65 מיליון שקל ו"שונאים רבים ששמחים לאידו": איך התגלגל עופר קוטלר למעצר בפרשת שיכון ובינוי

מקורביו של עופר קוטלר, מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר, שנמצא במעצר בחשד לעבירות שוחד, מתארים אותו כמנהל קשוח שמרבה בעימותים ■ ב–7.5 שנות כהונתו בשיכון ובינוי קיבל קוטלר תגמולים בעלות של 65 מיליון שקל

גיא ארז
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר קוטלר בבית המשפט ביום חמישי שעבר
מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר, החשוד בפרשהצילום: אילן אסייג
גיא ארז
אפרת נוימן

מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר, עופר קוטלר, נמצא במעצר מיום חמישי שעבר, בחשד לעבירות שוחד. הוא נעצר במקביל למעצרם של ארבעה עובדים בחברה, בעבר ובהווה, בשל חשד של המשטרה כי החברה שניהל שיחדה פקידי ממשל בעולם באופן שיטתי ולאורך שנים.

פגישתו של קוטלר עם אחד השותפים במשרד רואי חשבון גדול, שהיתה אמורה להתקיים ביום חמישי, בוטלה בשל המעצר, וסביר כי גם הסטודנטים בקורס של קוטלר במרכז הבינתחומי בהרצליה, "אסטרטגיות עסקיות ופיתוח תשתיות", ייאלצו להתמודד עם שינויים בקורס בשל מעצרו.

קוטלר, 62, מונה במפתיע ב–2008 למנכ"ל שיכון ובינוי , לאחר שניהל את החברות דניה סיבוס ודרך ארץ. בשיכון ובינוי, שבשליטת שרי אריסון (47%), כיהן במשך שבע שנים וחצי, שבמהלכן תרם להכפלת שווי החברה ביותר מפי 2.5 לכ–3.6 מיליארד שקל. בשנותיו כמנכ"ל שיכון ובינוי נהנה קוטלר מתגמול (כולל מימוש מניות) בעלות של 65 מיליון שקל. פרקליטיו ציינו כי אין לו כל קשר לפרשה הנחקרת, ויש להביע צער על שרבוב שמו אליה.

קוטלר מכהן כיום כדירקטור באלון ישראל. את פרישתו משיכון ובינוי מתאר אחד מחבריו בצורך אישי שלו לעזור לבני משפחתו: "הוא עזב את הכל בשביל זה. המעצר עלול לשבור אותם". אחיו התאום, דב, הועסק גם הוא אצל אריסון, בתור מנכ"ל ישראכרט ב–2008–2014, וכיום משמש אחד ממנהלי קרן ההשקעות בנדל"ן אינטו.

מקורביו של קוטלר מתארים אותו כאדם מוכשר וכריזמטי, שפילס דרכו לצמרת לאט ובטוח: "הוא מנכ"ל מאוד קשוח, אין לו אלוהים, וכתוצאה מכך הוא הותיר מאחוריו שונאים רבים, קנאים — וכאלה שבוודאי שמחים לאידו כעת. הוא רב עם אנשים רבים לאורך השנים, וייתכן שמחפשים אותו". לדברי אחד המקורבים, "כמנכ"ל קוטלר היה מאוד דומיננטי. הוא אחד שיודע מה קורה סביבו, ואנשים לא היו פועלים בלי אישורו. אבל מכאן ועד מעשים פליליים, כמו שוחד, המרחק רב. גם אם כך היה נהוג כדי לקדם את החברה באזורים מסוימים, לדעתי הוא לא אחד שישכב על הגדר כדי ששרי אריסון תרוויח יותר".

הנחקרים האחרים

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

החקירה, שבה חשודים בכירים בשיכון ובינוי בכמה עבירות, בהן שוחד של עובד ציבור זר, צברה תאוצה ביום חמישי בשבוע שעבר, לאחר שקוטלר נחקר במשטרה, ובית המשפט אישר את הסכמת הצדדים למעצרו עד ליום שלישי. לאחר מכן הוא ישוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים נוספים, ויפקיד ערבות בנקאית של 50 אלף שקל.

אחד העובדים שנעצרו עם קוטלר הוא אדם נוסף ששמו עדיין לא הותר לפרסום. הוא זומן ביום חמישי לחקירה, ובהמשך היום אישר בית המשפט את מעצרו עד יום שלישי. הוא חשוד בעבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר, קשירת קשר לפשע ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השופט עמית מיכלס מבית משפט השלום בראשון לציון אמר כי החשד נגדו הוא בעוצמה גבוהה ביותר. הוא קבע אמנם כי ניתן לפרסם את שמו, אך נתן לעורכי דינו ארכה עד היום בצהריים כדי שתהיה להם אפשרות לערער על ההחלטה לפרסם את השם.

בדיון בהארכות המעצר ביום חמישי אמר נציג המשטרה, רב־פקד אריאל פרידמן, כי מאז שהחקירה נהפכה גלויה חלו בה התפתחויות דרמטיות, שיש בהן כדי לבסס את החשדות: "מתגלה תמונה עגומה, ולפיה שיכון ובינוי שיחדה פקידי ממשל בעולם באופן שיטתי ולאורך שנים בעשרות מיליוני דולרים, ואף מעבר לכך, והכל כדי להגדיל את רווחיותה".

לדבריו, "במקרים מסוימים שיכון ובינוי מעלה בכספים ממוסדות הבנקאיים המסונפים לאו"ם; מוסדות שהוקמו מתוך מטרות נעלות, כמו פיתוח תשתיות במדינות מתפתחות. אם החשדות יתבררו כנכונים, יהיה קשה לאמוד את הנזקים התדמיתיים והאחרים שייגרמו למדינת ישראל בגין פרשיה חמורה זו".

המעצר של קוטלר והבכיר הנוסף ביום חמישי הגיע יומיים אחרי שהחקירה בפרשת שיכון ובינוי נהפכה גלויה, והיא מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433. ביום שלישי שעבר הוארך עד היום מעצרם של שלושה בכירים לשעבר ובהווה ב–SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי): אלימלך יהודה, רוני פאלוך ואלכסנדר ישיש. בדיון ביום חמישי אמר נציג המשטרה כי יש כוונה לבקש היום את הארכת מעצרם.

נציג המשטרה התייחס לתביעה שהגיש עובד לשעבר ב–SBI, ואמר כי התיק לא התחיל מהתביעה האזרחית, אלא היא חלק מהבסיס לחקירה, ויש עדים נוספים. מדובר בתביעה שהגיש ביולי 2017 שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של SBI באמצעות עו"ד ברק כלב ממשרד אורנה לין ושות' בסכום של 5.9 מיליון שקל. התביעה הוגשה נגד SBI, שיכון ובינוי ודן שחם, מנהל SBI קניה.

בתביעה נטען ששיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו, ואף מפעילה לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו, לכאורה, מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב.

פרקליטיו של עופר קוטלר — עוה"ד צבי אגמון, גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי — מסרו בתגובה כי מרשם דוחה בתוקף את החשד המיוחס לו: "קוטלר לא היה נושא משרה בחברות הרלוונטיות, אין לו כל קשר לפרשה הנחקרת, ויש להביע צער על שרבוב שמו לפרשה. אנחנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שייבדקו הדברים, יתברר כי קוטלר חף מכל אשמה ויש לסגור את התיק נגדו".

משיכון ובינוי נמסר בתגובה: "החברה משתפת פעולה באופן מלא עם החקירה, ומקווה שזו תסתיים בהקדם ובאופן חיובי, שכן לחברה יש אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. כידוע, החברה הנכדה הזרה היא שפנתה ביוזמתה לרשויות האכיפה באירופה, ונקטה הליכי בדיקה פנימיים כדי לבדוק את עצמה ולברר אם נפל רבב בהתנהלותה".

רגע של משפט: מהו שוחד לעובד ציבור זר

העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר היא חדשה יחסית, שהוכנסה לחוק העונשין ב–2008. העבירה נוספה בעקבות התחייבות של מדינת ישראל לאמנת האו"ם נגד שחיתות ולאמנת OECD, בדבר המאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקות בינלאומיות. סעיף 291א' לחוק העונשין קובע כי מי שנותן שוחד לעובד ציבור זר תמורת פעולה הקשורה בתפקידו — דינו כדין נותן שוחד לעובד ציבור בישראל. העונש שקובע החוק הוא עד שבע שנות מאסר.

רק באחרונה עוכבו במשטרה לחקירה בעלי השליטה בחברת הבנייה שפיר בחשד למתן שוחד לעובד ציבור בפרויקט ספציפי שביצעה חברה נינה של שפיר הנדסה ברומניה לפני כמה שנים. זאת, לאחר שכבר לפני יותר משנה נפתחה בפרקליטות חקירה בעניין, בעקבות חקירה פלילית שנפתחה ברומניה נגד מנהל לשעבר בקבוצה. עם זאת, הם שוחררו לאחר החקירה במשטרה.

מי שעוד חשוד בעבירה של שוחד לעובד ציבור זר בהיקפים גדולים הוא איש העסקים בני שטיינמץ, שעל פי החשד נתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגינאה. שטיינמץ נעצר בדצמבר 2016 ושוב בקיץ 2017, כאשר בשלב זה החקירה התפתחה גם למדינות אחרות. לאורך התקופה גם נערכו השלמות חקירה בחו״ל. עדיין לא פורסמה החלטה בעניינו.

לצורך התמודדות עם עבירה זו הוקם בפרקליטות צוות בין־משרדי שמאחד גורמים מהפרקליטות, המשטרה, הרשות לאיסור הלבנת הון ורשות המסים, ומטרתו לתת דחיפה רצינית לנושא זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו