לידר: אחרי לאומי, המפקחת צפויה לאשר לבנקים נוספים רכישה עצמית של מניות

בשבוע שעבר היה לאומי הבנק הראשון שהודיע על רכישה עצמית של מניות, ב-700 מיליון שקל - מהלך השקול לחלוקת דיווידנד ■ גלזר: "הון הבנק צפוי לגדול, וגם הרכישה העצמית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: עופר וקנין

בשבוע שעבר, עם פרסום הדו"חות שנתיים ל–2017, הודיע בנק לאומי כי קיבל באישור המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הבנק יתחיל לבצע באפריל רכישה עצמית של מניות ב–700 מיליון שקל. צעד כזה מקובל בקרב הבנקים בארה"ב ובאירופה, אבל זו הפעם הראשונה שבנק ישראל מאפשר לבנק מקומי לבצע רכישה עצמית של מניות בסכום גדול.

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר ואנליסט הבנקים של לידר שוקי הון, כתב כי "ההודעה של לאומי הפתיעה. אם עד עתה בנק ישראל אישר לבנקים לחלק דיווידנדים בשיעור מסוים מהרווח, התוכנית מוסיפה מרכיב נוסף של דיווידנד, כשבנק עם עודפי הון גדולים יוכל לבצע רכישה עצמית של מניות".

בניתוח שהכין ללקוחותיו, כותב גלזר: "כנראה שהסיבה לכך שבנק ישראל מעדיף את הדרך הזאת, ולא העלאה נוספת של רף הדיווידנדים, היא כי הוא יכול לשלוט בתהליך. כלומר, לאשר כל תוכנית לרכישה עצמית, ולא להתחייב כיום על העלאה של שיעור הדיווידנד המחולק — מאחר שביטול עתידי עלול לשדר איתות שלילי לגבי מצב הבנקים. בנוסף, כנראה שבנק ישראל אינו רוצה לבצע שינויים דרמטיים או להעלות את רף הדיווידנדים בבנקים ליותר מ–50% מהרווח הנקי".

בלידר שוקי הון מעריכים כי "בנק ישראל יכול היה לאשר ללאומי (וגם לבנקים אחרים) חלוקת דיווידנדים חריגים בגין רווחים חד־פעמיים, כמו מכירת נדל"ן או מימוש השקעה גדולה (למשל, מובילאיי במקרה של לאומי), וגם דיווידנד חד־פעמי במקרה של עודפי הון גדולים. גם בנקים אחרים, הנהנים מעודפי הון, יוכלו לקבל אישור עתידי לתוכנית של רכישה עצמית.

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

"לאומי רשם הישג גדול מבחינת היכולת להגדיל את הדיווידנד המחולק על ידו מ–20% ל–40% מהרווח הנקי, תוך שמירה על גמישות בניהול ההון. ההחלטה על דיווידנד קבוע גדול יותר עלולה לפגוע ביכולת הצמיחה העתידית, ובדרך החדשה שבה הבנק יכול לשקול, בהתאם לצרכיו, חלוקת דיווידנד (בדרך של רכישה עצמית) יש יתרון גדול עבור הבנק. הסיבה המרכזית למהלך מבחינת לאומי היא היכולת לשלוט בהון הבנק, כשהוא ירצה לעבוד עם הון יעיל ככל הניתן, כלומר יחס נמוך (שלא יעלה על 11%). זאת כדי לאפשר לבנק להמשיך להציג תוצאות טובות ושיפור בתשואה על ההון.

"לאומי אינו מחובבי הסיכון הגדולים"

"לאומי אינו מחובבי הסיכון הגדולים במערכת, וגם לאחר שהגיע לרף ההון הנדרש ממנו, הוא צומח פחות מהממוצע במגזר. אנחנו מניחים שהנהלת הבנק תעדיף להמשיך להציג צמיחה מתונה בתיק האשראי. כל עוד לא נראה את לאומי מגדיל משמעותית את תיק האשראי, הבנק צפוי לבצע בעתיד רכישות נוספות של מניות".

גלזר ממשיך וכותב כי "בשל הסיבות הללו, של רצון לעבוד עם הון יעיל, היעדר רצון להגדיל הסיכונים, וכן בשל יחסי ההון הגבוהים כיום — סביר שנראה את לאומי מבצע את רכישת המניות בתוך פרק זמן קצר.

אלון גלזרצילום: ללא קרדיט

"הלימות ההון בבנק היא 11.43%, והקטנת ההון ב–700 מיליון שקל (קצת יותר מ–2% מהון הבנק) — מאפשרות לו לרדת לכיוון היעד של יחס הון ליבה של 11% מבלי לפגוע בפוטנציאל הצמיחה שלו. מדובר בסכום גדול, שיבוא לידי ביטוי במסחר במניה החל באפריל. איננו מניחים שהבנק ביצע את התוכנית בשל הלחץ הצפוי ממכירת מניות בידי העובדים, אך כשהיה קיים חשש ללחץ מסחרי (מכירת מניות של עובדים ואולי של המדינה), נמצא כיום קונה גדול שיתמוך במחיר המניה".

גלזר מסביר כי "נושא ההפרשות האקטואריות בלאומי היה משקולת גדולה על הבנק בשנים שבהן הוא היה בבעיות הון. כעת, בתקופה שבה הבנק נהנה מעודפי הון גדולים, אנחנו עשויים לראות בדיוק את התמונה ההפוכה, כשהון הבנק (ועמו עודפי ההון) עשויים לגדול בשנים הקרובות. מדובר על סכום גדול מאוד של 2.5–3 מיליארד שקל, כלומר תרומה של כמעט 2.5–3 מיליארד שקל, כלומר תרומה של כמעט 10% מהון הבנק.

עלייה של כ–1% בעקום הריבית (איגרות חוב של ממשלת ישראל בתוספת המרווח על אג"ח קונצרניות בארה"ב) עשויה להעלות את יחס הלימות ההון בלאומי ליותר מ–12%. המשמעות היא שבפועל עודפי ההון בלאומי גבוהים מאלה שאנחנו רואים כיום. כלומר, בפועל לאומי נסחר במכפיל הון הנמוך ב–0.05–0.1 מהרמה הנוכחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים