"הגידול בפעילות הקבלנית של אשטרום יתורגם לגידול של ממש במכירות וברווח"

לאחר פרסום הדו"חות ל-2017, באייפקס קפיטל מרקטס העלו מחיר היעד למניית אשטרום וצופים מימוש של נכסים בחו"ל במטרה להגדיל את פעילות הזכיינות בישראל ■ אייפקס: "המלצת קנייה, גם לאור מכפיל ההון הנמוך - 0.72 בלבד"

ערן אזרן
ערן אזרן
גיל גירון, מנכ"ל אשטרום ורמי נוסבאום, יו"ר הקבוצה
מנכ"ל אשטרום גיל ירון (מימין) ויו"ר הקבוצה רמי נוסבאוםצילום: ישראל הדרי
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר פרסום הדו"חות הכספיים החזקים ל-2017, באייפקס קפיטל מרקטס מעלים את מחיר היעד למניית אשטרום – וחוזרים על המלצת "קנייה". באייפקס סבורים כי פעילותה הקבלנית של אשטרום, מגזר העבודה המרכזי של הקבוצה, תמשיך להשפיע לחיוב כבר בתקופה הקרובה על תוצאותיה הכספיות, כך שלאור מכפיל ההון שבו היא נסחרת – 0.72 בלבד – המניה מהווה הזדמנות קנייה.

"למרות הירידה ההדרגתית ביתרת היקף הביצוע בפרויקט נמל חיפה, צבר ההזמנות של פעילות הקבלנות בישראל של אשטרום ממשיך לשבור שיאים, והסתכם נכון לסוף מארס בכ-6.4 מיליארד שקל, כאשר מתחילת השנה התווספו לצבר כ-1.3 מיליארד שקל", כתב האנליסט עוז לוי. "להערכתנו, הגידול בצבר הפעילות הקבלנית יתורגם ברבעונים הבאים לגידול מהותי במכירות, ולגידול ניכר ברווח".

לוי העריך כי בזכות הגידול בצבר ההזמנות בישראל, קצב המכירות השנתי עשוי להסתכם ב-2018 בכ-2.5 מיליארד שקל. "לאור כך ולאור המינוף התפעולי והשמירה על מרווח גולמי בשיעור של כ-8%, עשויה החברה להמשיך ולהציג גידול מהותי ברווח ממגזר זה, מרמה של כ-63 מיליון שקל ו-91 מיליון שקל בשנים 2016 ו-2017 בהתאמה, לרמה של כ-103 מיליון שקל ב-2018", הדגיש לוי.

קבוצת אשטרום, שנשלטת (58.7%) בידי המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ, עוסקת בקבלנות בניין ותשתיות, ייזום בנייה למגורים (אשדר), נדל"ן מניב ( אשטרום נכסים ) וייצור חומרי גלם לבנייה. החברה סיימה את 2017 עם גידול של כ-45% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות בהשוואה ל-2016, לכ-235 מיליון שקל. העלייה מיוחסת בעיקר לשיפור בפעילות קבלנות בנייה ותשתיות בישראל ובחו"ל, לצד ירידה בהוצאות המימון.

ברקע לתוצאות הטובות של 2017, מניית אשטרום זינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-25%, והשלימה עלייה של 65% בשלוש שנים. מניית אשטרום סבלה ממומנטום שלילי לאחר ההנפקה הראשונית ב-2014, אך מאז כבר מחקה את הירידות, ונסקה לשווי של 1.1 מיליארד שקל. הקבוצה נהנית מההשקעה המאסיבית של המדינה בפרויקטי תשתיות גדולים, לצד הגאות בתחום הנדל"ן שבו היא פועלת כחברה קבלנית, ספקית חומרי גלם ויזמית.

ביחס לפעילות הקבלנית בחו"ל, לוי ציין כי לאשטרום צבר הזמנות של כמיליארד שקל, שצפוי לתפוח, להערכתו, לכ-1.5 מיליארד שקל בשל התמודדות על מגה פרויקטים. לוי העריך כי הגידול בצבר צפוי להגדיל את רווחי המגזר מ-21 מיליון שקל ב-2017, לכ-60 מיליון שקל ב-2018 ולכ-80 מיליון שקל ב-2019. עם זאת, לאור הסיכון הקיים בפעילות הקבלנית במדינות באפריקה, לוי הפחית את מכפיל הרווח מהמגזר לרמה של 3, בלבד.

פרויקט של חברת אשטרום בגרמניהצילום: ללא קרדיט

ביחס לפעילותה של אשטרום בתחום הנדל"ן המניב והיזמי למגורים בחו"ל, לוי העריך כי הקבוצה תפעל לממש פעילות זו (למעט אשטרום נכסים), וזאת במטרה להעמיק את פעילותה בתחום הזכיינות בישראל, שבו היא הקימה ומתפעלת פרויקטים גדולים כמו הרכבת הקלה בירושלים, בתי המשפט, דיור להשכרה, מעונות לתלמידים באוניברסיטה ועוד.

"להערכתנו, אשטרום תפעל לממש את יתרת הנכסים המניבים במזרח אירופה והמקרקעין למגורים בפורטוגל ובארה"ב. מימוש פעילות זה בתקופה של כ-5-3 שנים נועד להוריד את החוב הפיננסי, לפנות הון להשקעה בפרויקטים בתחום הזכיינות ובנוסף למקד את פעילות הקבוצה במגזר הקבלנות והתעשייה ובחברות אשדר ואשטרום נכסים", כתב לוי.

בשורה התחתונה לוי כתב כי לאור כך ולאור מכפיל ההון הנמוך שבו נסחרת מניית הקבוצה, "אנו ממשיכים להמליץ על מניית אשטרום בהמלצת 'קנייה' ומעלים את מחיר היעד ל- 20.6 שקל למניה" - פרמיה של 51% ביחס למחיר המניה הבוקר (13.5 שקל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה