תעשייה אווירית נגד חלל תקשורת: מציעה לממשלה לבנות לוויין עצמאי

לאחר שחלל תקשורת בחרה בחברת לוראל האמריקאית שתבנה עבורה את עמוס 8, טוענים בתעשייה האווירית כי הלוויין המיועד שייבנה על ידי חברה זרה לא יענה על צרכי הממשלה, ולכן עליה לעשות זאת בעצמה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ייצור הלוויין עמוס 6
ייצור הלוויין עמוס 6 צילום: תעשייה אווירית
גיא ארז
גיא ארז

לקראת מאבק בגזרת לווייני התקשורת בישראל: לאחר שחברת חלל תקשורת בחרה לרכוש את הלוויין עמוס 8 מחברת לוראל האמריקאית, ולא מתעשייה האווירית (תע"א), בחברה לא נותרים אדישים ויוצאים לקרב על המשך פעילותם בתחום – ומציעים לממשלה כי יבנו ויפעילו עבורה, באופן עצמאי, לוויין תקשורת אחר, שיתאים כביכול באופן עדיף על צורכי הממשלה.

"תעשייה אווירית בוחנת בימים אלה אפשרות לייצר, לשגר ולהפעיל באופן עצמאי לוויין תקשורת, שיספק שירותי תקשורת לווינית ללקוחות ממשלתיים בישראל, ובנוסף גם ללקוחות מסחריים בישראל ומחוצה לה", נמסר מתע"א, שאמנם בנתה מספר לווייני עמוס עבור חלל תקשורת. לתע"א ניסיון בתפעול לווינים, אבל לא בניהול לקוחות. כך, נראה כי היא בעיקר נאבקת על חייה, לפחות בגזרת לווייני התקשורת.

בתע"א מאמינים כי עלות הייצור בהסכם עליו חתמה חלל תקשורת מול לוראל, 112 מיליון דולר, הינה זולה יחסית – ולא תוכל לענות על צרכי התקשורת של ממשלת ישראל, הלקוח העיקרי של חלל תקשורת, אלא בעיקר על הצרכים המסחריים של לקוחות אחרים של החברה. במקביל, קשה להתעלם מהצורך ההישרדותי של תע"א, אשר התריעה בעבר כי אם לא תהיה זו שתבנה את עמוס 8 - תחום לוויני התקשורת הישראליים יחטוף מכה ממנה יהיה קשה להתאושש.

"במתווה הנבחן, ועל פיו תפעל התעשייה האווירית לא רק כיצרנית הלוויין אלא גם כמפעילה שלו, יאפשר לעשות שימוש מושכל בתקציבים הממשלתיים המיועדים לנושא זה, באופן שיאפשר את שימור הידע והיכולות של מדינת ישראל בתחום אסטרטגי זה, תוך ייצור הכנסה נוספת לתעשייה האווירית, הנמצאת בבעלות ממשלתית מלאה" נמסר מתע"א, בניסיון להציג את המתווה שלהם כעדיף עבור הממשלה.

מתע"א לא נמסרה עלות הבניה המשוערת של לוויין זה, כמו גם מי ישגר אותו – ומתי. מבחינה לוגית, קשה לראות כיצד הממשלה, שאמנם התמהמה בהחלטתה, אך בשורה התחתונה בחרה שלא לתמוך כלכלת בתע"א כמתחרה על בניית עמוס 8 – תבחר לרכוש באופן מלא לוויין חדש.

הלוויין המיועד מתוכנן כביכול להצבה בנקודת שמיים W4, אותה נקודה אליה ישוגר עמוס 8, והינה נקודת השמיים הלאומית של ישראל. התעשייה האווירית תפנה למשרד התקשורת לקבלת רישיון והקצאת תדרים לשימוש בנקודת שמיים זו, אשר מבחינה טכנית יכולה להכיל שני לווינים.

בתוך כך, עתידה של חלל תקשורת עודנו לוט בערפל, על רקע הליך מכירת נכסי בעלת השליטה בה, יורוקום (55%) . הבוקר (ב') דיווחה דסק"ש כי הצעתה לרכוש את חלל טרם אושרה על ידי חברות יורוקום ועל ידי הנושים – ופקעה, אך החברה ממשיכה לבחון ביצועה של השקעה בחלל.

אמש הודיעה חלל תקשורת כי היא נערכת להנפקת סדרת חוב חדשה בהיקף של 50 מיליון דולר, לצורך מימון חלקי של בניית עמוס 8, וכן תנפיק כתבי אופציה בהיקף של 60 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"