איגוד חברות האשראי: לאפשר לגופי מימון חוץ-בנקאיים לגייס פיקדונות ממוסדיים

איגוד חברות האשראי, המייצג גופים כמו פנינסולה ואופל בלאנס, מעוניין להרחיב את היקפי הגיוס בשוק ההון, על מנת שיוכל להתחרות מול הבנקים במתן אשראי ■ יו"ר האיגוד במכתב לכחלון: "אנחנו מתבקשים לחולל תחרות מול הבנקים עם שתי ידיים קשורות מאחורי הגב"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עשרות אגורות
צילום: אורן זיו
ערן אזרן
ערן אזרן

איגוד חברות האשראי החוץ בנקאי מעוניין לקבל היתר לגייס פיקדונות מגופים מוסדיים במטרה שיוכל להתחרות בצורה טובה יותר עם המונופול הבנקאי בתחום האשראי במשק. האיגוד קורא לעדכן את חוק הפיקוח על השירותים הפיננסים, כך שיאפשר לראשונה לגופי מימון חוץ בנקאיים לגייס פיקדונות, כפי שמתיר החוק לבנקים, בנוסף לגיוס חוב בשוק ההון.

"חוק הפיקוח על השירותים הפיננסים נועד לשבור את המונופול הבנקאי ולפתוח את תחום האשראי לתחרות שתטיב עם האזרח. אולם, כל עוד המחוקק לא יאפשר לחברות אשראי לגייס מקורות בתנאים תחרותיים מול הבנקים, החוק לא ישיג את מטרתו. כיום אנחנו מתבקשים לחולל תחרות מול הבנקים עם שתי ידיים קשורות מאחורי הגב. אנחנו מבקשים לשחרר את ידינו ולתת לנו לעבוד לטובת הציבור", כתב יו"ר האיגוד, עו"ד מיכה אבני, במכתב לשר האוצר, משה כחלון.

מיכה אבני

תיקון סעיף 21 (א) (2) לחוק הבנקאות, שנכנס לתוקפו ב-2016, איפשר לתאגידים העוסקים במתן אשראי שאינם בנקאיים לגייס מקורות בשוק ההון באמצעות הנפקת אג"ח – עד למגבלה של 2.5 מיליארד שקל לגוף אחד. החוק איפשר לחברות כמו ה אחים נאוי או פנינסולה לגייס לראשונה מימון בשוק ההון הישראלי, ובכך לשפר את התחרות על האשראי עם הגופים הבנקאיים.

עם זאת, באיגוד סבורים כי נדרשים מספר תיקוני חקיקה, שיסייעו בשבירת המונופול הבנקאי. בין היתר, דורש האיגוד "לבטל את המצב האבסורדי" לפיו חברות האשראי המפוקחות כפופות הן לבנק ישראל והן לרשות שוק ההון. כמו כן באיגוד דורשים להסיר את המגבלה שנקבעה להנפקת אג"ח עד לסכום של 2.5 מיליארד שקל; וכן להרחיב את סמכויותיהן של חברות שקיבלו רישיון מורחב למתן אשראי, באמצעות החרגתן מסעיף 21 לחוק הבנקאות.

בנוסף, באיגוד מעוניינים לאפשר לראשונה לגופים החוץ בנקאיים להנפיק פיקדונות, בדומה לבנקים (הפיקדונות משמשים כמקור נזיל להעמדת אשראי) – "בהתאם לנעשה בעולם המערבי כולו". האיגוד קורא לרפורמה דו שלבית: ראשית, לאפשר לחברות האשראי שקיבלו רישיון לקבל פיקדונות כספיים מגופים מוסדיים מפוקחים; שנית, לתת הגנת ינוקא לחברות האשראי באמצעות ערבות מדינה חלקית למשך 5 שנים לחברות נותנות אשראי ומקבלות פיקדונות כספיים.

"המצב הקיים היום פוגע בראש ובראשונה באזרח המעוניין לקבל אשראי, שכן מצב זה מונע תחרות בין הגופים השונים, מה שהיה יכול לייצר הטבות והוזלות לצרכן", הדגיש אבני. "הצעות אלו יפעלו לטובת הצרכן הישראלי היום ויוזילו את עלויות האשראי – כך נייצר אפשרות אמתית לתחרות במערכת הבנקאית והפחתת מחירים", סיכם.

איגוד חברות האשראי, שפועלת תחת לשכות המסחר, מאגד חברות למתן אשראי חוץ בנקאי במשק, ובכלל זאת מוסדות פיננסיים המעניקים אשראי למגזר העסקי ולמגזר הפרטי. חברי האיגוד כוללים בין היתר את החברות פנינסולה , אופל בלאנס , כלמוביל מימון, פמה מימון רכב, קידום מימון רכב, אקספו קרן נדלן, אי.אר.אן, קרסו מימון ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה