למה שכר מנכ"ל הבורסה את הלוביסט החזק בישראל?

איתי בן זאב מבקש שבוריס קרסני יסייע לו להכניס לחוק ההסדרים סעיף שיפחית את המיסוי על המשקיעים, ולשם כך שכר את חברת פוליסי המתמחה בקשרי הון-שלטון ■ בין החלופות הנבחנות: הפחתת מס רווחי הון מ-25% ל-15%, ביטול "מס העשירים" ופטור ממס על רווחי הון עד 60 אלף שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בוריס קרסני
בוריס קרסניצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן
ערן אזרן

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב, פועל להגדלת האטרקטיביות שלה: באחרונה הוא שכר את שירותי חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני במטרה שתפעל במשרד האוצר להפחתת המסים המוטלים על המשקיעים. ההפחתה אמורה לסייע בהחזרת כספים שנדדו מהבורסה לשוק הנדל"ן ולהגדיל את התמריץ להשקיע בשוק המקומי.

תוקף הסכם ההתקשרות בין הבורסה לפוליסי הוא לשלושה חודשים. ההתקשרות נועדה לנצל את חלון הזמן עד אישור תקציב המדינה, במטרה להכניס הקלות מיסוי על הבורסה לחוק ההסדרים כחלק מאישור תקציב 2019. מי שמטפלת מטעם פוליסי בתיק היא הלוביסטית תמר אברמוביץ'. לפי הערכות, עלות ההתקשרות עם פוליסי היא 20 אלף שקל בחודש.

פוליסי מתמחה בקשרי הון־שלטון ונחשבת לחברת הלובינג הגדולה בישראל. לפי אתר האינטרנט שלה, החברה מתמחה ב"מיצוב ומיצוב מחדש של חברות בסביבה רגולטורית ועסקית, ניהול מארג היחסים עם גופים ציבוריים, ובכלל זה הכנסת ומשרדי הממשלה, ניהול משברים, ייעוץ למערך התקשורת של הלקוח וקידום קשרים עסקיים".

פוליסי עובדת גם עם בנק הפועלים ואיגוד הבנקים (הבנקים הם בעלי מניות בבורסה). בנוסף היא מספקת שירותי לובינג לחברות ענק במשק כמו אסם, תנובה, טבע, סלקום, פסגות, פרוטקטור אנד גמבל, פיליפ מוריס והתעשייה האווירית. לקוחות נוספים הם איגוד חברות הביטוח, לשכת רואי החשבון, פורום החברות הסלולריות וועד עובדי חברת חשמל. כמו כן פוליסי מייצגת גופי תקשורת ובהם התאגיד, קשת ו"ישראל היום".

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: אייל טואג

עד פברואר 2017 נעזרה הבורסה בשירותי גלעד לובינג, אך עם כניסתו לתפקיד החליט בן זאב לסיים את ההתקשרות. גלעד ייעצה להנהלת הבורסה הקודמת בניהולו של יוסי ביינארט, במסגרת תהליך ההפרטה המתוכנן ושינויי החקיקה שנדרשים למהלך.

הנהלת הבורסה — שערכה בשבועות האחרונים כמה פגישות עם משרד האוצר — מנסה לקדם כמה חלופות לצורך ההקלות במיסוי. ההצעה הראשונה היא הפחתת המס על רווחי הון, ששיעורו כיום הוא 25%. בעבר בן זאב הצהיר כי הוא מעדיף שהמס על המשקיעים יופחת לרמה של 15%. לא מן הנמנע שבבורסה ישמחו גם אם המס יופחת לרמה של 20%.

"מס עשירים"

ההצעה השנייה עניינה ביטול מס יסף, הידוע כ"מס העשירים". מס יסף, שהוטל ב–2012, הוא מס נוסף של 3% החל על כלל הכנסה של יחיד העולה על 640 אלף שקל בשנה. העלאת המס נועדה למנוע תמריץ ליחידים להתאגד כחברה במטרה ליהנות מהירידה בשיעור מס החברות. בעקיפין, המס הביא לעלייה בשיעור המס החל על הכנסות של יחידים מהשקעה בבורסה ובנדל"ן.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

הצעה שלישית שמנסים לקדם היא פטור ממס על רווחי הון עד 60 אלף שקל. היא הועלתה על ידי היו"ר הקודם של רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר. על פי ההצעה יינתן פטור עד 60 אלף שקל בשנה (5,000 שקל לחודש) מרווחי הון, בדומה לפטור ממס על השכרת דירה. כך אמורה לגדול האטרקטיביות של הבורסה כאלטרנטיבה להשקעה בנדל"ן.

ההצעה הרביעית היא ל"חשבון השקעה". מדובר בחשבון שנפתח על ידי משקיע פרטי עד סכום שנקבע. חשבון ההשקעה מאפשר לנהל תיק השקעות בלי לשלם מס רווחי הון על הרווחים — בדומה לקופת גמל להשקעה שמציעים הגופים המוסדיים, אך בניהול עצמי. הפטור ממס רווחי הון ניתן אם המשקיע אינו מושך כספים עד גיל הפרישה.

עד כה לא נעתרו במשרד האוצר לניסיונות להפחית מסים, אך בבורסה ככל הנראה לא הרימו ידיים. בבורסה מקווים כי יצליחו להכניס הקלות מסוימות לחוק ההסדרים, שיעלה להצבעה החודש.

בחודשים האחרונים פורסם כי שר האוצר, משה כחלון, בחן אפשרות להפחית את מס רווחי הון על רקע עודפי גביית המסים. ואולם, גם באגף התקציבים וגם ברשות המסים מתנגדים באופן גורף להצעה, המתפרשת כהטבה לשכבות החזקות במשק התורמת להגברת האי־שוויון.

לפני כארבעה חודשים התייחס בן זאב לצורך בהפחתת המס על הבורסה: "אני מקווה שיורידו מס על רווחי הון. לא מדובר בסכומים משמעותיים מבחינת המדינה, וברור שהורדת המס תוביל להגברת הפעילות של משקיעים פרטיים" אמר. "בעקבות זאת הכנסות המדינה ממסים יגדלו — או לפחות יישארו באותו רף — והיכולת של חברות לצמוח תעלה. יש הלימה בין האינטרס של המדינה לכלכלה".

יצוין כי בימים אלה פועלת המדינה להפרטת הבורסה ומכירת השליטה לגוף פרטי. ככל הידוע, עשרה גופים בוחנים אפשרות לרכוש את השליטה, ובהם בורסת טורונטו, הבורסה של סינגפור ובורסת ורשה. מכירת השליטה בבורסה היא חלק ממהלך משולב שכולל גם את הנפקתה לציבור (IPO). ההנפקה צפויה לצאת את הפועל בשלב מאוחר יותר, כראה ב–2019.

מהבורסה נמסר בתגובה: "אין זה סוד שהבורסה מקדמת באמצעים שונים את הרעיון של הורדת מס רווחי הון. הורדת מס זה תסייע רבות לצמיחה ולכלכלה הישראלית, אם בהרחבת מעגל ציבור המשקיעים בבורסה ואם בהורדת מחירי הדיור. בדומה לגופים אחרים, הבורסה מסתייעת מפעם לפעם בגורמי מקצוע שונים שיסייעו בקידום מהלכיה, כמו במקרה זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה