בדרך לעסקה של 100 מיליון דולר? נפטא שוקלת למחוק את ישראמקו אינק מנאסד"ק

החברה מחזיקה בזכויות לתמלוגים משותפות ישראמקו - שזינקו באחרונה על רקע החזר ההשקעה בתמר - וכן בשדות נפט מפיקים בארה"ב ■ הציבור מחזיק בכ-30% מישראמקו אינק, הנסחרת לפי שווי של כ-277 מיליון דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן
ערן אזרן

כמו דלק אנרגיה, גם בפירמידת אקויטל – שהשליטה בה מזוהה בשוק ההון עם קובי מימון – מנסים להתקרב לתמלוגי העל ממאגר תמר, שקפצו באחרונה לשיעורים גבוהים בעקבות החזר ההשקעה בפרויקט.

נפטא , בשליטתה העקיפה של קבוצת אקויטל, דיווחה הערב לבורסה כי הדירקטוריון הנחה את החברה, שמנוהלת על ידי ערן סער, לבחון את האפשרויות השונות למחיקתה של החברה הבת, ישראמקו אינק מהמסחר בנאסד"ק. המחיקה, לפי הדיווח, יכולה להיעשות באמצעות הצעת רכש למלוא המניות, מיזוג או כל דרך אחרת.

ישראמקו אינק נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-277 מיליון דולר, כשהציבור מחזיק בכ-30% ממניותיה. כלומר, במידה שתפורסם הצעת רכש, המהלך עשוי לעלות לנפטא כ-100 מיליון דולר. מימון ההצעת הרכש מקורו בדיווידנדים ששותפות ישראמקו החלה לחלק לבעלי המניות ב-2017.

ישראמקו אינק היא בעלת השליטה בשותפות ישראמקו הישראלית, וזכאית לתמלוגי העל - כלומר, לשיעור קבוע מההכנסות - משותפות ישראמקו, המחזיקה בכ-28.75% מתמר. עד להחזר ההשקעה בפרויקט תמר, ישראמקו אינק היתה זכאית לתמלוג בשיעור אפקטיבי של כ-5.5%; ואולם לאחר החזר ההשקעה בסוף 2017, תמלוג העל קפץ לשיעור אפקטיבי של 9.5% מההכנסות, מה שצפוי להקפיץ את היקף ההכנסות של ישראמקו אינק מ-2018 ואילך בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

פרט לזכויותיה בתמלוגים מתמר, ישראמקו אינק פועלת בתחום האנרגיה בארה"ב - בעיקר בטקסס, ניו מקסיקו ואוקלהומה. בבעלותה מספר שדות נפט מפיקים ביבשה, ובחלקם היא משמשת מפעילה. נכון לסוף 2017, לחברה עתודות נפט בהיקף של 38 מיליון חביות (נפט או שווה ערך לנפט). יו"ר ונשיא ישראמקו אינק הוא צוף, מקורבו של מימון.

הכנסות ישראמקו אינק הסתכמו ב-2017 בכ-65 מיליון דולר, בהשוואה ל-55 מיליון דולר ב-2016. החברה רשמה ב-2017 הפסד של 24 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 6.5 מיליון דולר ב-2016. ההפסד ב-2017 הינו חשבונאי בעיקרו, ונבע מהוצאת מס חד פעמית של 45 מיליון דולר, שמגלמת מחיקה של נכס מס נדחה, בעקבות הרפורמה של נשיא ארה"ב דונלנד טראמפ להפחתת שיעור מס החברות.

המחיקה צפויה גם לפשט את מבנה האחזקות בפירמידת אקויטל. בימים אלה פועלים בקבוצה למזג בין שתי חברות האחזקה בראש הפירמידה – אקויטל ויואל – במטרה "להתיישר" עם חוק הריכוזיות.

בשבוע שעבר פירסמה גם קבוצת דלק הצעת רכש לרכישת מלוא מניות דלק אנרגיה המוחזקות בידי הציבור. כמו ישראמקו אינק, גם דלק אנרגיה מחזיקה בזכות לתמלוגי על ממאגר תמר (וגם מלווייתן). מדובר בהצעת רכש שביעית שמפרסמת דלק, לאחר שניסיונות חוזרים ונשנים לבצע מחיקה של החברה מהמסחר הסתיימו בכישלון.

קבוצת דלק מחזיקה כיום ב-88.23% מדלק אנרגיה, כך שהצעת הרכש הינה לכ-11.8% מהון המניות, המוחזק בידי הציבור. לשם הצלחת המהלך זקוקה הקבוצה להיענות חיובית מצדם של כ-7% מכלל המחזיקים בחברה, שכן חוק החברות מאפשר לבצע רכישה כפויה באם תושג הסכמה לרכישת מניות שתביא להחזקה כוללת של מעל 95%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים