בדרך לעסקה של 100 מיליון דולר? נפטא שוקלת למחוק את ישראמקו אינק מנאסד"ק

החברה מחזיקה בזכויות לתמלוגים משותפות ישראמקו - שזינקו באחרונה על רקע החזר ההשקעה בתמר - וכן בשדות נפט מפיקים בארה"ב ■ הציבור מחזיק בכ-30% מישראמקו אינק, הנסחרת לפי שווי של כ-277 מיליון דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן
ערן אזרן

כמו דלק אנרגיה, גם בפירמידת אקויטל – שהשליטה בה מזוהה בשוק ההון עם קובי מימון – מנסים להתקרב לתמלוגי העל ממאגר תמר, שקפצו באחרונה לשיעורים גבוהים בעקבות החזר ההשקעה בפרויקט.

נפטא , בשליטתה העקיפה של קבוצת אקויטל, דיווחה הערב לבורסה כי הדירקטוריון הנחה את החברה, שמנוהלת על ידי ערן סער, לבחון את האפשרויות השונות למחיקתה של החברה הבת, ישראמקו אינק מהמסחר בנאסד"ק. המחיקה, לפי הדיווח, יכולה להיעשות באמצעות הצעת רכש למלוא המניות, מיזוג או כל דרך אחרת.

ישראמקו אינק נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-277 מיליון דולר, כשהציבור מחזיק בכ-30% ממניותיה. כלומר, במידה שתפורסם הצעת רכש, המהלך עשוי לעלות לנפטא כ-100 מיליון דולר. מימון ההצעת הרכש מקורו בדיווידנדים ששותפות ישראמקו החלה לחלק לבעלי המניות ב-2017.

ישראמקו אינק היא בעלת השליטה בשותפות ישראמקו הישראלית, וזכאית לתמלוגי העל - כלומר, לשיעור קבוע מההכנסות - משותפות ישראמקו, המחזיקה בכ-28.75% מתמר. עד להחזר ההשקעה בפרויקט תמר, ישראמקו אינק היתה זכאית לתמלוג בשיעור אפקטיבי של כ-5.5%; ואולם לאחר החזר ההשקעה בסוף 2017, תמלוג העל קפץ לשיעור אפקטיבי של 9.5% מההכנסות, מה שצפוי להקפיץ את היקף ההכנסות של ישראמקו אינק מ-2018 ואילך בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

פרט לזכויותיה בתמלוגים מתמר, ישראמקו אינק פועלת בתחום האנרגיה בארה"ב - בעיקר בטקסס, ניו מקסיקו ואוקלהומה. בבעלותה מספר שדות נפט מפיקים ביבשה, ובחלקם היא משמשת מפעילה. נכון לסוף 2017, לחברה עתודות נפט בהיקף של 38 מיליון חביות (נפט או שווה ערך לנפט). יו"ר ונשיא ישראמקו אינק הוא צוף, מקורבו של מימון.

הכנסות ישראמקו אינק הסתכמו ב-2017 בכ-65 מיליון דולר, בהשוואה ל-55 מיליון דולר ב-2016. החברה רשמה ב-2017 הפסד של 24 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 6.5 מיליון דולר ב-2016. ההפסד ב-2017 הינו חשבונאי בעיקרו, ונבע מהוצאת מס חד פעמית של 45 מיליון דולר, שמגלמת מחיקה של נכס מס נדחה, בעקבות הרפורמה של נשיא ארה"ב דונלנד טראמפ להפחתת שיעור מס החברות.

המחיקה צפויה גם לפשט את מבנה האחזקות בפירמידת אקויטל. בימים אלה פועלים בקבוצה למזג בין שתי חברות האחזקה בראש הפירמידה – אקויטל ויואל – במטרה "להתיישר" עם חוק הריכוזיות.

בשבוע שעבר פירסמה גם קבוצת דלק הצעת רכש לרכישת מלוא מניות דלק אנרגיה המוחזקות בידי הציבור. כמו ישראמקו אינק, גם דלק אנרגיה מחזיקה בזכות לתמלוגי על ממאגר תמר (וגם מלווייתן). מדובר בהצעת רכש שביעית שמפרסמת דלק, לאחר שניסיונות חוזרים ונשנים לבצע מחיקה של החברה מהמסחר הסתיימו בכישלון.

קבוצת דלק מחזיקה כיום ב-88.23% מדלק אנרגיה, כך שהצעת הרכש הינה לכ-11.8% מהון המניות, המוחזק בידי הציבור. לשם הצלחת המהלך זקוקה הקבוצה להיענות חיובית מצדם של כ-7% מכלל המחזיקים בחברה, שכן חוק החברות מאפשר לבצע רכישה כפויה באם תושג הסכמה לרכישת מניות שתביא להחזקה כוללת של מעל 95%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב