50 רעיונות להשקעה |

השמים מתבהרים באתרי הקידוח: מגזר האנרגיה חוזר להיות רלוונטי

אחרי שלוש שנות שפל במגזר האנרגיה, נראה כי השפיות חוזרת לענף ■ המנכ"לים כבר לא מתחרים על תפוקת הנפט - אלא על הרווח שיניבו לבעלי המניות, וגם הביקושים מתחילים להתאושש ■ זוהי הזדמנות טובה לחזור להתעניין במגזר

ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח נפט בטקסס, ארה"ב
קידוח נפט בטקסס, ארה"בצילום: בלומברג
ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן

יש שני סוגי מגזרים שיכולים להיות מעניינים להשקעה. הראשון והפופולרי על ידי משקיעים הוא מגזר שמראה צמיחה מתמשכת לטווח הארוך. הסוג השני הוא כזה שמציג מחזורים של עלייה, נפילה, עלייה מחודשת וחוזר חלילה; תנועה שנוצרת מעודף השקעה, שמוביל לעודף היצע, שמוביל לירידת מחירים. חברות בענף פושטות רגל - ההיצע יורד, ואז המחירים שבים לעלות - וכך הלאה, או בשפה המקצועית: Boom and Bust.

מגזר האנרגיה, המשתייך לענף ההשקעה השני, מתחזק לאחר שפל שנמשך יותר משלוש שנים. בימים רגילים, משקיעים לא ממש אוהבים את המגזר הזה כי הם סבורים שאין לו ערך מוסף. וורן באפט אמר פעם שעדיף תמיד לקנות מניות בעסק שלוקח חומרי גלם ומייצר מהם מוצר - כמו חברת מזון שהופכת חיטה, סוכר ומלח למוצרים שכולם אוהבים לאכול. מנגד, כשמדובר ביצרני סחורות, קשה לבחור באיזו חברה להשקיע כי אין כמעט הבדל בין הסוכר שתקנה מאחד לסוכר שתקנה מאחר; בנוסף, קשה לתמחר את המניות במגזר, ומחירי השוק זזים כל הזמן למעלה ולמטה.

אבל העולם עדיין זקוק לסחורות, וזהו שוק שפשוט אי־אפשר להתקיים בלעדיו. לכן, אפשר להשקיע בו, אבל רק לאחר שמכניסים למשוואה נתונים כמו מחזוריות השוק ומחירי הסחורות.

מגזר האנרגיה מאופיין במחזורים של צמיחה וקריסה. דווקא משום שאנחנו לא אוהבים אותו, עולה הסבירות שנתעלם ממנו גם כשתיווצר הזדמנות השקעה פנטסטית. "תן לטקסני דולר - והוא יקדח חור באדמה", אומרים בארה"ב, ולא בכדי. נראה שיצרני הנפט האמריקאים לא מגיבים מהר מספיק לשינויים במחיר. גם כשמחיר החבית קורס ב-60% הם ממשיכים לחורר את האדמה - ובכך מסבים לבעלי המניות שלהם הפסדים על כל חבית.

השכל הישר אומר שבתקופה של ירידת מחירים, חברות יצמצמו השקעות, יקצצו בתקציבים ויתמקדו רק בפעילויות רווחיות. אך יצרניות הנפט עובדות אחרת. נראה שהן צריכות לצבור הפסדים רבים כדי לשנות את דפוס הפעילות שלהן. הן פועלות מתוך אמונה שהמחיר תמיד ישוב לעלות - ותוך כדי המתנה לאירוע הזה, ממשיכות לשרוף את הכסף של בעלי המניות.

אם יוצאים מנקודת ההנחה שיש כבר יותר מדי חורים באדמה, צריך להפסיק לתת דולרים לטקסנים - כלומר, לעצור את ההשקעות במגזר. אולם התפתחויות אחרות בתחום מצביעות על אפשרות אחרת.

מה השתנה?

ב-2014 התהפך הגלגל במגזר האנרגיה, והענף צלל לשלוש שנים של מלחמת מחירים, הורדת מלאים וצמצום השקעות. כל אלה התרחשו בקצב אטי מאוד, שהרי אי־אפשר לעצור תהליכי הפקת אנרגיה מהיום למחר, או לפטר אנשים באופן מיידי.

היו אלה שנים קשות מאוד למשקיעים: המדד הכללי של הנפט לא הניב תשואה בחמש השנים האחרונות, בעוד מדדי המניות הציגו תשואה גבוהה. בתקופה זו, חברות קטנות וחלשות בתחום הנפט והגז ראו את מניותיהן צוללות בעשרות אחוזים.

ואולם, שנים רעות יכולות להניח את הבסיס לשנים טובות שיגיעו אחריהן. שוק הנדל"ן בישראל, למשל, היה במיתון כמעט רצוף ב-1996–2004 - מה שיצר את התנאים לעליות שהגיעו בהמשך. החוכמה היא להשקיע בענף לאחר כמה שנים גרועות, בהנחה שכל החברות החלשות כבר קרסו.

אנו מעריכים שהגענו סוף־סוף לנקודה שבה מרבית חברות הנפט הבינו שהגיע הזמן לרסן את הצמיחה. לא מעט מנכ"לים איבדו את משרתם כי לא שמו לב לתשואה של בעלי המניות, תוך שהם קודחים עוד ועוד חורים באדמה.

החברות שהפנימו את השינוי מודעות לכך שתפקידן לשרת את בעלי המניות. בהתאם, יש להן תוכניות רב־שנתיות שמטרתן לייצר תזרים מזומנים לבעלי המניות. כעת, להערכתנו, המגזר נמצא במצב אידיאלי: השפיות חזרה לשלוט, והמנכ"לים כבר לא מתחרים על תפוקת הנפט - אלא על התשואה.

כשהתנהגות השחקנים בענף רציונלית והביקושים מתאוששים סביר שההיצע יתחיל לרדת, ובתגובת שרשרת - המחיר יתוקן כלפי מעלה. מבין החברות במגזר, עדיף לבחור באלה שהחובות שלהן לא גדולים מדי ומנוהלות בצורה סבירה, כך שהסיכוי שיקרסו כשיגיעו התנודות המאפיינות את המגזר נמוך יותר.

עד מתי?

כל עוד הנפט נסחר במחירים סבירים של 55 עד 75 דולר לחבית, מתקיים להערכתנו איזון ברמת רווחיות שטובה לכולם. הצרכן לא צורך יותר מדי נפט - והיצרן לא מתפתה להשקעות ענק מיותרות. ברגע שיתרחש שינוי מהותי בתמונת הביקוש או ההיצע - יהיה עלינו לבצע הערכה מחודשת.

על כך אומרים הטקסנים המנוסים כי התרופה הטובה ביותר לשינוי חד במחיר הוא המחיר עצמו. אם השוק ישהה במחיר זה מספיק זמן - התגובה לא תאחר להגיע. עלייה חדה במחיר - והמכונות מתחילות לפעול מייד.

חשוב לזכור כי זוהי השקעה תנודתית - לא כזאת שתלווה אותנו עד הפנסיה, משום שאי־אפשר לסמוך על כך שהרציונליות תשלוט תמיד בענף.

כהן הוא מנהל השקעות חו"ל במור בית השקעות. הטור אינו מתן ייעוץ־שיווק השקעות ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לחברה או למי מטעמה עשוי להיות עניין אישי בחברות או בניירות הערך המוזכרים בטור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים