הבנקים נבהלו מ"באים לבנקאים" – וקיבלו פגישה אישית עם ראש אגף החקירות במשטרה

נציגי איגוד הבנקים נפגשו ב-2015 עם ניצב מני יצחקי כדי להאיץ במשטרה לפעול נגד ארגון באים לבנקאים ■ במשטרה הוקם צוות חקירה מיוחד כדי לפעול נגד הארגון, אף שצוותים כאלה מוקמים לרוב במקרים של פשיעה חמורה

שוקי שדה
שוקי שדה
ברק כהן (מימין) וחברי באים לבנקאים
ברק כהן (מימין) וחברי באים לבנקאיםצילום: תומר אפלבאום
שוקי שדה
שוקי שדה

נציגים של איגוד הבנקים זכו להיפגש במאי 2015 עם ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות במשטרה דאז, כדי להלין באוזניו על פעילותה של קבוצת באים לבנקאים ולהאיץ במשטרה לפעול נגדה. מקורות במערכת אכיפת החוק אומרים כי אם מתקיימות פגישות מטעם נפגעי עבירות או נציגיהם עם בעל תפקיד כה בכיר במשטרה — הרי שהן שמורות בדרך כלל לגורמים "מיוחסים".

בפגישה ב–2015, שנערכה בלשכתו של יצחקי במטה הארצי בירושלים, השתתפו מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, ועו"ד אפרת ברזילי, המייצגת את האיגוד. ברזילי היתה בעבר בכירה בפרקליטות המדינה. בפגישה נכחו גם קציני משטרה אחרים, וכן טיבי רבינוביץ', מנהל קשרי החוץ של איגוד הבנקים, ועו"ד טל נד"ב, היועץ המשפטי של האיגוד.

קבוצת באים לבנקאים, בהנהגת עו"ד ברק כהן, נוסדה בעקבות המחאה החברתית, והתפרסמה בשנים האחרונות על רקע מאבקים חריגים בחריפותם נגד ראשי מערכת הבנקאות, שכללו פעולות מחאה בבתיהם הפרטיים של בכירים בבנקים ובבתי הספר של ילדיהם — בין השאר, לנוכח הטיפול של הבנקים בלקוחות בעלי חוב. הפעולות כוונו למשל נגד מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק־עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן.

בדצמבר האחרון הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד כהן ונגד עוד שישה מאנשי הקבוצה בגין שורה של עבירות, בהן הטרדה ופגיעה בפרטיות. כהן והנאשמים האחרים דוחים את ההאשמות כלפיהם. המשפט אמור להתחיל באפריל.

ברזילי, המייצגת כיום גם את רוסק־עמינח, אמרה ליצחקי בפגישה: "לעתים נושאים את שם המחאה החברתית לשווא. כאן יש מעבר לבריונות. בפן הציבורי קשה להתמודד עם זה". בהמשך אמרה: "הם באים לאנשים הביתה, לבתי הספר של ילדים". לדבריה, "הם מנסים להראות שהם פועלים במסגרת החוק, אך הם עברו את קו המחאה הלגיטימית".

פרל אמר כי "מדובר בהתנהלות של כהן וחבורתו נגד בעלי תפקידים בבנקים. עם הזמן הבנו שהתמודדות עם מה שאנו חווים אינה מכוונת נקודתית כלפי מנהל בנק אחד, אלא שזאת תמונה רחבה הרבה יותר. יש לנו בעיה מערכתית, מדינתית. אנו חוששים שהעסק יגלוש לאירועים אלימים". בהמשך הבהיר כי לא הגיע במטרה להתלונן על הטיפול המשטרתי, אלא כדי "לנסות ולקדם תכנון מערכתי מונע".

מני יצחקיצילום: אילן אסייג

נד"ב הוסיף כי "הקושי הגדול הוא לא רק שיש אווירה אנטי־בנקאית, אלא שיש שיח אלים שמזין אנשים אחרים, שלא יודעים היכן הגבולות. צריך לעצור את הפעילות המסיתה".
הפגישה התקיימה לפני שהוגשו תלונות רשמיות למשטרה על ידי רוסק־עמינח וקינן.

תלונה שקדמה לפגישה הוגשה על ידי קצין אבטחה בבנק לאומי, לאחר שכהן תלה כרזות מול ביתה של רוסק־עמינח ובסמוך לבית הספר שבו למדה בתה. בעקבות תלונה זו, ניתן צו הרחקה זמני כגד כהן — שפקע לפני מועד הפגישה עם יצחקי.

למרות היעדר התלונות מצד הנפגעים עצמם, נציגי הבנקאים הצליחו לקבל פגישה עם בעל תפקיד בכיר ביותר במערכת המשטרתית. בפגישה עצמה הם יכלו להתרשם מהמוטיבציה הגבוהה של המשטרה לטפל בעניינם. קצין חקירות ממרחב ירקון אמר להם בפגישה כי "אנחנו מאוד רוצים לטפל בו (בכהן; ש"ש). נפגשתי עם עורך הדין שלו, פיני פישלר, לראות מה כהן רוצה".

לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, שני קצינים נכחו בפגישה עם פישלר. פגישה זו תמוהה כשלעצמה — מכיוון שבשלב זה כהן לא הוזמן כחשוד לחקירה במשטרה, אלא קצינים פנו לבירור עם עורכי דינו. לא ידוע אם הפגישה תועדה ומה היה תוכנה, והמשטרה לא השיבה לשאלות על כך. פישלר אמר כי אינו יכול לפרט, מכיוון שהוא אמור להעיד בעניין זה בבית המשפט.

המשטרה: פעילותו של כהן אינה דרמטית

בפגישה של נציגי איגוד הבנקים עם יצחקי אמר להם קצין החקירות ממרחב ירקון כי כהן מוכר למשטרה. "ברק מייצר מחאות חברתיות בתל אביב", אמר אותו קצין. "אנחנו משתמשים בכל הכלים הפליליים. האירועים שלו הם לא מהדרמטיים. הוא עדיין מטופל בצח"מ (צוות חקירה מיוחד). יש אחריות לבנקים ולבעלי תפקידים, וגם הם יכולים לעשות פעולות. כל עוד לא יהיו תלונות של בעלי התפקידים, הטיפול לא יקודם". אותו קצין הוסיף כי "כהן נחקר על הסיפור של הבנקאים והורחק".

ההתקהלות מסביב לרכבה של רוקח־עמינח בדצמבר 2016צילום: "צילום מסך מהיוטי?

מדברים אלה עולה שבמשטרה הוקם צוות חקירה מיוחד כדי לפעול נגד באים לבנקאים. עניין זה תמוה, שכן צוותי חקירה מיוחדים מוקמים בדרך כלל במקרים של פשיעה חמורה כגון שוד או רצח, ולא במקרים של הטרדה. הדבר תמוה עוד יותר מכיוון שקצין המשטרה אמר בפגישה שפעילותו של כהן אינה דרמטית. סביר להניח שבמהלך המשפט של כהן, עניין זה ישוב ויעלה.

משפט מעניין אחר בפגישה נאמר על ידי העוזרת של יצחקי לעניינים משפטיים. "כהן מוכר לנו מתלונות קודמות, הוא טופל היטב", אמרה, והוסיפה: "חייבות להיות תלונות מטעם בעלי תפקידים בבנקים שמוטרדים או מאוימים. ככל שיש כאן עבירות כמו ביטוי או הסתה, אנו תלויים בפרקליטות לפתיחה בחקירה". בסיכום הפגישה אמר יצחקי כי הוא מודע לאווירה הציבורית, והוסיף: "אם יש תלונה, אנחנו נפעל. במקביל, אני ממליץ לנציגי הבנקים לאסוף מידע ולהעבירו אלינו". פרל ענה: "השתכנעתי מהמוטיבציה, ונאמץ את ההמלצות". כמה שבועות אחרי הפגישה, רוסק־עמינח אכן הגישה תלונה למשטרה.

"תשלחי לכאן יס"מניקים דחוף"

סרטון שהעלו אנשי באים לבנקאים ליוטיוב רומז כי ייתכן שהבנקאים קיבלו מוטיבציית יתר להתלונן על כהן בעקבות הפגישה. הסרטון מתעד התגודדות של אנשי באים לבנקאים סביב מכוניתה של רוסק־עמינח בחניון גולדה בתל אביב בדצמבר 2016. במושב האחורי ישב חנן פרידמן, שנחשב יד ימינה של רוסק־עמינח. פרידמן היה אז ראש אגף הייעוץ המשפטי בבנק, וכיום הוא ראש אגף הרגולציה והאסטרטגיה. לסרטון מצורפת שיחת הטלפון שקיים פרידמן מהמכונית עם המוקדנית של המשטרה, מהקלטה שהתקבלה מחומרי החקירה. פרידמן נשמע אומר למוקדנית כי המפגינים מתנפלים על האוטו, דופקים עליו, קופצים על הגג ומנסים לפתוח אותו.

לפי הסרטון, הדברים אינם נכונים: מופיעים בו פעילים בודדים, שאינם נראים כמסכנים פיזית את המכונית ויושביה, גם אם פעילותם מטרידה. אף שצולמו מפגינים בודדים, פרידמן טען שסביב האוטו יש 150 איש ומבקש לשלוח "יס"מניקים דחוף". כשהמוקדנית הביעה ספקנות בנוגע למספר האנשים, פרידמן נזף בה ואמר: "השיחה מוקלטת. היא תהיה בעיתון, בושה וחרפה. את מבזבזת זמן". המוקדנית אמרה שתשלח ניידת, ופרידמן משיב: "את צריכה לשלוח עשר ניידות, זה אירוע שייגמר בהרבה נפגעים".

קיום הפגישה בנוכחות יצחקי נודע במקרה לעורכי הדין משה קשלס ומשה סרוגוביץ — שמייצגים שניים מהחשודים מטעם הסנגוריה הציבורית — מתוך קריאה של הודעת אי־מייל ששלחה ברזילי ליצחקי, ושנכללה בחומרי החקירה. הם דרשו מהפרקליטות לקבל את פרוטוקול הפגישה. תחילה טענו בפרקליטות שאין תיעוד לפגישה זאת, אך לאחר מכן, בעקבות הליך משפטי וכמה דיונים שהתקיימו, נמצא הרישום והועבר לסנגורים.

אפרת ברזיליצילום: אייל טואג

ברזילי היתה עד 2011 מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות ומכירה את יצחקי מאותה תקופה. היא סירבה להגיב לפנייה שנועדה לברר כיצד זכתה בגישה לקצין כה בכיר במשטרה. לדברי קשלס וסרוגוביץ, "הסיכוי שעורך דינו של מתלונן מן השורה יזכה לפגישה עם נציג כה בכיר במשטרת ישראל הוא קלוש עד אפסי. הדבר מחזק את הטענה שלנו שהתיק הזה קיבל יחס מועדף וטיפול מיוחד — טענה שנעלה בבית המשפט". לדברי כהן, "יש כאן הזדמנות נדירה לראות כיצד מתרחשת הפעולה של תפירת תיק ורתימת גופי האכיפה בדרגים הכי בכירים כדי למנוע את התפשטותה של מחאה נגד מערכת הבנקאות. משמעויות המהלך הזה יתבררו במהלך המשפט".

מהמשטרה נמסר: "המשטרה מקיימת מפגשים מקצועיים עם גורמים שונים, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. מדובר במפגשי עבודה ושיתופי פעולה שמטרתם לקדם סוגיות שונות שנמצאות בתחום אחריות משטרת ישראל. בשל ריבוי תלונות שהוגשו בכמה תחנות, הוחלט לרכז את הטיפול החקירתי במקום אחד. כמקובל בחקירות כגון אלה, משטרת ישראל עשתה שימוש במגוון כלים מקצועיים העומדים לרשותה, והכול במטרה להגיע לחקר האמת".

מבנק לאומי נמסר: "כידוע, נגד ברק כהן תלוי ועומד כתב אישום. והדברים יתבררו בבית המשפט".

מאיגוד הבנקים סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות