גלי הלם: למה התיקון האחרון טוב לשווקים - ואיך ניצלנו ברגע האחרון

נראה כי התנודתיות של החודש האחרון מאחורינו, ועיקר הנזק הצטבר בעיקר בקרב קרנות שפשוט הימרו לא נכון ■ מדד S&P 500 חזר לרמות מכפיל רווח של 16.6, וניתוח דו"חות הרבעון הרביעי של 2017 מראה כי 80% מהחברות דיווחו על תוצאות טובות מהצפוי

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בעולם פועלות סוכנויות דירוג רבות
בעולם פועלות סוכנויות דירוג רבותצילום: בלומברג
ירון שקדי
ירון שקדי

בקרת נזקים

פברואר 2018 ייזכר כאחד החודשים התנודתיים ביותר בשנים האחרונות - סטיות התקן בשוק האמריקאי, שעל פיהם נקבע מדד הפחד, זינקו עד לרמות של 50%, שיא של 18 חודשים. אחת הסיבות המרכזיות לתנודה החדה הזו, נעוצה בתמחור שגוי של כמה תעודות סל שעקבו אחרי אותו מדד פחד.

על פניו נראה כי השווקים חוזרים למסלול הנוח שלהם - תנודות תוך-יומיות קלות, בלי יותר מדי לחץ, ולבטח לא פאניקה כפי שנצפתה בתחילת החודש; עיקר הנזק בשווקים מאותם 10 ימים הצטבר בעיקר בקרב קרנות גידור וקרנות נאמנות שהימרו, טרם הפאניקה, שתנודה שכזו, כפי שהייתה בשיא הירידות בשווקים, לא יכולה להתרחש.

כל מי שהימר על תנודתיות נמוכה בתקופה הזו נכווה קשות. יש המעריכים את הנזק של העלייה בתנודתיות בתחילת החודש בטריליונים - כשעיקר מחיקת הערך מיוחסת לקרנות גידור שפשוט הימרו לא נכון. כאן למעשה עיקר הבעיה - הרי קרנות גידור, כשמן כן הן אמורות להיות - מגודרות מפני אירועים שכאלו. אלא שציפיות לחוד ומציאות לחוד.

האתר הרשמי של HFRX, הבוחן את ביצועי קרנות הגידור הגדולות בעולם, מלמד שהגשם ירד והרטיב גם את קרנות הגידור הגדולות והוותיקות. אף אחד לא נשאר יבש. כך, קרנות גידור הפועלות ב-Multi Strategy (אסטרטגיות לונג מול שורט למשל), נכוו גם הן, ובשיעורים ניכרים, עד כדי מחיקת תשואה של שנה שלמה.

בסופו של דבר לא המתיחות מול צפון קוריאה הביאה את ה-Sell Off בתחילת החודש, וגם לא העובדה שהממשל בארה"ב נסגר למשך 24 או 48 שעות בראשית החודש (עובדה שנעלמה בכלל בתוך הבלגן), וגם לא צניחה של 75% במחירי המטבעות הדיגיטליים; אלא כמה נכסים, וכמה מנהלי קרנות שפשוט לא ידעו מה הם קונים, וברגע שהתחוור להם הנזק מיהרו למכור את האחזקות, להיפטר מהנכסים ולמזער נזקים, ובכך למעשה שפכו עוד שמן למדורה.

האם לברוח מאפיקי האג"ח בחו"ל?

יש המייחסים את הירידות החדות בתחילת החודש לעליית התשואות באג"ח הדולרי - ממשלתי וקונצרני. מאז הבחירות בארה"ב, ולצד מספר העלאות בריבית הדולרית, ירד האג"ח הממשלתי ל-10 שנים ב-10%, לצד הכפלת התשואה הגלומה בו - מרמה של 1.35% ל-2.89% כיום. זוהי מכה אנושה למחזיק אג"ח ממשלתי.

מכה אנושה יותר חווה מחזיק אג"ח ל-30 שנה, שמהווה את תמחור שוק המשכנתאות בארה"ב - שם ההפסדים מאז הבחירות עומדים על 19%. באותה תקופה, תעודות הסל העוקבות אחר מדדים אלו חוו גם הן ירידות שנעות בין 3% ל-15% (תלוי במועד הפירעון).

לעומת זאת, האג"ח הקונצרני חווה תשואה אפסית מאז הבחירות, משום שבניגוד לממשל בארה"ב - שאמור לסבסד את תוכנית המסים של טראמפ, הרי שהחברות עצמן ייהנו מאותה תוכנית, כך שבפועל - מצב ה-Corporate America טוב יותר, גם אם הריבית בפועל עלתה. במלים אחרות, השינוי בריבית והעלייה בתשואות אמנם מכבידים על נוטלי ההלוואות/משכנתאות למיניהם, אבל אין לכך השפעה אמיתית כיום על השורה התחתונה של החברות.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

על רקע העלייה בתשואות האג"ח הממשלתי, ספג כאמור גם האפיק הקונצרני ירידות שערים, אלא שכמו במקרים דומים בעבר - אפיק זה יתאזן עם הזמן ויתקן את עצמו. במערבולת של השבועות האחרונים נוצרו עיוותים טכניים בלא מעט סדרות אג"ח קונצרני דולרי, עיוותים שנוצרו על ידי מכירה כפויה/מאולצת (מצד גופים מוסדיים רבים, לרבות קרנות גידור כאמור) של אג"ח, כתוצאה מאותו ואקום שנוצר בשווקים.

אחוז החידלון פירעון (Default) בקרב החברות בארה"ב בשפל היסטורי וצפוי לרדת עוד, במיוחד לאחר אישור תוכנית קיצוץ המסים. בנוסף, כיום אין שום משבר אשראי/נזילות במערכת הבנקאית, כך שלא נכון לייחס את המכירות של ראשית החודש לריבית הדולרית. יש לעלייה בריבית השלכות, אין ספק, אבל נכון לרגע זה היא לא מהווה מכשול בפני שוק המניות.

תיקון טוב

התיקון האחרון, גם אם כבר הסתיים וגם אם לא, הוא תיקון טוב. הוא מזכיר לכולנו, מנהלי השקעות ומשקיעים, לחזור לדרך הפשוטה של השקעות ערך וצמיחה, ולא לחפש הרפתקאות בשדות זרים. בסופו של דבר צריך להסתכל על המפה הכללית ולא על שבוע כזה או אחר וממנו להשליך הלאה. התיקון האחרון החזיר את מדד S&P 500 אחורה מבחינת מכפיל הרווח שלו לרמות של 16.6 לערך.

הגרף מטה מתאר בצורה הנכונה ביותר כמה התיקון הזה הוא טוב, למרות שכאמור אסור לפסול המשך ירידות (ותכף נראה מדוע):

הגרף מראה את הפער בין הרווח המצרפי של המדד לבין המדד עצמו בנקודות. בין 2016-2014 המדד לא עלה, אלא שמאז הפריצה הטכנולוגית החדשה, בתחילת 2017, שהביאה איתה עלייה ברווחי החברות (התייעלות, חשיפה גלובאלית, מכירות וכו') התרחב הפער בין סך כל הרווח אל מול המדד (מה שייצר כאמור את המכפיל הגבוה).

החצים האדומים מציינים התרחבות פער/עלייה במכפיל, ואילו החץ הירוק מלמד על סגירת פער משמעותית, בגלל הירידות בתחילת החודש; כלומר ירידה במכפיל, שכן רווחי החברות לא ירדו. הרווח המצרפי של מדד S&P 500 צפוי להיות 160 דולר כאמור, ומכאן שהמכפיל העתידי של המדד, טרם דו"חות החברות בהתחשב במיסוי החדש, הוא פחות מ-17, כשרבעון קודם לכן הוא עמד על קצת יותר מ-18.

ניתוח דו"חות הרבעון הרביעי של 2017 מעלה תמונה חיובית ביותר - 80% מהחברות דיווחו על תוצאות טובות יותר מהצפי. ומכיוון שהדו"חות מתייחסים לרבעון הרביעי של 2017, ניתן להסביר את מכפיל הרווח של המדד ברבעון הקודם. הציפייה היא תמיד קדימה, ולכן, על רקע תוכנית המסים האחרונה, ניתן להעריך שמכפיל הרווח עשוי לרדת מרמתו הנוכחית.

מבט סטטיסטי

קשה שלא לנתח את המצב הנוכחי גם מהיבט טכני/סטטיסטי, כי בסופו של דבר משקיעים רבים רואים גם הם את התמונה הרחבה.

הגרף למטה מתאר את התנהלות S&P 500 לצד ממוצע 50 שלו (השטח האדום). ממוצע 50 הוא ממוצע מחירי הסגירה של המדד במשך 50 השבועות האחרונים. הכלל הוא שכל עוד המדד נסחר מעל ממוצע 50 שלו אזי הוא במגמה חיובית, ואם הוא יורד מממוצע 50 שלו אזי המגמה היא שלילית.

באזורים שבהם המדד נמצא בתוך הצבע האדום, אזי למעשה המדד נסחר מתחת לממוצע 50 - מגמה שלילית (ולכן אדום) - בתחילת החודש התקרב המדד עד כדי נגיעה מהממוצע, אולם מיד תיקן בחזרה, כלומר לכאורה 'ניצלנו', גם אם רק לעת עתה, מהמשך ירידות שערים.

מה המשמעות של כל זה?

להמשיך ולהיצמד לאסטרטגיית הטווח הארוך. אם הירידות יתחדשו כדאי לדעתנו דווקא לנצל אותן ולא להיגרר למכירת חיסול, כי בסה"כ מדובר עכשיו, ברמות השערים הנוכחיות, בתיקון שהוא בריא לשוק ולא כמשהו שמסמן היפוך מגמה. אם יהיה היפוך מגמה מוחלט, כזה שיחייב היערכות אחרת, אם בגלל הרעה טוטאלית בכלכלה העולמית, או חידלון פירעון של חוב ממשלתי/קונצרני עצום, יש להיערך אליו, אבל כרגע הוא פשוט לא כאן.

■ ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בשקדי שוקי הון.

■ אין במאמר הנ"ל משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירה. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. אין החברה אחראית לכל נזק שיגרם בגין שימוש במידע המוזכר בסקירה זו.

■ העברת הסקירה לכל גורם ללא אישור חברת ההשקעות שקדי שוקי הון בע"מ הנה עבירה בגין הפרת זכויות יוצרים.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"