ההשקעה החדשה של עידן עופר רומזת שהוא בדרך להיפרד מהזכיינית רשת

או.פי.סי שבשליטת עידן עופר תשקיע 37 מיליון דולר בתחנת הכוח בצומת פלוגות, על אף שלא קיבלה אישור לכך מוועדת הריכוזיות ■ התחנה, שהספקה 440 מגה־ואט, תוקם בהשקעה של כ–1.3 מיליארד שקל - ותגבה את רשת החשמל בשעות השיא של הביקוש

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן עופר
עידן עופרצילום: Bloomberg
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת או.פי.סי אנרגיה , שבשליטת קנון הולדינגס (76%) של עידן עופר, החליטה לרכוש 95% ממניותיה של חברת צומת אנרגיה תמורת 23 מיליון דולר. ההחלטה התקבלה אף שלא ברור אם יותר לאו.פי.סי להחזיק בצומת אנרגיה.

או.פי.סי אנרגיה, שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, תרכוש את המניות בחלקים שווים מידי איפסוויץ' הולדינגס ורפק אנרגיה, כחלק ממימוש אופציות שקיבלה, שניתנות למימוש עד 28 בפברואר; ובעקבות הסכם שחתמה עם Methy Invest שכחלק ממנו ויתרה Methy על אופציה שהיתה לה לרכוש מאיפסוויץ' את מניותיה.

או.פי.סי תשלם 3.65 מיליון דולר במזומן עם החתימה על ההסכם ועוד 3.65 מיליון דולר לאחר דחיית עתירה מינהלית נגד פרויקט תחנת הכוח שצומת אנרגיה מתכננת להקים בצומת פלוגות, ליד קרית גת. יתרת התשלום, בסך 15.8 מיליון דולר, תשולם עם השלמת הסגירה הפיננסית של הפרויקט.

או.פי.סי תמשיך לממן את פעילותה השוטפת של צומת אנרגיה, במטרה לקדם את הפרויקט לקראת סגירה פיננסית, ומעריכה כי ההשקעה הכוללת שתידרש למימון החברה עד לסגירה הפיננסית תגיע ל-14 מיליון דולר. צומת אנרגיה עוסקת בייזום והקמה של תחנת כוח שתייצר חשמל מגז טבעי בהספק של 400 מגה־ואט בצומת פלוגות.

תאזן תנודתיות עם אנרגיות מתחדשות

תחנת הכוח בצומת פלוגות, שתפעל בטכנולוגיה של מחזור פתוח, תוקם בהשקעה מוערכת של 1.3 מיליארד שקל. התחנה תהיה מסוג Peaker - כלומר תגבה את הרשת בשיא הביקוש, ותאזן את התנודתיות בייצור החשמל בתחנות כוח הפועלות באנרגיות מתחדשות, כמו שמש ורוח. צומת פלוגות תקבל תשלום עבור זמינות, שאמור להניב לה תשואה של 12% על ההשקעה, וכן תשלומים עבור מכירת חשמל - שיכסו את עלות רכישת הגז.

דירקטוריון או.פי.סי החליט להתקדם במימוש העסקה, אף שוועדת הריכוזיות החליטה לא להעניק לחברה את הרישיון המותנה לייצור חשמל בתחנת הכוח בצומת פלוגות. זאת, על בסיס הטענה שקבוצת החברות שבשליטת עידן עופר - כימיקלים לישראל, בזן, קנון הולדינגס כולל או.פי.סי - ואלה שמוחזקות על ידו (כמו צים ורשת) היא הקבוצה הריכוזית ביותר במשק. או.פי.סי ציינה שקיימה מגעים עם ועדת הריכוזיות ובמקביל פנתה לקנון הולדינגס, במטרה לבחון דרכי פעולה לפתרון הבעיות שהביאו להחלטת ועדת הריכוזיות - אם כי נכון לעכשיו ההחלטה בעינה עומדת ואין ודאות שניתן יהיה להביא לשינויה.

ההחלטה של או.פי.סי לא לוותר על העסקה, למרות ההתנגדות של ועדת הריכוזיות, מעידה על הערכתה שלנוכח המחסור בפרויקטים בשוק האנרגיה ניתן יהיה למכור את השליטה בצומת אנרגיה - אם בסופו של דבר לא תוסר התנגדותה של ועדת הריכוזיות.

עם זאת, נראה שבאו.פי.סי מעריכים כי עופר לא יעכב את התפתחות החברה ויסייע לפתור את בעיית הריכוזיות באמצעות ויתור על אחד הנכסים שאינם בתחום האנרגיה - למשל אחזקתו בחברת התקשורת רשת - או על ידי הקטנת אחזקתה של קנון באו.פי.סי.

עדות נוספת להערכה זו ניתן לראות בהמשך התקדמותה של או.פי.סי בהרחבת תחנות הכוח ברותם, שבה היא מתכננת להקים תחנת כוח נוספת שהספקה עד 530 מגה־ואט, וכן עוד תחנת כוח בחדרה בהספק של עד 800 מגה־ואט. או.פי.סי מחזיקה ב–80% ממניותיה של או.פי.סי רותם, שמפעילה תחנת כוח קונבנציונלית שהספקה 466 מגה־ואט במישור רותם, והוקמה בהשקעה של 2 מיליארד שקל, ומקימה תחנת כוח בטכנולוגיה של קוגנרציה בחדרה שהספקה 148 מגה־ואט בהשקעה של מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים