סלינגר הופכת את שולחנות הדירקטוריונים - ומקשיחה את תנאי הסף

הממונה על הביטוח תנסה להטמיע סטנדרטים בינלאומיים בדירקטוריונים של הגופים המוסדיים בישראל ■ בין ההוראות שתפרסם: איסור על תלות של הדירקטורים בבעלי השליטה, הגבלת משך כהונת היו"רים והחמרת תנאי הכשירות המקצועית של חברי הדירקטוריון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר
הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגרצילום: מוטי מילרוד
אסא ששון
אסא ששון

הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, אינה מרוצה מהתנהלות הדירקטוריונים של חברות הביטוח, הגמל והפנסיה שתחת פיקוחה. בעקבות זאת היא מתכננת להפיץ היום לחברות חוזר שבו היא מתווה את אופן פעולות הדירקטוריון, הגברת האי־תלות בבעלי השליטה, וכן התאמת ההתנהלות של הדירקטוריון לסטנדרטים בינלאומיים.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

רשות שוק ההון מפקחת על חברות הביטוח, חברות הגמל, הפנסיה וקרנות ההשתלמות — שמנהלות יחדיו כ–1.6 טריליון שקל מכספי הציבור. מאחר שמרבית חברות הביטוח מוחזקות בידי חברות אחזקות, נוצרה לסלינגר בעיה — שכן היא מפקחת על חברות הביטוח ולא על חברות האחזקות, שבהן מתקבלות ההחלטות הנוגעות לחברות הביטוח. מבחינת סלינגר, הפיקוח על דירקטוריון חברת ביטוח בלי יכולת לעקוף פיקוח זה, כפי שקורה כיום עם חברות האחזקה, הוא נושא ליבה שיש לתקנו. ההנחיות של סלינגר מגיעות לאחר ביקורת שערכה רשות שוק ההון, וגילתה כמה ממצאים בעייתיים בהתנהלות הדירקטוריונים של חברות הביטוח והדירקטורים בהן.

מה היו הבעיות

מהביקורת עלה כי בדירקטוריונים מסוימים חסרה לחלק מהדירקטורים מומחיות מהותית בתחום הפעילות של החברה, למשל היעדר רקע בביטוח ובפיננסים אצל דירקטור בחברת ביטוח. החוזר אמור להיות רלוונטי לדירקטוריון או לדירקטורים שאינם בקיאים בתפקידם ובתחומי פעילות הגוף המוסדי, לדירקטורים בלתי תלויים שיש להם קשר אישי לבעל השליטה, וכן לדירקטורים בלתי תלויים שנמנעים מהתבטאות נגד בעל השליטה/ההנהלה מחשש שכהונתם לא תוארך.

החוזר אמור גם להיות רלוונטי לבעל שליטה, המשמש יו“ר החברה, שמחליש את מנגנוני הבקרה ומקשה על ניהול מקצועי של הגוף המוסדי; וכן כשמתקיימים ניגודי עניינים בישיבות דירקטוריון משותפות לחברת הביטוח ולחברה המחזיקה בה.

בעת מינוי דירקטור בלתי תלוי יוחמרו תנאי הכשירות להכרה בו ככזה. בין השאר נדרש שהוא לא יהיה בעל זיקה אישית לבעל השליטה או קרובו. יוקם מנגנון בחירה שקוף של ועדת איתור בלתי תלויה, כשמשך הכהונה של דירקטור בלתי תלוי יהיה שש שנים רצופות בלי הארכות ובלי קיצורים.

עוד נקבע, כי בעל שליטה או קרובו לא יכהנו כיו"רים של חברת ביטוח. הם כן יוכלו להיות יו״רים של חברת האחזקות, אך הכהונה תוגבל לתשע שנים.

אדם לא יכהן כדירקטור אם קרובו מכהן כבעל תפקיד מרכזי בגוף המוסדי, ודירקטור לא יהיה בעל תפקיד ביצועי בגוף המוסדי. בנוסף, החוזר כולל הגבלות על כהונות צולבות. כך, אדם לא יכהן כדירקטור אם הוא מכהן בחברה האם של הגוף המוסדי או בתאגידים פיננסיים אחרים (בתנאים מסוימים). עוד נקבע, כי רוב חברי הדירקטוריון יהיו בעלי זיקה ישראלית, דוברי עברית ותושבי ישראל המכירים את חוקי חברות הביטוח.

הנפגע הראשון מתנאים אלה הוא היו״ר ובעל השליטה בחברת הראל ביטוח, יאיר המבורגר. המבורגר, שמשמש הן יו"ר חברת הביטוח והן יו"ר חברת האחזקות ונחשב לדמות המובילה בחברה — ייאלץ לעזוב את כס יו"ר חברת הביטוח.

הדרישה שמי שנושא תפקיד ביצועי לא יוכל להיות דירקטור, עלולה לפגוע במנהלי ההשקעות המובילים, כמו גילעד אלטשולר, דב ילין ויאיר לפידות, המשמשים מנהלי השקעות של בתי ההשקעות שבבעלותם.

הסעיף המהותי ביותר בחוזר נוגע לכך שצריכה להיווצר הפרדה בין הדירקטוריונים של חברת הביטוח לדירקטוריונים של חברת האחזקות הן בישיבות והן בקרב הדירקטורים עצמם. מהלך זה יחייב את חברות הביטוח להגדיל את מספר הדירקטורים או לצמצם את חברת האחזקות. מספר חברי הדירקטוריון יסתכם בשבעה לפחות, אך לא יותר מעשרה.

יאיר המבורגר, בעל השליטה בקבוצת הראלצילום: עופר וקנין

דרושים מומחים

החוזר של הממונה גם מגדיר מחדש את אחריות הדירקטורים: ״דירקטור יביא בחשבון במסגרת שיקוליו גם את טובת לקוחות הגוף המוסדי, וינקוט אמצעים ראויים כדי להבטיח שהגוף המוסדי פועל בהוגנות כלפי לקוחותיו, ואינו פועל באופן שיטתי למניעת מיצוי זכויותיהם״. כלומר, לחברה ולדירקטוריון יש אחריות לגבי שביעות רצון הלקוחות. על הדירקטוריון לתת את הדעת איך הוא בוחן זאת לפי מדדי שירות, סקרי שביעות רצון, ולא להתייחס רק לשורת הרווח — שלעתים באה על חשבון שביעות הרצון של הלקוחות.

בנוסף, החוזר דן בהתאמת תמהיל הדירקטורים לתחומי הפעילות והגדרת המומחיות הקולקטיבית בדירקטוריונים (ביטוח, פנסיה, חשבונאית ופיננסית, ניהול סיכונים וטכנולוגיות מידע); החמרת תנאי הכשירות המקצועית הבסיסית לגבי דירקטור, וכן בהגדרת תנאי הכשירות ליו"ר.

ברשות שוק ההון מעריכים כי קביעת כללים אלו שעומדים תחת שלושה עקרונות — רציפות והגבלת כהונה, אופן הבחירה והיעדר זיקה אישית לבעלים — תוביל לכך שהדירקטוריונים של חברות הביטוח, הגמל והפנסיה יהיו מקצועיים יותר, עצמאיים יותר — וידאגו יותר ללקוחות.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה