יחס מיוחד: נציגי הבנקים נפגשו ארבע פעמים עם המשטרה לגבי המחאה נגדם

בפברואר נחשף סיכום של פגישה שהתקיימה במאי 2015 בין ראש אגף החקירות במשטרה דאז, מני יצחקי, עם אנשי איגוד הבנקים ■ בשבוע שעבר התברר שמלבד זאת התקיימו עוד שלוש פגישות בין המשטרה לבין נציגי הבנקים בעניין ברק כהן ומחאת "באים לבנקאים"

שוקי שדה
שוקי שדה
מנהיגי מחאת באים לבנקאים בבית המשפט
מנהיגי מחאת באים לבנקאים בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום
שוקי שדה
שוקי שדה

קציני משטרה נפגשו עם נציגי בנק לאומי או איגוד הבנקאים שלוש פעמים במהלך מאי 2015 בנוגע לפעילות של קבוצת באים לבנקאים — הפגישות נערכו בנוסף לזו שקיים במאי 2015 ראש אגף החקירות במשטרה דאז, מני יצחקי, עם אנשי איגוד הבנקים, שעליה דווח ב–TheMarker.

קבוצת באים לבנקאים, בהנהגת עו"ד ברק כהן, נוסדה בעקבות המחאה החברתית, והתפרסמה בשנים האחרונות על רקע מאבקים חריפים נגד ראשי מערכת הבנקאות, שכללו פעולות מחאה מול בתיהם הפרטיים של בכירים בבנקים ובבתי הספר של ילדיהם. בדצמבר הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד כהן ושישה מאנשי הקבוצה בגין שורה של עבירות, ובהן הטרדה ופגיעה בפרטיות. כהן והנאשמים האחרים דוחים את ההאשמות נגדם. המשפט אמור להתחיל בתחילת מאי.

בפברואר, לאחר מאבק משפטי שניהלו עורכי הדין משה סגרוביץ' ומשה קשלס, המייצגים שניים מחברי הקבוצה מטעם הסנגוריה הציבורית, המשטרה העבירה סיכום של הפגישה בין יצחקי לבין בכירי איגוד הבנקים. לפי הפרוטוקול, בפגישה האיצו נציגי הבנקאים במשטרה לפעול נגד כהן. מקורות במערכת אכיפת החוק אמרו בעבר כי אם מתקיימות פגישות מטעם נפגעי עבירות או נציגיהם עם בעל תפקיד כה בכיר במשטרה — הרי שהן שמורות בדרך כלל לגורמים "מיוחסים".

לפי פרוטוקול הפגישה, המשטרה הקימה צוות חקירה מיוחד לטיפול בעניינו של כהן. עניין זה תמוה, שכן צוותי חקירה מיוחדים מוקמים בדרך כלל במקרים של פשיעה חמורה כמו שוד או רצח, ולא במקרים של הטרדה.

כהן (המייצג את עצמו), סרוגוביץ' וקשלס ביקשו לדעת אם התקיימו עוד פגישות בין קצינים במשטרה לבין נציגי הבנקים מלבד הפגישה עם יצחקי, ואם הפגישות תועדו. בשבוע שעבר הם קיבלו תשובה מפרקליטות מחוז תל אביב, שממנה עולה שהתקיימו שלוש פגישות כאלה, אך הן לא תועדו.

הפגישה הראשונה היתה בסוף אפריל 2015 — ככל הנראה שיחה טלפונית עם נציגי בנק לאומי, כך לפי הפרקליטות. באמצע מאי 2015 התקיימה פגישה עם עורכת הדין אפרת ברזילי, שייצגה את איגוד הבנקים. ב–11 ביוני 2015 התקיימה פגישה נוספת, הפעם עם אדם בשם טירן פרטוק־מכלוף, שהיה נציג של בנק לאומי, אך הגדרת תפקידו לא ברורה. לפי מידע שהגיע ל–TheMarker, פרטוק־מכלוף, יוצא סיירת מטכ"ל, ייעץ לבנק לאומי גם בסוגיות של אבטחת סייבר, ונשכר על ידי הבנק כיועץ משברים חיצוני בעניין כהן כדי שיפסיק את פעילותו נגד המנכ"לית רקפת רוסק־עמינח. בין היתר, הוא נפגש עם אביו של כהן.

בסך הכל התקיימו בתקופה של חודש וחצי ארבע פגישות בין המשטרה לבין נציגי הבנקים בעניין כהן ומחאת באים לבנקאים. עדות לנחרצות המשטרתית בטיפול נגד באים לבנקאים באה לידי ביטוי גם בינואר 2015, בדיון שהתקיים בפרקליטות המדינה בנוגע לכהן, בהשתתפות עם פרקליטים ממחוז ירושלים וקצינים במשטרה. הדיון עסק בעיקר בליווי המשפטי לכתב האישום שעמד להיות מוגש נגד כהן בעניין העלבת השוטר אלון חמדני, אך עלה בו גם עניין הבנקאים. בדיון אמר רב פקד ירון בנימין: "יש לחתור לכתב אישום חמור". עו"ד שלומי אבמרזון מהפרקליטות, מנגד, אמר: "יש לפעול בזהירות בנושא בהיותן של חלק מהעבירות 'גבוליות', על הציר שבין חופש הביטוי לקיום עבירה פלילית".

ממשטרת ישראל נמסר: "מפגש עם גופי חקירה ומודיעין בכירים או איש מקצוע אחר מטעמם מתקיים לפי העניין ולפי שיקול הדעת. אלה מפגשי עבודה ושיתופי פעולה במטרה לקדם סוגיות שונות שבתחום אחריות המשטרה".

מבנק לאומי נמסר: "חבל ש–TheMarker ממשיך לתת רוח גבית לאדם שחושב שלגיטימי לפגוע בילדים ושחצה כל קו אדום אפשרי. בימים אלה נדון הנושא בבית המשפט, ואנחנו מבינים שכהן עושה כל מה שהוא יכול כדי להשפיע דרך התקשורת על דיון זה".

מפרקליטות המדינה נמסר: "מדובר בפגישה שהתקיימה כשנתיים לפני הגשת כתב האישום נגד כהן, על רקע אירועים שונים שהתרחשו באותה עת, ולפני שהוגשה תלונה בנוגע לאירועים נגד מנכ"לי בנק לאומי ופועלים. משתתפי הפגישה התייחסו למעשי כהן בזהירות הראויה. מעשי הנאשם והראיות בתיק נבחנו באופן יסודי ורציני, ולאחר הבחינה, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי האירועים שבכתב האישום הם לכאורה עבירות פליליות. בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אין על המשטרה חובה לבקש אישור חקירה מהפרקליטות במקרים מסוג זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן