כך עקף לאומי את הפועלים - וחזר להיות הבנק בעל שווי השוק הגדול בישראל

שווי השוק של בנק לאומי גבוה מזה של הפועלים לראשונה מאז 2011 ■ לאומי קוטף את פירות מהלכי ההתייעלות, סגירת החקירה בארה"ב, והשיפור בפעילות הקמעונית ■ הפועלים עדיין סופג מכות בארה"ב, מאבד את הבכורה בקמעונות, ועדיין לא נערך לפרידה מישראכרט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק
עמינח
מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

שווי השוק של בנק לאומי עקף את זה של בנק הפועלים ביום חמישי, וכך חזר לאומי להיות הבנק הגדול ביותר בישראל, כשהוא נסחר לפי שווי של כ–32.5 מיליארד שקל (סביב מכפיל הון 1) — הגבוה בכ–50 מיליון שקל מזה של הפועלים, הנסחר סביב מכפיל הון של 0.9.

הפעם הקודמת שבה הפועלים איבד את הבכורה ללאומי היתה בנובמבר 2007, בעקבות ההפסדים הכבדים שנגרמו לבנק מהשקעה במכשירים פיננסיים מורכבים ואקזוטיים מגובי משכנתאות בארה"ב.

הפועלים התאושש מהמשבר המקצועי והניהולי שפקד אותו, ובאוגוסט 2011 החזיר לעצמו את הבכורה. לפני כשנתיים אף היה הפער בינו לבין לאומי גדול מ–6 מיליארד שקל.

הפער נוצר בעיקר משום שלאומי התמודד עם השלכות חקירות המס בארה"ב, בעיות הון והצורך בביצוע מהלכי התייעלות מקיפים.

אז כיצד קרה שלאומי, המנוהל החל מ–1 במאי 2012 על ידי רקפת רוסק עמינח, סגר את הפערים ועקף את הפועלים, אף שההון העצמי של הפועלים גבוה בכ–3 מיליארד שקל?

מהלכים גדולים שהנהלת לאומי עמלה עליהם בשנים האחרונות החלו להתבטא בשטח בשנתיים האחרונות. לאומי היה הראשון מבין הבנקים הישראליים שהותירו מאחוריו את חקירות המס בארה"ב, שעלו לו אמנם כ–400 מיליון דולר, אך סיומן איפשר לו להפנות משאבים ניהוליים חשובים לפיתוח העסקים.

בנוסף, לאומי ביצע שורה של צעדים, שכללו בין השאר פרידה מכ–3,000 עובדים בתוך שש שנים, פתרון של בעיות ההון, צמצום סניפים, מכירת נדל"ן, סגירה של חלק ניכר מהפעילות הבינלאומית, והכנסת שותפים חזקים ללאומי ארה"ב.

הבנק נהנה גם מתרומה אדירה של כ–1.5 מיליארד שקל מפעילות של השקעות ריאליות וחיתום שמבצעת החברה הבת לאומי פרטנרס; הבנק שיפר מאוד את פעילות הבנקאות הקמעונית; חזר לאחר לחלק 40% מהרווח הנקי כדיווידנדים לבעלי המניות לאחר הפסקה של שש שנים; מציג תיק אשראי עם הפרשות אפסיות להפסדים; הרחיב את פעילות ההיי־טק; והשיק את פפר, בנק דיגיטלי ללא סניפים.

כל הצעדים האלה ואחרים הביאו לכך שלאומי שיפר את התשואה להון (היחס בין הרווח הנקי להון העצמי) מפעילות ליבה מכ–6% ב–2012 ל–9%–10% כיום. לאור זאת, הבנק מביט על העתיד הקרוב בביטחון גדול, נערך לתחרות מול ענקי פיננסים ואינטרנט בינלאומיים כמו אמזון, ומצפה כי עם עליית הריבית — ישתפרו גם ההכנסות והרווח.

הירושה הבעייתית של ציון קינן

בהפועלים נושבות כיום רוחות אחרות. ב–1 באוגוסט 2016 נכנס אריק פינטו לתפקיד המנכ"ל במקום מקורבו ציון קינן. גם כיום, כפי שהיה לא פעם בעבר, הפועלים מייצר תשואה להון מפעילות בנקאית של 9%–10% ומחלק 40% מהרווח כדיווידנד.

מנכ"ל הפועלים, אריק פינטוצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, נראה שהמכונה הבנקאית המשומנת שאיפיינה את הפועלים במשך שנים ארוכות מתחילה לחרוק, אינה ממוקדת ומחפשת את דרכה. האם זה נובע מאיכותה ואופייה של ההנהלה הנוכחית של הבנק? או מכך שחלק מהמנהלים המצטיינים בדרג הביניים עזב בעקבות הגבלת שכר המנהלים בגופים הפיננסיים?

לזכותו של פינטו ניתן לומר כי הוא נמצא בתפקיד רק שנה וחצי, שבהן נאלץ להתמודד עם ירושה לא פשוטה שהותיר לו קינן. במשך שנים, הפועלים בחר שלא לקדם את הטיפול בחקירת המס בארה"ב — אסטרטגיה שלא הוכיחה את עצמה.

כיום, הסוגיה דורשת תשומת לב ניהולית רבה מפינטו. הבנק ספג קנסות של כ–343 מיליון דולר, וכנראה שיסיים את הפרשה עם קנסות גבוהים מאלה של לאומי, ובמועד לא ברור.

הפועלים גם איבד בשנה האחרונה ללאומי את ההובלה ברווחיות של פעילות הבנקאות הקמעונית, ואינו מצליח ליהנות מרווחים מהותיים מפעילות בתחום ההשקעות הריאליות והחיתום.

בנוסף, הבנק לא מציג אסטרטגיה ברורה בתחומי הטכנולוגיה והדיגיטל, שגם בהם מרבית המנהלים הבכירים עזבו באחרונה, והתוכניות להתרחב בתחום האשראי לעסקים בינוניים בארה"ב טומנת בחובה סיכון גדול, עם הידרדרות המצב הכלכלי בשווקים. לאור חקירות המס המתמשכות, לא ברור כמה הגיוניות וישימות התוכניות של הפועלים לקנות בנק בארה"ב.

הפועלים גם מתקשה למצוא מקורות הכנסה חלופיים ליום שבו ייאלץ להיפרד מחברת כרטיסי האשראי ישראכרט, התורמת כ–300 מיליון שקל (10%) לרווח השנתי של הבנק, זאת לעומת לאומי קארד, שתורמת 150–180 מיליון שקל (כ–5%) לרווח השנתי של לאומי, כך שהפרידה תהיה כואבת פחות.

אם הפועלים יחלק את מניות ישראכרט כדיווידנד בעין לבעלי המניות של הפועלים, ולאומי ימכור את לאומי קארד — ייסגר הפער בין ההון עצמי של שני הבנקים הגדולים במערכת, הנהנים ממעמד דואופוליסטי עם נתח שוק מצטבר של כ–60% באשראי ופיקדונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב