מנכ"ל נטפים: נקנה חברות נוספות, היעד שלנו - רווח תפעולי של 200 מיליון דולר

חברת ההשקיה השלימה את רכישת השליטה בה על ידי מקסיכם ב-1.5 מיליארד דולר ■ המנכ"ל רן מידן: "אחד היתרונות הגדולים בעסקה הוא גישה לאמריקה הלטינית, שהיא שוק החקלאות הגדול בעולם ■ מנכ"ל מקסיכם: "התרשמנו מהמחויבות של נטפים לחדשנות"

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת השקיה בטפטוף של נטפים
מערכת השקיה בטפטוף של נטפים. החברה שולטת ב-30% משוק ההשקיה העולמיצילום: משה ברין
טלי גולדשטין

"אנחנו נמצאים בעיצומה של מגמה גלובלית שבה יורגש מחסור במים ובביטחון תזונתי. עד 2050, הקרקע לעיבוד ברחבי העולם תצטמצם ב–20%, ו–4 מיליארד אנשים יסבלו ממחסור במים. במקביל, צריכת המזון תגדל ב–32% וייצור המזון יצטרך לצמוח ב–60%. אנחנו רוצים לעזור במציאת פתרון לבעיית המזון בעולם. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לחקלאי לגדל הרבה יותר מזון עם פחות משאבים, כלומר מים", אמר מנכ"ל נטפים, רן מידן במפגש עם עיתונאים בתל אביב, לציון השלמה של רכישת היצרנית הגדולה בעולם של מוצרי השקיה בטפטוף על ידי מקסיכם (Mexichem), יצרנית צינורות מ–PVC ממקסיקו.

בעסקה, שהושלמה בפברואר, מקסיכם רכשה 80% ממניותיה של נטפים תמורת 1.5 מיליארד דולר, ואת כל מניותיה של בעלת השליטה בנטפים, קרן פרמירה (Permira) הגרמנית (61.3%) תמורת 1.16 מיליארד דולר. בנוסף רכשה החברה המקסיקאית 12.7% מתוך 32.7% המניות שמחזיק קיבוץ חצרים בנטפים תמורת 240 מיליון דולר, ואת כל מניותיו (6%) של קיבוץ מגל תמורת 114 מיליון דולר. בתום העסקה מחזיקה מקסיכם ב–80% ממניות נטפים וקיבוץ חצרים, שהקים את החברה, יחזיק ב–20% הנותרים. מקסיכם מימנה את הרכישה באמצעות חוב ומזומן, ואינה מתכוונת להנפיק אג"ח בקרוב.

כחלק מההסכם לרכישת השליטה בנטפים התחייבה מקסיכם לשמור על הייצור בישראל ברמתו הנוכחית למשך 20 שנה. נטפים מייצרת בשלושה אתרים בישראל — בקיבוצים חצרים, מגל ויפתח. לפי ההסכם, המפעל בחצרים יישאר ב–20 השנים הקרובות, ואלה שבמגל וביפתח יישארו לתקופה של תשע עד עשר שנים.

מימין: דניאל מרטינז-וולה, מנכ"ל מקסיכם; רן מידן, מנכ"ל נטפים; ואלי בן סימון, מנהל תיק נטפים בחצריםצילום: דרור סיתהכל

לדברי דניאל מרטינז־וולה, מנכ"ל מקסיכם, שביקר בישראל לרגל האירוע, העסקה עם נטפים היא הרכישה הגדולה ביותר שביצעה החברה המקסיקאית, הרואה בחברה הישראלית שחקנית מרכזית במהפכה הדיגיטלית שעוברת על ענף החקלאות.

"נטפים היא חברת ההשקיה המובילה בעולם מבחינת טכנולוגיה וחדשנות. היא ספקית הטכנולוגיה של המגזר", הוא אמר. "החלטנו להשקיע בנטפים כי אנחנו מעריצים את החברה. התרשמנו מהמעמד שלה בעולם, מצוות ההנהלה הגלובלי, מחטיבת המחקר ופיתוח שלה ומהמחויבות לחדשנות ולעמידה בחזית הטכנולוגית.

"רוח היזמות בישראל ידועה ברחבי העולם, ואנחנו מעריצים את הרוח הזאת ואת היכולת של ישראל לעשות הרבה עם משאבים מעטים — זה למעשה החזון של נטפים. אנחנו אפילו אוהבים את החוצפה הישראלית", מוסיף.

עיקר הצמיחה של מקסיכם - מרכישות

נטפים מציגה גם נתונים פיננסיים מרשימים, שלכדו את תשומת הלב של מקסיכם. ב–2017 רשמה החברה הכנסות של 949 מיליון דולר ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) בסך 133 מיליון דולר. "היעד שלנו ל–2020 הוא רווח תפעולי בסך 200 מיליון דולר", אמר מידן. "מ–2014 הרווח התפעולי התזרימי שלנו צומח באופן רציף ב–18% בשנה, ונמשיך לרשום צמיחה דו־ספרתית גבוהה בשנים הקרובות".

נטפים שולטת ב–30% משוק ההשקיה העולמי. היא החברה המובילה בתחום בעולם, והתחרות העיקרית שלה מגיעה מהודו ומסין, שאליה נכנסה לפני ארבע שנים. הודו וסין, לצד אפריקה הם השווקים המרכזיים של נטפים. לדברי מרטינז־וולה, "העסקה עם מקסיכם מאפשרת לנטפים ליהנות מגישה נרחבת יותר לעולם, ובמיוחד באמריקה הלטינית. היכולות הפיננסיות החזקות שלנו תומכות בצמיחה שלה בעולם", הוסיף.

מקסיכם היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסה של מקסיקו. המכירות שלה ב–2017 הסתכמו ב–7 מיליארד דולר, והרווח התפעולי התזרימי ב–1.2 מיליארד דולר. היא פעילה ב–37 מדינות, ועיקר הצמיחה שלה נובע מרכישות של חברות.

נטפים אינה מתכננת לפטר עובדים כתוצאה מהרכישה, להיפך. לפי מידן, ככל הנראה יהיה צורך דווקא לגייס עובדים לפעילותה הבינלאומית, וגם בישראל. שני המנכ"לים גם מדגישים כי אין להם כוונות להנפיק את החברה ב–2018.

מפעל נטפיםצילום: ללא קרדיט

מרטינז־וולה אמר כי נכון ל–2018 לפחות, מקסיכם אינה מתכוונת לרכוש עוד חברות בתחום ההשקיה. "אנחנו רוצים לצמוח ולהיות רלוונטיים יותר. מקסיכם ונטפים צריכות כעת לבנות את הפלטפורמה המשותפת, זה המיקוד שלנו. כרגע התוכנית היא לבנות ולצמוח יחד — לבנות חברה עם מאזן יציב". מבחינת נטפים, אמר מידן, קיימות תוכניות לבצע עוד רכישות בחמש השנים הבאות. "זה גם היה חלק מהדיונים שלפני העסקה", הוא הוסיף.

לגבי חלוקת דיווידנדים, מידן אמר כי נטפים מתכננת לחלק דיווידנדים לבעלי המניות. "אנחנו אמנם לא כלי ליצירת דיווידנדים, אבל גם בעלי המניות צריכים לקבל משהו. בתנאי שיש מספיק משאבים להשקיע בחברה".

מידן חזר והדגיש כי גם לאחר הרכישה, נטפים נותרה עצמאית, והסיבה שהסכימה להימכר למקסיכם היתה התרבות הארגונית שלה. "זאת תרבות של צמיחה וחדשנות, גם כשמדובר ברכישות. היא אינה מחליפה את הנהלות החברות שהיא רוכשת, וגם לא את האסטרטגיה. זה אינו תאגיד אמריקאי שכופה את הדרך שלו, אלא חברה בעלת תרבות של הערכה, שרוצה לבנות משהו גדול יותר עם החברות שהיא רוכשת", הסביר. "בנוסף, מקסיכם רואה בנטפים השקעה ארוכת טווח. זאת חברה ציבורית עם שליטה משפחתית, שמסתכלת 20 שנה קדימה לפחות".

"לפני ארבע שנים זאת היתה חברה של קיבוץ"

הרכישה העניקה לנטפים שלושה דברים עיקריים, לדברי מידן: "ראשית, גישה לשוק באמריקה הלטינית — האזור החקלאי הגדול בעולם. למקסיכם יש פעילות בכל מדינה באמריקה הלטינית, והיא תסייע לנו להגדיל מכירות. שנית, צינורות מ–PVC, שהם בדרך כלל 30% מעלות הפרויקט — עד כה קנינו אותם מספקים שונים, וכעת המחיר אטרקטיבי יותר, וגם יש לנו ספק קבוע ומוכר. ושלישית, והכי חשוב — זה יאפשר לנו להמשיך לפתח מוצרים בצורה הוליסטית יותר".

מרטינז־וולה, שהצטרף למקסיכם לפני ארבע שנים, טען כי נטפים מסייעת לחזון שלה: "דיגיטל הוא חלק גדול מהעתיד, ואנחנו רוצים להישאר רלוונטיים. לכן, נטפים היתה מועמדת ברורה מאליה".

קרן פרמירה, שמנהלת נכסים בשווי 30 מיליארד יורו והובילה את העסקה, רכשה את השליטה בנטפים בספטמבר 2011 לפי שווי של 850 מיליון דולר. לדברי מידן, במבט לאחור, המכירה לפרמירה היתה צעד הכרחי. "התפתחות של חברה היא תהליך אבולוציוני שקורה בשלבים. אי־אפשר לדלג על שלבים. נטפים היתה חברה טובה גם לפני הרכישה על ידי קרן ההשקעות, "אך אפילו לפני ארבע שנים היא היתה חברה של קיבוץ — עם היתרונות והחסרונות שבכך.

"לחברות ההשקעה הפרטיות יש תפקיד בחיי חברה: הן מקצועיות, יוצרות אסטרטגיה לצמיחה גם בשווקים זרים; יש להן ניסיון בתחום הדיגיטלי, ואנשי פרמירה עזרו לנו להתחזק בתחומים האלה; בנוסף, חשוב תמיד לזכור כי גם בעסקים צריך להיות צנוע ולהבין שתמיד אפשר לגדול עוד יותר".

אלי בן סימון, חבר קיבוץ חצרים ודירקטור בנטפים, הסכים. לדבריו, "לא בטוח שלפני שש שנים היינו מושכים מספיק למכירה אסטרטגית. הקיבוץ מאמין בהבטחה של נטפים, ולכן החלטנו לא לעשות אקזיט. אנחנו מצפים שהשהות של נטפים בקיבוץ תהיה ארוכת טווח. השותף האסטרטגי מקסיכם יאפשר את הפריצה העולמית הנחשקת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב