"מפלצות כסף": זינוק של 92% ברווחי חברות הביטוח

אחרי הבנקים, חברות הביטוח מסכמות את 2017 עם תוצאות מצוינות ■ למה? בעיקר בגלל העליות בשוק ההון ■ אייל דבי מבנק לאומי: "חברות הביטוח נהפכו למפלצות בתחום ניהול הכסף. ידן נמצאת בכל דבר שזז - סחיר ולא סחיר. יש להן שתי רגליים חזקות: השקעות וביטוח"

אסא ששון
אסא ששון
אייל לפידות
הפניקס מובילה את ענף הביטוח ברווחיות. מנכ"ל הפניקס, אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'
אסא ששון
אסא ששון

יו"ר ומנכ"ל חברת הביטוח סיריוס, אלן ווטרס, הגיע השבוע לישראל כדי לקדם את קבלת האישור לרכישת חברת הביטוח הפניקס. ווטרס ניפגש עם עיתונאים והשתדל להעביר מסר חד לממונה על הביטוח, דורית סלינגר: אף שסיריוס מוחזקת על ידי חברה סינית — אל לה לחשוש, שכן השליטה הסינית מרוחקת מהפעילות של סיריוס.

בשיחה עמו תהינו מה הוא מוצא בענף הביטוח הישראלי. לאחר פרסום הדו"חות של חברות הביטוח התמונה התבהרה: זהו אחד הענפים שמתומחרים בחסר בשוק המקומי. להלן חמש הערות על הדו"חות.

1. הרווחיות לא מתאימה לשווי

חברות הביטוח מסכמות את 2017 עם זינוק של 92% ברווח הכולל, ל–3.2 מיליארד שקל. את הזינוק ברווח ניתן לזקוף לשתי סיבות עיקריות: התשואות משוק ההון שהגדילו את נכסי החברות, וכתוצאה מכך הן גבו יותר כסף כדמי ניהול, וביטוח כללי. ב–2016 ספגו חברות הביטוח הפסד בתחום זה, אבל בשנה שעברה — בזכות חיתום מדויק יותר והעלאת פרמיות בחלק מהמקרים — הן סיכמו את המגזר עם רווח גדול של 1.1 מיליארד שקל.

שווי השוק של החברות הסתכם ב–24.5 מיליארד שקל, לעומת 17.7 מיליארד שקל ב–2016 — עלייה של 38.4%. כלומר, השווי של החברות לא התאים עצמו לזינוק ברווח.

אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון, מסביר כי "המניות עלו ב–40% והרווחים הוכפלו — כך שלא היתה התאמה בין העלייה ברווח לעלייה בשווי החברות. זה נכון ל–2017, אבל בשנתיים האחרונות שווי המניות הוכפל, כלומר העלייה במניות החלה כבר לפני שנתיים. התשואה הממוצעת השנה על ההון היא 13%, וחברות הביטוח נסחרות לפי מכפיל הון של 0.8. הסיבה, לדעתי, היא ששוק ההון חושב ש–2017 לא היתה ממש שנה מייצגת בתחום הביטוח. התשואה על ההון של הראל היתה 16% ושל הפניקס 16.5% — תשואות מצוינות, אבל לא מייצגות.

אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומיצילום: עופר וקנין

"זאת, למעשה, ליבת הבעיה של חברות הביטוח. לרווחיות שלהן יש קשר הדוק מאוד לשוק ההון. ככל שהתשואות בשוק ההון גבוהות יותר, הרווחיות של חברות הביטוח גבוהה יותר, ולהפך — ו–2017 היתה שנה טובה מאוד בשוק ההון. מדד אג"ח קונצרניות עלה ב–6.5%, מדד MSCI (מדד מניות עולמי) הניב תשואה של כ–20% והשוק המקומי הניב תשואה דו־ספרתית אם מנקים את השפעת מניות הפארמה. עם זאת, לדעתי, אחד הדברים שהמשקיעים בשוק ההון לא מביאים בחשבון בתמחור חברות ביטוח הוא הצמיחה שלהן.

"הנכסים שלהן צומחים כל הזמן. בנוסף, יש גידול כמעט קבוע למוצרי ביטוח. הנכסים שלהן צומחים לאורך זמן ב–6%–7%. ב–2017 הצמיחה הגיעה ל–10%. צמיחה פירושה הזרמת מזומנים — מה שהופך אותן לחברות נזילות מאוד עם יכולות חזקות בתחום ההשקעות".

דבי מתייחס לרווחיות שלהן ומסביר כי "הרווחיות הנוכחית של חברות הביטוח קיבלה רוח גבית משוק ההון. גם אם נניח ירידה של 30% ברווחיות, וזה הרבה מאוד — התשואה על ההון עדיין תהיה דו־ספרתית. להערכתי, גם אם הרווחיות תישחק עדיין חברות הביטוח נסחרות במחיר נמוך".

2. שתי רגליים חסונות

היבט חשוב נוסף בחברות הביטוח הוא החוסן הפיננסי שלהן. חוסן זה גוזר את היכולת של החברות לעמוד בהתחייבויות העתידיות לחוסכים ולמבוטחים.

איזי כהן, כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

דבי לא מוטרד: "יש תחרות, אבל זאת תחרות בין כמה חברות ביטוח גדולות — היא לא פראית. ביטוח ישיר אמנם קצת משבשת ומאתגרת את התחום, אבל החברות הן יצרניות מזומנים אדירות. אין הרבה עסקים שיש להן תזרים מזומנים מובטח לאורך שנים".

מי שהיתה אמורה ליהנות מכך היא חברת הביטוח מנורה מבטחים, שיש לה את קרן הפנסיה הגדולה בישראל — אבל שווי השוק שלה לא ממש התרומם בשנה האחרונה. "מנורה מבטחים היא דווקא החברה היותר אטרקטיבית, שכן יש פער בין הביצועים למחיר המניה — שנתקע בשנה האחרונה.

"לדעתי, נכון יותר להסתכל על מכפיל ההון — יש לה מכפיל של 0.8. זה לא מכפיל נמוך לענף — המכפיל של כלל הוא 0.7 ושל מגדל 0.67. זה נובע בחלקו משמרנותה. במלים אחרות, משקיע שמחפש סיכון נמוך — אז מנורה מתאימה".

אחת הנקודות החשובות בהקשר זה היא שתזרים הפרמיות הוא יציב יחסית, בטוח ולאורך זמן. "אין הרבה עסקים שמקבלים תשלום לפני שמספקים את המוצר. כחברת ביטוח אתה נהנה כל הזמן מזרימת כספים ויחד עם תקנות סולוונסי, שהגדילו את כריות הביטחון ותזרים מזומנים, הן נהפכו למפלצות בתחום ניהול הכסף. ידן נמצאת בכל דבר שזז — סחיר ולא סחיר.יש להן שתי רגליים חזקות מאוד: השקעות וביטוח".

3. ההשפעה הכפולה של הריבית העולה

יהודה בן אסאייג, מנורהצילום: עופר וקנין

בשלוש השנים האחרונות מצאו עצמן חברות הביטוח מתמודדות עם תוואי ריבית יורד. ירידת הריבית פגעה בחברות פעמיים. פעם ראשונה, בניהול ההשקעות הן התקשו להניב תשואה טובה לחוסכים. הפגיעה השנייה נבעה מהגדלת העתודות בגין ההתחייבויות העתידיות של החברות.

"מבחינה אקטוארית, חברות הביטוח מהוונות את ההתחייבויות העתידיות שלהן ורואות אם יש להם כרית ביטחון מתאימה. היוון בריבית נמוכה מחייב את הגדלת כרית הביטחון — מה שהוביל את החברות להגדלת הפרשות.

דבי מסביר כי "בשנים האחרונות ירידת הריבית פעלה נגדן הן בניהול ההשקעות הן בהגדלת העתודות הביטוחיות. גם בדו"חות הכספיים ל–2017 החברות נפגעו מההפרשות, אבל בצורה הרבה יותר מתונה. אבל ירידת הריבית נגמרה. הפגיעה הזאת תיעלם מהדו"חות, ועם עליית הריבית יהיה היפוך של התמונה, העתודות יקטנו. חברות הביטוח יחזירו חלק לא מבוטל מהעתודות לשורת הרווח, וזה ייתן רוח גבית למגזר. למעשה, הן ייהנו מאפקט כפול — הן מבחינת התשואות הן מבחינת הקטנת העתודות".

4. מנוע ביטוחי הבריאות מקרטע

תחום ביטוחי הבריאות היה במשך שנים אחד ממנועי הצמיחה של חברות הביטוח. ואולם התערבות רגולטורית, פוליסת בריאות אחידה והפסקת הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים — כל אלה עצרו את מנוע הצמיחה בתחום. בחינה של רווחיות התחום מראה כי בכמה מהחברות הרווחיות ירדה, ובאחרות העלייה היתה מתונה.

מישל סיבוני, הראלצילום: ורדי כהנא

"במשך שנים הראל זכתה לפרמיה כי היתה בתחום הבריאות הנכון — הכי רווחי והכי צמח", אומר דבי. "אבל בשנתיים האחרונות חל שינוי: הצמיחה ממשיכה כי יש יותר מודעות ועלייה בתוחלת החיים, אז הצמיחה בפרמיות נמשכת. אבל במקביל יש יותר תביעות והלוסט רציו עלה. כלומר, יש שחיקה בחיתום הביטוחי.

"בנוסף, הרגולטור הגביל את הרווחיות בתחום. זה טבעי שהרגולטור יתערב בו. אין ספק שהרווחיות תקטן, אבל יש שלב שבו השחיקה ברווחיות תיעצר. אמנם יש פוליסת בריאות אחידה, אבל הבסיס לחיתום הוא חוסר האחידות — כלומר להתאים את המוצר ללקוח. לכן, ההדף של פוליסה אחידה יוצר הפרעה רק לטווח הקצר — כי בטווח הארוך החברות יספקו מוצרים משלימים".

5. שתיים על המדף ושתיים בלי מנכ"ל

בתחילת השבוע אישרה הממונה על הביטוח את מינוים של דורון ספיר למנכ"ל מגדל ושל עודד שריג ליו"ר החברה. כך נותרו רק שתי חברות ללא מנהלים: ביטוח ישיר, שהמנכ"ל שלה רביב צולר עובר לנהל את כיל, וכלל ביטוח שלאחר הודעת הפרישה של איזי כהן מחפשת מנכ"ל. בנוסף, שתי חברות נמצאות בהליך מכירה: הפניקס וכלל ביטוח.

עופר אליהו, מגדלצילום: אתר חברת מגדל

"אין ספק שההתערבות הרגולטורית מכבידה מבחינה מסחרית על חברות הביטוח", מדגיש דבי. "יש פה גם השפעה כלכלית: מכירה כפויה שתחומה בזמן, מה שעשוי להוביל לכך שהמוכרים יתגמשו עם המחיר — ואז הקונה יעשה כאן עסקה טובה מאוד. חברות ביטוח זה לא השקעה קצרת טווח, כי התנודתיות של שוק ההון משפיעה מאוד על הרווחיות שלהן. יש מתאם גבוה מאוד בין הרווחיות לתשואה משוק ההון — לכן להשקעה לטווח קצר יש סטיית תקן גדולה יותר, וזה מתאים כהשקעה לטווח ארוך.

"אם תשאל אותי מה יהיה ההון העצמי של חברות הביטוח בעוד חמש שנים — הוא יגדל ב–50% בערך. לכן, צריך משהו קיצוני מאוד שהמחיר לא יתאים את עצמו. להשקעה ארוכת טווח זה מגזר מתאים מאוד".

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל