תשובה ומימון יכולים לחייך: רווחי שיא של 1.1 מיליארד דולר לתמר ב-2017

בין 2015 ל-2017 הניב המאגר רווחים של כ-3 מיליארד דולר ■ שולי הרווח מתמר – בין שדות הגז הרווחיים בעולם - עומדים על 58% ■ השותפות במאגר הודיעו בדו"חות על ביטול מזכר ההבנות עם חברת UFG במצרים: "הוא אינו רלוונטי עוד"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן
ערן אזרן

2017 תיזכר כנראה כאחת השנים הרווחיות ביותר של השותפות במאגר תמר. במהלך השנה החולפת הניב המאגר רווחי שיא של 1.1 מיליארד דולר, כך עולה מהדו"חות הכספיים של כמה מהשותפות, שפורסמו בימים האחרונים. בין 2015 ל-2017 הניב המאגר רווחים מצטברים של כ-3 מיליארד דולר. הרווחים חולקו לבעלי הזכויות בתמר, שכוללים בין היתר את נובל אנרג'י , דלק קידוחים , ישראמקו ו תמר פטרוליום .

ההכנסות של השותפות במאגר ממכירת גז וקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט מסוג ברנט) הסתכמו ב-2017 בכ-1.875 מיליארד דולר – גידול של 5% בהשוואה ל-2016 ועלייה של 14% ביחס ל-2015. 53% מההכסנות ב-2017 מקורם בחוזה של תמר עם חברת החשמל - שהיא לקוח העוגן.

ההכנסות והרווחים ב-2017 – שנה שבה השותפות טרם החלו בתשלום היטל ששינסקי – מצביעים על הרווחיות הגבוהה של מאגר תמר, 58% מההכנסות, מה שכנראה הופך אותו לאחד משדות הגז הרווחיים בעולם. הנהנים מהרווחיות העצומה הם, בין היתר, מחזיקי יחידות ההשתתפות בישראמקו ודלק קידוחים, שכוללים בעקיפין את יצחק תשובה וקבוצת חיים צוף/קובי מימון.

2017 היתה השנה הרביעית ברציפות שבה נרשם שיא בצריכת הגז הטבעי במשק בכלל וממאגר תמר בפרט. בשנה החולפת נרשמה עלייה של 4% בכמות הגז שנמכרה מתמר, לכ-9.7 מיליארד מטר מעוקב (BCM). מדובר בעלייה של כ-0.5 BCM לעומת נתוני הצריכה ב-2016 - חרף השבתה של מספר ימים בהפקה מתמר בשל תקלה שאירעה בספטמבר. צריכת הגז הטבעי במשק ב-2017 הסתכמה בכ-BCM 10.4, לעומת כ-9.7 BCM ב-2016.

במהלך 2017 שילמו השותפות בתמר תמלוגים בסך 225 מיליון דולר (כ-790 מיליון שקל) למדינה – כלומר, 12% מההכנסות. חלקה של דלק קידוחים בתשלום היה כ-215 מיליון שקל; בעוד חלקה של ישראמקו היה 210 מיליון שקל. בנוסף, דלק קידוחים שילמה מקדמות למס הכנסה ומס רווחי הון של כ-765 מיליון שקל, בשל מכירת חלק מזכויותיה במאגר תמר לתמר פטרוליום, כך שסך תקבולי המדינה מדלק קידוחים תפחו לכ-980 מיליון שקל.

"מזכר ההבנות עם UFG אינו רלוונטי עוד"

בדו"חות הכספיים נחשף, כי השותפות בתמר נסוגו מהסכם ההבנות שנחתם עם UFG במצרים ב-2014 ליצוא גז טבעי למתקני ההנזלה של UFG, בהם שותפה גם ENI. על פי האמור בדו"חות, מזכר הכוונות הבלתי מחייב "אינו רלוונטי עוד", וזאת לאור החתימה על הסכם היצוא מתמר לחברת דולפינוס המצרית לפני מספר שבועות. עם זאת, השותפות ציינו כי הן בוחנות "אפשרויות שונות לאספקת גז טבעי לצורך הזנת מתקני ההנזלה הקיימים של UFG במצרים".

בשבוע שעבר אמר שר האנרגיה הקפריסאי כי ארצו מקיימת שיחות שנוגעות לאספקת גז ממאגרי אפרודיטה ולווייתן לשני מתקני הנזלה במצרים – זה שנמצא בבעלות Shell, וזה שנמצא בבעלות UFG ו-ENI. במידה שאכן ייחתם הסכם בין השותפות בלווייתן ל-Shell ול-UFG ו-ENI, עשויים היצוא מתמר כמו גם תוכנית ההרחבה של המאגר להתייתר. איבוד חוזה גדול לטובת לווייתן משמעותו פגיעה בחברות הגז שאינן שותפות בלווייתן – ישראמקו, תמר פטרוליום ו אלון גז .

מאגר תמרצילום: אלבטרוס

"לווייתן שווה 9 מיליארד דולר"

במקביל לדיווח על התוצאות בתמר, דלק קידוחים עידכנה גם על התקדמות פרויקט לווייתן. לפי דלק קידוחים, מאז קבלת החלטת ההשקעה הסופית (FID) לפיתוח שלב 1א' במאגר בפברואר 2017, בעלות של כ-3.75 מיליארד דולר, הושלמו למעלה מ-40% מעבודות הפיתוח והושקעו בפועל כמיליארד דולר. החוזה העיקרי שמשמש כעוגן לפיתוח המאגר הוא החוזה עם חברת החשמל בירדן (NEPCO).

דלק קידוחים ציינה כי צינור הגז לירדן, אשר יחבר את לווייתן למערכת הולכת הגז הירדנית ולצינור הפאן-ערבי (המגיע גם למצרים) "נבנה בימים אלו, ובנייתו תושלם עד לתחילת הפקת הגז מלווייתן ב-2019". עוד נמסר כי בשבועות הקרובים יחלו בקדיחת חלקם התחתון של קידוחי לוויתן 3 ולווייתן 7, ולאחר מכן יושלמו כל ארבעת קידוחי ההפקה הראשונים בשדה (לוויתן 3, 4, 5 ו-7).

כאמור, באחרונה דיווחה דלק קידוחים כי חתמה, יחד עם נובל אנרג'י, על הסכם למכירת גז מלווייתן ומתמר לחברת דולפינוס, בהיקף של BCM 64 למשך 10 שנים, שהכנסותיו מוערכות בכ-15 מיליארד דולר. ההסכם מותנה בקיומם של מספר תנאים מתלים – שלא ברור עדיין מה סיכויי התממשותם – ובראשם מציאת צנרת הולכה שתעביר את הגז למצרים. בדלק קידוחים ציינו שבימים אלה ממשיכות השותפות לבחון את אפשרויות ההולכה השונות.

בעקבות החתימה על הסכם דולפינוס, פירסמו השותפות בלווייתן במסגרת הדו"חות גם דו"ח עתודות ומשאבים מעודכן, הכולל תזרים מזומנים חזוי (DCF) ממאגר לווייתן. הסכמי המכר החדשים וההתקדמות לקראת מועד תחילת הפקת הגז מהמאגר הובילו את השותפות להגדלת המשאבים המסווגים כעתודות (Reserves), ולהגדלת המשאבים המסווגים כמשאבים מותנים (Contingent Resources) של שלב 1א'. עדכון זה, בין היתר, העלה את שווי המאגר, לשיטת השותפות בלווייתן, לכ-9 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון