מליסרון מסכמת את 2017: ירידה של 16% ברווח הנקי

קריסת רשת הוניגמן והקשיים ברשתות האופנה טרם קיבלו את מלוא הביטוי בדו"חות הכספיים של חברת הקניונים הגדולה בישראל ■ הכנסות החברה גדלו בכ-14% ל-1.55 מיליארד שקל

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרנד קניון בבאר שבע
גרנד קניון בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
אסא ששון
אסא ששון

קריסת רשת הוניגמן והקשיים ברשתות האופנה טרם קיבלו את מלוא הביטוי בדו"חות הכספיים של חברת הקניונים הגדולה בישראל, מליסרון . החברה, שפירסמה את דו"חותיה הכספיים ל-2017, סיכמה את השנה עם רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 776 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 927 מיליון שקל בתקופה המקבילה שנה קודם לכן - ירידה של 16%. דירקטוריון החברה אישר חלוקת דיווידנד בסך של כ-60 מיליון שקל, וכן חלוקת דיווידנד בסך כולל של כ-240 מיליון שקל בגין הרווחים ב-2018.

הירידה ברווחיות נובעת בעיקרה מעלייה בהוצאות המימון מרמה של 241 מיליון שקל ב-2016 לרמה של 409 מיליון שקל ב-2017. הגידול בהוצאות המימון נטו, בסך של 141 מיליון שקל, נובע מזקיפת העלויות של החלפת האג"ח שביצעה החברה ומגידול בהוצאות הריבית בעקבות הגדלת החוב.

הכנסות החברה גדלו ב-2017 בכ-14% ל-1.55 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.36 מיליארד שקל ב-2016. שווי הנדל"ן להשקעה, נכון לסוף 2017, הסתכם ב 16.8 מיליארד שקל - גידול של כ-764 מיליון שקל בהשוואה לסוף 2016. הגידול נובע בעיקר מהפחתת שיעורי ההיוון לתזרימי המזומנים הצפויים, התקדמות בקצב ההשקעות בפרויקטים שנמצאים בשלבי הקמה, ועלייה בשווי הנכסי לנוכח שיפור ב-NOI המייצג של חלק מהנכסים.

סך ה-NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) ב-2017 עלה בכ-7.4% לכ-1.15 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-1.07 מיליארד שקל ב-2016. הגידול ב-NOI הושג, בין היתר, בעזרת רכישות נכסים שבוצעו במהלך 2016 (50% מעופר גרנד באר שבע, 23.4% מעופר פ"ת), איכלוס ותחילת הנבה של נכסים שבנייתם הושלמה (מגדל בית עופר רעננה, מגדל עופר הקניון הגדול ובניין 1 בפארק עופר פ"ת, שלב א') ומגידול ב-NOI מנכסים זהים.

ה-NOI מנכסים זהים עלה ב-2017 בכ-2.3% לכ-1.03 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-1.01 מיליארד שקל ב-2016. הגידול נובע בעיקרו משיפור בביצועים התפעוליים של הקניונים לנוכח שינוי תמהילים וביצוע הרחבות בקניונים השונים, בין הבולטים: עופר גרנד חיפה, עופר הקניון הגדול פ"ת, אאוטלט עופר בילו סנטר ואאוטלט חוצות המפרץ.

ה-FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד פעמיות) המייצג של הקבוצה עלה ב-2017 בכ-9.6% לכ-640 מיליון שקל, בהשוואה לכ-584 מיליון שקל ב-2016. צמיחה זו הושגה בעיקרה על ידי גידול ב-NOI בסך כ-57 מיליון שקל, קיטון בהוצאות הנהלה וכלליות וקיטון בהוצאות המסים השוטפים לאור מיזוג חברות שביצעה החברה.

אבי לוי, מנכ"ל מליסרוןצילום: סיון פרג'

מנכ"ל החברה, אבי לוי, נהנה משכר שנתי של 6.6 מיליון שקל, כאשר מתוך שכר זה 1.9 מיליון שקל הם מענק בגין הביצועים ב-2017, ו-1.8 מיליון שקל הם תשלום מבוסס מניות. יו"ר החברה, ליאורה עופר, נהנתה מעלות שכר של 3.3 מיליון שקל. סך עלות השכר של חמשת הבכירים בחברה הסתכמה ב-17.5 מיליון שקל.

בשיחה עם מנכ"ל מליסרון, אבי לוי, הוא אמר: "אנחנו מודעים לכך שיש בעיה. אם התרגלנו לכך שהפדיונות עולים ב–4%–5% בכל שנה אז ב–2017 הם לא עלו. הפדיונות היו נמוכים מבעבר. הסיבה לכך, לדעתי, אינה האינטרנט, אלא דווקא החורף שלא היה והנסיעות לחו"ל. היה שבוע אחד שכותרות העיתונים הכריזו על 'סופה', וזהו. לא היה חורף בכלל. הרשתות קנו מלאי של ביגוד לחורף, ואנשים לא קנו גם במבצעי סוף עונה. מה יש לקנות מעיל כשאין חורף?"

האם אינך חושש שתופעת קניוני הרפאים בארה"ב תגיע גם לישראל?

"זה לא יגיע. הסיבה לכך היא שאנחנו שונים מהאמריקאים. אם תסתכל בארה"ב ותספור כמה קניונים נסגרו וכמה קניונים נפתחו, תגלה שיותר קניונים נפתחו מאשר נסגרו. הסיבה העיקרית לכך היא שבארה"ב מחיר הקרקע הוא כזה שלא כדאי לשפץ קניון, ועדיף להוריד אותו ולפתוח חדש. אז הם בכלל לא משפצים קניונים. בארה"ב אתה נוסע חצי שעה מחוץ לעיר, ואז אתה יכול להתלבט אם לנסוע או להזמין באינטרנט. בישראל משך הנסיעה הוא חמש דקות. בארה"ב חנויות העוגן, כמו סירס, שוכרות 20 אלף מ"ר, ואז כשהן עוזבות זה ממוטט את הקניון.

"אצלנו השוכר הכי גדול לוקח 2,000 מ"ר, וגם אז אנחנו כל הזמן עם האצבע על הדופק שיחזיר שטחי מסחר שהוא לא משתמש. בסוף יש את העניין הדמוגרפי. בישראל יש גידול של האוכלוסייה בקצב של 2% בשנה. זה לא המצב בארה"ב. על פי הלמ"ס. בעוד 25 שנה ישראל תכפיל את עצמה, ואין שטחים לבנות מרכזים. כלומר, מה שקיים יהיה יותר טוב".

אז אתה לא מוטרד?

"אני כן מוטרד. אמנם הדו"חות טובים, אבל אנחנו כל הזמן חושבים איך לייצר חוויית קנייה מהנה יותר, שתביא ליותר אנשים בקניונים. לכן הנראות של הקניון אינה מספיקה, אלא גם אילו מסעדות בתי קפה ובתי קולנוע מכניסים לקניון. אנחנו היחידים שלא סגרנו את בתי הקולנוע. אנחנו מרחיבים אותם. הכל במטרה לייצר תנועת קונים גדולה יתר. בנוסף, אנחנו עם אצבע על הדופק עם השוכרים שלנו, בוחנים עמם את המצב של העסק והפדיונות. איפה שאפשר — נבוא לקראתם".

מליסרון הינה חברה המתמחה בהקמה, החזקה וניהול של קניונים, הממותגים כ"קניוני עופר" ומתחמי משרדים. נכון לסוף דצמבר 2017, בבעלות החברה ובניהולה 25 נכסים מניבים בשטח כולל של כ-752 אלף מ"ר. שטחי ההשכרה מאוכלסים בשיעורי תפוסה גבוהים של כ-97%. בין הנכסים המרכזיים של מליסרון: עופר הקריון, עופר רמת אביב, עופר גרנד קניון באר-שבע, עופר גרנד קניון חיפה, עופר רחובות, עופר גרנד קניון פתח תקוה, עופר בילו סנטר outlet, פארק עופר פתח תקוה, ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה