מומחה למשפט מגבה את המוסדיים בבזק: לא צריך אישור ממשלתי לאסיפה

בתחילת החודש הודיעה אנטרופי ליו"ר דירקטוריון בזק על זימון אסיפת בעלי מניות מיוחדת לצורך מינוי דח"צים ■ ואולם בזק, שלא ששה לקיים אסיפה שכזו, הודיעה לגופים המוסדיים כי כדי לקיים אסיפה היא צריכה לקבל את אישור משרד התקשורת, שר התקשורת וראש הממשלה

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהוד קמר
אהוד קמרצילום: תומר אפלבאום
אסא ששון
אסא ששון

בתחילת החודש הודיעה חברת אנטרופי - בשם הגופים המוסדיים המחזיקים מעל ל–6.5% ממניות בזק - ליו"ר דירקטוריון בזק על זימון אסיפת בעלי מניות מיוחדת לצורך מינוי דח"צים. בסמכותה לעשות זאת מכיוון שהיא מייצגת יותר מ–5% מבעלי המניות בחברה. על פי החוק בזק צריכה לכנס אסיפה כללית בתוך 35 ימים מההודעה של אנטרופי, אך אסיפה כללית ממילא מתוכננת בתחילת מאי.

ואולם בזק, שלא ממש ששה לקיים אסיפה שכזו, מצאה פתרון. היא הודיעה לגופים המוסדיים — קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, בית ההשקעות מיטב דש, חברת הביטוח כלל ביטוח וחברת הביטוח מנורה מבטחים — כי כדי לקיים אסיפה היא צריכה לקבל את אישור משרד התקשורת, שר התקשורת וראש הממשלה.

בתגובה לתשובת בזק פנו המוסדיים למשפטן פרופ' אהוד קמר כדי שיביע את חוות דעתו בנושא. קמר נחשב מומחה לממשל תאגידי והוא משמש כיום פרופסור מן המניין ומנהל מרכז בתיה ויששכר פישר לממשל תאגידי ורגולציה של שוק ההון בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

כך כתב קמר בתשובה לפניית המוסדיים: "דעתי היא שהפנייה אינה טעונה אישור, משום שלא מתקיימת אף אחת משלוש החלופות שמצריכות אותו על פי צו התקשורת. ראשית, אין לארבעת הגופים המוסדיים 'השפעה ניכרת' בחברה. אדרבה, השפעתם זניחה. שנית, לצורך העניין, ארבעת הגופים המוסדיים לא מחזיקים 5% או יותר ממניות החברה ביחד, משום שאין ביניהם כל הסכם לעניין ההחזקה. הם לא מחויבים להמשיך להחזיק במניות או להצביע באופן מסוים, ולכל אחד מהם מועמדים מועדפים משלו — שאף בהם אין הוא מתחייב לתמוך. החלטתו תתקבל לקראת האסיפה בהתאם לנסיבות שיתקיימו.

"אשר לאופן ההצבעה בנושאים אחרים שיעלו בעתיד — נושא זה כלל לא נדון וממילא לא סוכם לגביו דבר. ארבעת הגופים המוסדיים גם לא מבצעים 'מינוי משותף'. הם לא מעוניינים במינוי אותו דירקטור, דרישתם לכנס אסיפה אינה מינוי והצבעתם בעתיד כבעלי מיעוט קטן של מניות החברה לא תספיק למינוי. הצבעתם זו לא תהיה מינוי משותף כשם שאינה מינוי משותף בהצבעה על מועמד מטעם החברה".

כלומר, דרישת המוסדיים לכנס אסיפה מיוחדת שתבחר שלושה דירקטורים חיצוניים לא מחויבת באישור ראש הממשלה ושר התקשורת.

הגופים המוסדיים לא היו מעוניינים להתערב בממשל התאגידי של חברת בזק. ואולם לאחר שהחלו החקירות הפליליות בחברה תוך הזמנת מרבית חברי הדירקטוריון, כולל המנכ"לית סטלה הנדלר, הבינו המוסדיים כי אין להם ברירה, ושהם נדרשים להתערב בנעשה בחברה. בין היתר, היה עליהם לדאוג שימונו דירקטורים חיצוניים מטעמם, דירקטורים שיבחרו לדאוג לטובת הציבור ולא לטובת בעלי השליטה ומנהלי החברה — כפי שקרה על פי החשדות.

לשם כך פנו המוסדיים לחברת אנטרופי כדי שתפנה לחברה ותדרוש ממנה לשמור על זכויות הפנסיונרים בישראל, זכויות שמיוצגות על ידי הגופים המוסדיים שמנהלים את כספי הפנסיה. אנטרופי גיבשה רשימת מועמדים לדירקטוריון החברה ממאגר הדירקטורים שלה, המונה כאלף שמות. 15 מועמדים ענו על הדרישות שהוגדרו מראש, והועברו לכל אחד מארבעת הגופים המוסדיים, על מנת שיבחר מהם מועמדים לטעמו מבלי שיידע במי בחרו הגופים האחרים. גוף מוסדי אחד בחר ארבעה מועמדים והציע מועמד נוסף שלא היה ברשימה, גוף מוסדי שני בחר ארבעה מועמדים והציע מועמד נוסף שלא היה ברשימה, גוף מוסדי שלישי בחר ארבעה מועמדים מהרשימה, והגוף המוסדי הרביעי הודיע לאנטרופי שכל השמות ברשימה מקובלים עליו.

אף מועמד לא זכה לתמיכת ארבעת הגופים המוסדיים. העדפות אלה שימשו את אנטרופי להכנת רשימת המועמדים ששלחה לבזק. עכשיו נותר לראות מה תעשה החברה על מנת לשוב ולהתחמק מכינוס האסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה