הראל תסייע לגיל אגמון לממן את הכניסה לעידן הרכב האוטונומי

רכישת 70% ממניות חברת ורידיס על ידי דלק רכב תתבסס על שווי פעילות של 1.4 מיליארד שקל ■ הרווח התפעולי של דלק רכב גדל ב-30% בעקבות גידול במכירות מכוניות BMW ועליית הערך של פרויקט הנדל"ן בתל אביב

יורם גביזון
יורם גביזון
גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב
גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכבצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת דלק רכב שבשליטת גיל אגמון מסרה אתמול עדכון בנוגע למבנה העסקה שבה היא צפויה לרכוש את השליטה בחברת ורידיס (לשעבר ויאוליה ישראל). דלק רכב, יבואנית המכוניות מדגמי מאזדה, פורד ו-BMW, דיווחה בתחילת ינואר 2018 על משא ומתן שהיא מנהלת לרכישת 75% מחברת ורידיס מידי קרן אוקטרי, תמורת מיליארד שקל. ורידיס עוסקת בתחום איכות הסביבה, התפלת מים ופתרונות אנרגיה. הכנסותיה מוערכות ב-1.3 מיליארד שקל בשנה והרווח הנקי שלה 135 מיליון שקל.

דלק רכב ציינה שבחודש האחרון השתנה מבנה העסקה, כך שבמקום רכישה של 75% מהונה של ורידיס היא צפויה לרכוש 70% מהונה של החברה ומהלוואות הבעלים שהועמדו לטובתה תמורת 992 מיליון שקל.

השינוי בעסקה נובע מהצטרפותם של גופים מקבוצת הראל שירכשו 5% מהונה של החברה השולטת בוורידיס ומהלוואות הבעלים שהועמדו לה באמצעות מימוש אופציה שהועברה לה על ידי קרן תשתיות ישראל (תש"י). עוד 5% ממניות ורידיס יירכשו על ידי הגופים מקבוצת הראל לפי השווי שלפיו תרכוש דלק רכב את השליטה בחברה. יתרת 20% ממניותיה של ורידיס מוחזקות על ידי קרן תש"י שרכשה אותן ביולי 2017 תמורת 100 מיליון דולר.

דלק רכב מציינת שהיא והראל מנהלים מו"מ מתקדם לקראת החתימה על הסכם הרכישה. בדו"חות הכספיים ל-2017 שפירסמה אתמול דלק רכב, חרגה החברה ממנהגה ולא הודיעה על חלוקת דיווידנד, ככל הנראה על רקע הצורך לממן את עסקת ורידיס. מינואר 2016 חילקה דלק רכב דיווידנד מצטבר של 775 מיליון שקל, כך שיתרת הרווחים הראויים לחלוקה של החברה הצטמקה ל-83 מיליון שקל.

תוצאותיה הכספיות של דלק רכב שפורסמו אתמול, אמנם מצביעות על גידול במכירות וברווח התפעולי. בד בבד יש בהן הסבר מדוע אגמון חושש לעתיד הצמיחה לטווח הארוך של יצרניות הרכב, בין השאר כתוצאה אפשרית של אימוץ הטכנולוגיה של הרכב האוטונומי, וכנגזרת מכך גם של יבואניות הרכב, ומדוע הוא שוקל להפוך יבואנית רכב לחברת השקעות שנתח משמעותי מפעילותה הוא בתחום התשתיות. דלק רכב הרוויחה 75 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2018, ירידה של 41% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. הגורם העיקרי לצמצום ברווח הוא ירידה חדה של 95% בהכנסות המימון של החברה ל-5 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2017 כתוצאה מהיחלשות הין ברבעון המקביל ב-2016, שהניבה הכנסות משחיקת חובה של החברה למאזדה.

הכנסותיה של דלק רכב צמחו ב-11.5% ברבעון הרביעי של 2017 לעומת המקביל ב-2016 והסתכמו ב-551 מיליון שקל - למרות ירידה של 2.1% במספר המכוניות ששיווקה ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2016 ל-2,768. הרווח התפעולי של דלק רכב צמח ב-31% ברבעון הרביעי של 2017 בהשוואה למקביל ב-2016 והסתכם ב- מיליון שקל. הגידול החזק ברווח התפעולי נובע מעלייה של 17% ברווח התפעולי משיווק מכוניות ל-28 מיליון שקל שהם 6% מהמחזור, לעומת 5.3% מהמחזור במקביל ב-2016. זאת הודות לגידול בחלקן של מכוניות BMW במחזור ושחיקת היורו, שקיזזה את התחרות בענף.

הגורם העיקרי לעלייה ברווח התפעולי היה רווח של 48 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2017 בהשוואה לרווח של 29 מיליון שקל במקביל ב-2016 מעליית ערכו של פרויקט הנדל"ן של דלק רכב וחברת ויתניה ברחוב לה גווארדיה בתל אביב.

שכר של 7 מיליון שקל בשנה

עלות שכרו של גיל אגמון, מנכ"ל ויו"ר דלק מוטורס, הסתכמה ב-3.5 מיליון שקל ב-2017 כולל מענק של 3.3 מיליון שקל. עלות שכרו של שחר שמש, מנכ"ל דלק מוטורס, הסתכמה ב-7.1 מיליון שקל הכולל שכר של 1.3 מיליון שקל, מענק של 1.1 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות של 4.6 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?