רוח חדשה באורביט: שיפור בדו"ח הרבעוני ועלייה של 26% בשווי מתחילת השנה

החברה כמעט והכפילה את הכנסותיה ברבעון הרביעי של 2017 בהשוואה למקביל לו, ורשמה גידול של 30% בהכנסות השנתיות ■ מההודעה על רכישת השליטה על ידי פימי באוגוסט 2017, זינקה המניה ביותר מ-100%

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת תקשורת של אורביט
מערכת תקשורת של אורביטצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
גיא ארז
גיא ארז

ההסכם לרכישת השליטה בחברת אורביט על ידי קרן פימי באוגוסט אשתקד ויכולות ההשבחה שלה נותנות אותותיה כבר בדו"חות הרבעון הרביעי של 2017, ומאפשרים לחברה לסכם שנה מוצלחת יחסית – בפרט בהשוואה ל-2016 הרעה מבחינתה.

העסקה, שבה רכשה פימי, שבניהולו של ישי דוידי, 33% ממניות אורביט תמורת 36 מיליון שקל בלבד (עת נסחרה החברה ברמות שפל) אמנם הושלמה רק בנובמבר 2017, אך נראה כי תעודת היושר שבה זכתה החברה בדמות ההשקעה החיצונית, יחד עם ההכוונה של פימי - השפיעו לחיוב על הממשק בינה ללקוחותיה. יחד עם החלפת הדירקטוריון והיו"ר, קיצוץ בכוח האדם, והקטנת מצבת הניהול - יכול המנכ"ל איתן לבנה, שנכנס לתפקידו במחצית 2016 – להיות מרוצה מהמגמה בחברה, שבאה לידי ביטוי גם בשווי השוק שלה.

אורביט, המפתחת ומייצרת מערכות תקשורת עתירות טכנולוגיה בכלי טיס ושיט, הצליחה לעבור ברבעון הרביעי של השנה לרווח תפעולי קל, ורשמה הפסד נקי מינימלי של 305 אלף דולר ברבעון. זאת, לעומת הפסדים של בין 900 אלף דולר ל-1.8 מיליון דולר בכל אחד משלושת הרבעונים הראשונים של השנה. הכנסותיה הסתכמו ברבעון הרביעי ב-12.1 מיליון דולר, כמעט כפול (94%) מההכנסות ברבעון המקביל ב-2016, ומהוות עלייה של 13.7% בהשוואה להכנסותיה ברבעון השלישי. העלייה במכירות נובעת בעיקר מגידול במכירות מערכות ניהול תקשורת ושמע במטוסים וממערכות תקשורת לוויינים לפלטפורמות ניידות.

ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) ברבעון הרביעי הסתכם ב-827 אלף דולר, בהשוואה ל- EBITDA שלילי של כ-1.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. מדובר בזינוק של 98% בהשוואה לרבעון השלישי.

בסיכום 2017, הכנסות אורביט הסתכמו ב-39 מיליון דולר, לעומת 30 מיליון דולר בלבד ב-2016, כאשר שיעור מכירותיה לממשלות גדל. 65% מהמכירות ב-2017 הופנו לשוק הממשלתי-ביטחוני (לעומת 53% ב-2016), ו-35% לשוק האזרחי-מסחרי.

הגידול במכירות בחלוקה לאזורים מיוחס בעיקר למכירות בישראל (מ-7.6 מיליון דולר ל-13.3 מיליון דולר) ובצפון אמריקה (מ-8.7 מיליון דולר ל-15.1 מיליון דולר), בעוד המכירות במזרח אסיה נחתכו במחצית ל-3.3 מיליון דולר בלבד.

שיעור הרווח הגולמי של החברה נחלש במעט בשנה החולפת, אך ההפסד התפעולי הצטמצם מ-3.8 מיליון דולר ל-2.8 מיליון דולר. ה-EBITDA ב-2017 הגיע לאיזון, לעומת EBITDA שלילי של 2.5 מיליון דולר ב-2016. ההפסד הנקי ירד גם כן, מ-4.9 מיליון דולר ב-2016 ל-4.3 מיליון דולר ב-2017.

השינויים בחברה, שאמנם פיתחה טכנולוגיה מתקדמת שאיפשרה לה לחתום על חוזים עם גופים ענקיים – אך לא הצליחה להביאם לידי ביטוי בשוויה בשוק, באו לידי ביטוי מאז מחצית 2016. "ניעור" החברה היה הכרחי, לאחר שבנובמבר 2016 היא לא עמדה באחת מאמות המידה הפיננסיות שנקבעו בשטר הנאמנות של איגרות החוב שהנפיקה באפריל 2014, בסך 9.5 מיליון דולר.

השינויים באו לידי ביטוי, בין היתר, בצמצום כוח האדם והנהלה חדשה ומצומצמת יותר (משבעה בעלי תפקידים לארבעה בלבד). כמו כן, דירקטוריון החברה שונה, ועמו הוחלף היו"ר ובעל השליטה הקודם, זאב שטיין, באיציק גת, שהגיע מחברת רפאל. שטיין מונה לתפקיד ייעוץ בחברה. למרות העובדה שהוא הועבר מתפקיד היו"ר ונתפש כאחד האחראים למצבה העגום של אורביט, שטיין יכול להיות מרוצה מהשינויים בחברה, שבה הוא מחזיק בכ-26% מהמניות. לאחר פרסום הדו"חות,

מניית אורביט עלתה ב-5.2% לשווי שוק של כמעט 180 מיליון שקל, והשלימה זינוק של 26.5% מתחילת השנה. מאז ההודעה על רכישת השליטה על ידי פימי באוגוסט 2017, זינקה מניית החברה ביותר מ-100%.

"הזדמנות לתכנן לטווח רחוק"

גת, יו"ר אורביט, ציין כי "כניסתה של קרן פימי מייצרת לאורביט הזדמנות לתכנן לטווח ארוך, נסיונה של פימי בשיפור תהליכים יסייע להתייעלות החברה, אלה יחד עם המיקוד העיסקי בתחומי תקשורת הלוויינים ומערכות לניהול שמע בכלי טייס והשיפור בצבר ההזמנות, יאפשרו לחברה להמשיך ולצמוח ולהשיג שיפור בתוצאות".

ליבנה, מנכ"ל אורביט, אמר: "אורביט הצליחה ב-2017 לחזק את קשריה האסטרטגיים עם לקוחותיה הגדולים, ובכללם יצרני מטוסים וחברות מיזמי לוויין מהגדולות בעולם, כפי שזה בא לידי ביטוי בגידול המשמעותי בצבר ההזמנות שהגיע לשיא של 56 מיליון דולר, שנכון להיום, מעל מחצית ממנו צפוי להיות מוכר כהכנסות כבר ב-2018.

"אנחנו מתמקדים בפרויקטים משמעותיים ובטריטוריות ושווקים שבהם שיעורי הרווחיות גבוהים יותר. היתרון הטכנולוגי הקיים במערכות אורביט, הניסיון הרב והמיצוב העסקי, מאפשרים לנו לחתום על הסכמים עם איירבוס, ענקית התעופה הרוסית Irkut, חיל האוויר האמריקאי ואחרים המייצרים עבורנו אופק עסקי משמעותי וארוך טווח. אנו ממשיכים להשקיע במערכות ניהול שמע ותקשורת מתקדמות, בעיקר לפלטפורמות מוטסות. בנוסף, העניין הגובר בלווייני תקשורת מנמיכי טוס צפוי אף הוא להוות מנוע צמיחה חשוב עבור אורביט ככל שיגבר הצורך בתחנות קרקע ייעודיות. אורביט ערוכה כיום עם מגוון רחב של מוצרים ופתרונות הפונים לשווקים פוטנציאליים של מאות מיליוני דולרים ופועלת כדי למנף את קשריה העסקיים ואת הסינרגיה שבין פעילויותיה לטובת המשך צמיחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"