4 סיבות לדו"חות הטובים של דיסקונט

תיק האשראי של דיסקונט הוא הגרוע במערכת, אבל בזכות גידול בפעילות, האישור שקיבלה להשאיר את כאל בידיה ומימוש של קרנות - הבנק מציג ב-2017 רווח של 1.26 מיליארד שקל ■ המנכ"לית לילך אשר טופילסקי: " מקווה שוועדת כבל לא תהפוך לקרקס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי
מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

גידול בהכנסות מריבית; ירידה בהוצאות לשכר בעקבות מהלכי התייעלות שהביאו להקטנה של 15% בכוח אדם ב–2013–2017; רווחים חריגים מפעילות ריאלית; והפרשות נמוכות מאוד להפסדי אשראי ברבעון הרביעי — כל אלה סייעו לבנק דיסקונט להציג ב–2017 רווח נקי של 1.26 מיליארד שקל, קפיצה של 39% לעומת 2016.

את הרבעון הרביעי סיים דיסקונט ברווח נקי של 371 מיליון שקל — זינוק של 156%. בנטרול אירועים חד־פעמיים, הבנק מציג תשואה להון מייצגת של 7.5%–8%. בתגובה לדו"חות הטובים מניית דיסקונט קפצה אתמול ב–4%. ברבעון הבא יחלק הבנק דיווידנד של 15% מהרווח.

את השכר הגבוה ביותר בדיסקונט קיבל אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט ניו יורק — 4.36 מיליון שקל. בהתאם להגבלת חוק שכר הבכירים בבנקים, המנכ"לית לילך אשר טופילסקי והיו"ר יוסי בכר קיבלו כ–3 מיליון שקל.

1. הצמיחה החדה באשראי מסייעת לגידול הרווח בישראל

תיק האשראי של דיסקונט הסתכם ב–148.8 מיליארד שקל בסוף 2017, צמיחה של 5.7% לעומת 2016. מתוך זה התיק בישראל צמח ב–7.7%. התיק בארה"ב אמנם ירד בגלל היחלשות הדולר מול השקל, אך בנטרול השפעות מט"ח התיק עלה ב–8%–9% בשנה שעברה. אם מוסיפים לכך צמיחה של 11% ב-2016, תיק האשראי של דיסקונט צמח בשנתיים האחרונות ב–20%. זהו אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הבנק. הסיבות לכך הן שהפועלים ולאומי התמודדו עד השנה האחרונה עם בעיות הון, וכן הנפקת המניות המוצלחת בסך 760 מיליון שקל שביצע דיסקונט לפני שנה וחצי.

כך, אף כי השנה התיק גדל בקצב נמוך יותר מאשר בשנתיים הקודמות, עדיין מדובר בצמיחה החדה ביותר במערכת הבנקאות. עיקר הגידול נעשה בתחום המשכנתאות, שצמח ב–12.1% ל–29 מיליארד שקל, ובאשראי לעסקים קטנים וגדולים, שצמח ב5%-–11%. לעומת זאת, האשראי הצרכני שמר על יציבות לאחר שנים רבות של עליות. הגידול בתיק האשראי לצד מהלכי התייעלות, סייעו לדיסקונט ישראל להציג ב–2017 רווח של 574 מיליון שקל לעומת 240 מיליון שקל ב–2016.

"אנחנו עדיין מאמינים כי האשראי הצרכני הוא מנוע צמיחה חשוב, אך הפכנו להיות יותר סלקטיביים בתחום", אמרה אתמול אשר טופילסקי. בנוגע לאשראי העסקי היא ציינה: "יש בשוק הרבה היצע שמביא לתמחורים שאינם תמיד נאותים בעינינו בשוק ההון".

2. הגידול באשראי מוביל להפרשות גבוהות

ברבעון הרביעי של 2017 הצליח דיסקונט לרשום הכנסות של 179 מיליון שקל בעקבות גביית חובות שנמחקו בעבר. ההכנסה מסעיף זה הגיעה בעקבות עסקה שבה חברת הנדל"ן סאמיט שבשליטת זוהר לוי רכשה את מפעלי קרור, אשר נשלטה בעבר על ידי אליעזר פישמן שפשט רגל. התמורה שהתקבלה שימשה לפירעון החוב של פישמן לדיסקונט.

בעקבות זאת ההוצאות בגין הפסדי האשראי של דיסקונט ברבעון הרביעי של השנה החולפת היו מוטות מאוד כלפי מטה, והסתכמו ב–31 מיליון שקל בלבד — 0.08% מתיק האשראי.

זוהר לוי, בעל השליטה בסאמיט

לעומת זאת, ההפרשות של דיסקונט להפסדי אשראי הסתכמו ב–2017 ב–574 מיליון שקל, כלומר 0.39% מתיק האשראי — עלייה של 22.4% לעומת 2016. הרמה המייצגת של ההפרשות בדיסקונט היתה הגבוהה במערכת, 0.5%, והבנק ממשיך להציג את תיק האשראי הכי פחות איכותי בין חמשת הבנקים הגדולים.

ההפרשות הגבוהות נובעות בעיקר מגידול חד שבוצע בשנים האחרונות באשראי הצרכני לעסקים קטנים הן של הבנק והן של החברה הבת כאל. גורם נוסף הוא הפרשות של 180 מיליון שקל שבוצעו בתשעת החודשים הראשונים בגין חשיפה לחוב בסך 800 מיליון שקל של חברת יורוקום.

"אנחנו נשתף פעולה עם ועדת כבל (הוועדה שתחקור את התנהלות הבנקים במתן אשראי ללווים גדולים; מ"ר), ונקווה שהוועדה הזאת לא תהפוך לקרקס אלא תפעל בצורה מקצועית והוגנת", ציינה אשר טופילסקי. "האשראים הגדולים בדיסקונט ניתנו בשנים עברו, עוד לפני שהגעתי לבנק, והפקנו לקחים מכך. בנוגע לאשראי של יורוקום — בעבר זה היה אשראי טוב לחברות תפעוליות, וברגע שראינו שהמצב הידרדר פעלנו לחיזוק הביטחונות".

אם ההסדר ביורוקום יושלם, דיסקונט צפוי ליהנות בשנה הבאה מהכנסות בגין גביית חוב זה. ואולם, המבחן הגדול של הבנק יהיה יכולתו להמשיך לטייב את תיק האשראי כדי להיות ערוך להידרדרות הצפויה בשווקים.

3. המתנה מוועדת שטרום — כאל תרמה 10% מהרווח

הדו"חות הכספיים ממחישים עד כמה השתלמה לדיסקונט המלחמה העיקשת מול חברי ועדת שטרום שניהלו אשר טופילסקי, היו"ר יוסי בכר והיועצים של הבנק, כדי להשאיר את חברת כרטיסי אשראי כאל בשליטת דיסקונט (72%) לפחות עד תחילת 2021. על פי הדו"חות, כאל תרמה לרווח של דיסקונט 131 מיליון שקל ב–2017 — 10.5% מסך הרווח.

כך, ההכנסות של דיסקונט מעמלות בכרטיסי אשראי גדלו בשנה שעברה ב–9.3% לעומת 2016 ל–1.12 מיליארד שקל — שיעור הצמיחה החד במערכת הבנקאות, הנובע מתנופת פעילות של כאל. ההכנסות הללו מהוות 41% מסך העמלות התפעוליות של דיסקונט, והן גבוהות יותר מאלה של בנק לאומי — הגדול ביותר מפי שניים מדיסקונט. כאל גובה מלקוחותיה הפרטיים את הריבית הגבוהה ביותר בענף, 10.8%.

במסיבת עיתונאים אשר טופילסקי ניסתה להסביר כי מוקדם לקבוע בינתיים אם ועדת שטרום צדקה או לא בכך שלא הפרידה את כאל מדיסקונט. ואולם אם כאל תמשיך לגדול באגרסיביות במועדוני האשראי החוץ בנקאיים, כפי שעשתה עם שופרסל ופעילויות נוספות, הדבר עלול להביא את המפקחת על הבנקים ואת שר האוצר להבין כי טעו בכך שלא הפרידו את כאל כבר עכשיו.

4. פימי, פורטיסימו וסולטן סידרו שנת שיא

דיסקונט קפיטל, זרוע ההשקעות הריאליות והחיתום של דיסקונט, המנוהלת על ידי הילה חימי אלפרט, סיימה את 2017 עם תוצאות שיא ותרמה לרווח של דיסקונט 165 מיליון שקל — 13% מהרווח של הבנק. זו היתה שנה חריגה, שבה דיסקונט קפיטל נהנתה מהכנסות של 215 מיליון שקל ממימושים שבוצעו בקרנות השקעה פרטיות שבהן דיסקונט מושקע. מדובר בעיקר בקרנות כמו פימי בראשות ישי דודי ופורטיסימו בראשות יובל כהן, שבזכות מימושים מוצלחים בחברות כמו אורמת, דיפטק, קורנית דיגיטל ואינרום סידרו לדיסקונט קפיטל שנה חזקה.

עם זאת, בינתיים דיסקונט קפיטל אינה מצליחה לפתח פעילות השקעות ריאליות מהותית, ובכך ליצור סינרגיה עם פעילות החיתום ובנקאות להשקעות.

גם החיתום נמצא בתקופת גאות. זו באה לידי ביטוי בתוצאות של דיסקונט חיתום, שהרוויח 30 מיליון שקל ב–2017. דיסקונט רואה מכך בהתאם לאחזקתו רק 55%. מי שנהנה מהגאות הוא היו"ר צחי סולטן, המחזיק ב–31%. לסולטן יש אופציה למכור בחזרה את אחזקתו לדיסקונט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה