הצד האפל של הביטוח־טק: מכרו פוליסות יקרות יותר ללקוחות ששמם "מוחמד"

ה"סאן" הבריטי גילה כי חברות ביטוח בבריטניה מכרו פוליסות יקרות יותר ללקוחות עם שמות זרים ■ התעדוף התבצע על בסיס מידע שהתקבל ממערכות מבוססות בינה מלאכותית ■ היקף ההשקעות בסטארט־אפים בתחום הביטוח הגיע ליותר מ–2 מיליארד דולר ב–2017

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לונדון. חברות הביטוח שמכרו את הפוליסות היקרות נאלצו לשלוח מכתבי התנצלות
לונדון. חברות הביטוח שמכרו את הפוליסות היקרות נאלצו לשלוח מכתבי התנצלות צילום: Bloomberg
אסא ששון
אסא ששון

תחום הביטוח־טק צובר עוד ועוד תאוצה, וחברות הטכנולוגיה נרתמות לשינוי הענף. רק בחודשים האחרונים הוגשו לרשות שוק ההון שלוש בקשות חדשות של חברות מבוססות טכנולוגיה להיכנס לעולמות הביטוח בתחומי הבריאות, הרכב והחיים.

כבר בסוף 2016 זכה התחום להתייחסותה של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, שאמרה: "אנו עדים להתפתחויות חדשות, שיאתגרו את החברות הקיימות. אם חברות הביטוח הקיימות לא ייערכו לעולם הדיגיטלי החדש, הן עלולות להיווכח שהעולם לא מחכה להן".

אלי טובול, מנהל מחלקת טכנולוגיות מידע ברשות שוק ההון, התייחס לנושא בכנס שנערך בסוף השבוע האחרון, ועסק ביישום טכנולוגיות בתחום הביטוח": אנו שמים את הדגשים המרכזיים על אבטחת מידע במרחב הדיגיטלי, הגנת סייבר ותמיכה בפעילות העסקית המוצהרת ללקוח". הכנס נערך על ידי השלוחה הישראלית של פירמת עורכי הדין הגלובלית DLA Piper, בשיתוף משרד פישר־בכר־חן וול אוריון ושות'.

טובול התייחס לחזון הדיגיטלי של רשות שוק ההון ולצעדים שנוקטת הרשות ליישומו. לטענתו, המטרות העיקריות של הרשות בנוגע לחזון הדיגיטלי הן שיפור הקשר בין החברות והרשות עם הלקוח; שיפור אופן קבלת ההחלטות של הרשות ושל הלקוח; הגברת היעילות וקבלת ההחלטות תוך שימוש בביג דאטה ותהליכים ממוחשבים; ויכולת מורחבת ומוגברת לעשות שימוש בטכנולוגיה שלא היתה קיימת בעבר. לדבריו, "הדיגיטציה של המידע מאפשרת לנו להגיע לשקיפות רבה יותר בכל הנוגע לפעילות שלנו מול החברות ולדרישות מהן".

טובול הוסיף: "אחד הצעדים שנקטנו היה תיקון הרגולציה בשני מישורים: הסרת חסמים, שמנעו מחברות לפעול במרחב הדיגיטלי, החל משימוש בדואר אלקטרוני, חתימה אלקטרונית, ועד לשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, כמו שינוי ברירת המחדל בדיוור שמוציאות חברות הביטוח ללקוחותיהן. התהליכים האלה בוצעו בשיתוף השוק, וזהו תהליך ארוך, שעדיין מתקדם. הדבר השני שעשינו היה לעדכן את הרגולציה כדי לקבוע סטנדרט גבוה יותר באמצעים טכנולוגיים, במיוחד בקשר של חברות הביטוח עם לקוחותיהן".

דרך נוספת שבה מעודדים ברשות שוק ההון כניסה של שחקנים חדשים לתחום היא על ידי הורדה של דרישות ההון הנחוצות לחברות ביטוח חדשות.

שלוש הבקשות החדשות שהוגשו לרשות שוק ההון הן של חברות מבוססות טכנולוגיה, עם מערכות חדשות ופעילות חדשה, שמבקשות להיכנס לעולמות הביטוח בתחומי הבריאות, הרכב והחיים. טובול העריך כי החברות יתחילו לפעול בקרוב.

קודים חדשים

תחום הביטוח־טק זוכה למחקרים רבים. עו"ד אנתוני דיי, שותף ב–DLA Piper, המתמחה בתחום הביטוח־טק, ציטט מחקר שערכה חברת המידע CB Insights, שלפיו מאז 2012 הושקעו 8 מיליארד דולר בתחום. לפי המחקר, בעוד ב–2016 הושקעו בענף 1.68 מיליארד דולר, ב–2017 היקף ההשקעות כבר הגיע ל–2.2 מיליארד דולר — קפיצה של 16%.

בהמשך סיפר דיי על מקרה שעורר לאחרונה סערה בבריטניה, לאחר שבמסגרת תחקיר של ה"סאן" התגלה כי חברות ביטוח מובילות בבריטניה העניקו פוליסות ביטוח אטרקטיביות ללקוחות בעלי שמות זרים, בעוד לקוחות בעלי שמות כמו "מוחמד" קיבלו הצעות יקרות בעד כ–1,000 ליש"ט.

עו"ד אנתוני דייצילום: DLA PIPER

לטענתו, "הסיפור הזה היה מקרה בוחן לענף הביטוח מכמה סיבות. ראשית, היתה פה למעשה הוכחה כי חברות ביטוח מתעדפות לקוחות על בסיס מוצא גזעי, והן נאלצו לפנות לחלק מלקוחותיהן במכתבים, להתנצל ולהודיע כי הן לא גזעניות; שנית, היה ברור לכל שהיכולת של חברות הביטוח לבצע את התעדוף מתבצעת על בסיס מידע שהתקבל ממערכות מבוססות בינה מלאכותית (AI) וביג דאטה.

"הכניסה של חברות ביטוח לעולמות הטכנולוגיה אינה טריוויאלית. מדובר בהתנגשות בין עולמות. כיום אנחנו מייעצים לחברות האלה, בין היתר, כיצד להתנהל בעולם הטכנולוגי החדש, שחודר אליהן במגוון מישורים: יש כיום יותר מידע שמאפשר ליצור פוליסות שהן ממוקדות הרבה יותר ותפורות למידותיו של הלקוח. לצורך העניין, אם מבוטח עושה שימוש באפליקציה מבוססת טכנולוגיה של IoT (אינטרנט של הדברים) לניטור קצב הלב או לחץ הדם שלו — הנתונים האלה מעניינים מאוד את חברות הביטוח, שרוצות לדעת כיצד לתרגם את הנתונים האלה לפוליסה שהן יעניקו לאותו אדם.

"השפעה אחרת יכולה להיות בכל הקשור למגבלות על שימוש בנתונים של לקוחות, פרטיות, אבטחת מידע, שיתוף מידע ועוד. וזה עוד הרבה לפני שאנו מדברים על ביטוח סייבר או על ביטוחים מבוססי ביג דאטה ובינה מלאכותית".

דיי הוסיף כי בניגוד למה שחלק מחברות הביטוח נוטות לחשוב, "ביטוח־טק זה לא להשיק אתר אינטרנט חדש ויפה או להשתמש בטכנולוגיה לשם השימוש בה. העקרונות שעומדים בבסיס התחום הם ניצול של טכנולוגיות חדשניות לטובת שיפור השירות והמיקוד בלקוח (במישור של ידידותיות ופשטות בשימוש) והגברת היעילות התאגידית.

דיי הדגים את השינויים האדירים שמכתיבה הטכנולוגיה בכך שכיום מוכרת הספרים הגדולה בעולם היא אמזון; חברת המוניות הגדולה בעולם היא אובר; וספקית הלינה הגדולה בעולם היא Airbnb. על אותו משקל עולה השאלה: מי תהיה ספקית הביטוח הגדולה בעולם בעשורים הבאים?"

אתגר האבטחה

לדברי עו"ד עמית דת, ראש תחום קניין רוחני וטכנולוגיות מידע בפישר־בכר־חן, "מצד אחד, ענקיות הטכנולוגיה מתחילות להיכנס אל תחום הביטוחים וצפויות להפוך לשחקניות משמעותיות בו בשנים הבאות. מצד שני, חברות הביטוח — כדי לשמור על יתרונן התחרותי וכדי להתמודד עם התחרות הגוברת בתחום ועם מתח רווחים קטן — מאמצות פתרונות טכנולוגיים כגון שימוש בביג דאטה ובינה מלאכותית כדי להציע שירותים דיגיטליים של ביטוח, ביטוח סייבר ופתרונות שונים בתחום הבריאות".

בנוגע לאתגר האבטחה והסייבר, ציין עו"ד ד"ר עמרי רחום טוויג, ממחלקת הסייבר וטכנולוגיות המידע בפישר־בכר: "הרגולציה מחייבת את חברות הביטוח לסגל לעצמן אלמנטים טכנולוגיים רבים, אך ייקח לא מעט זמן ליישמם. כדי שנוכל להתמודד עם אתגרי סייבר בתחום האינשור־טק, חברות הביטוח יכולות לנקוט כמה מהלכים, כמו יצירת פתרונות טכנולוגיים, שיאפשרו למשתמש להתמודד עם פרצות אבטחה; יצירת סטנדרטים של תעשיית הביטוח, שבהם יעמדו כלל החברות; נקיטת פעולות מונעות המסייעות למזער נזקים, ואף למנוע סיכונים באמצעות יישום פתרונות טכנולוגיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון