מנכ"ל אנרג'יאן: "מאמינים שיש גז רב בכריש ותנין; הכפלנו התפוקה"

אנרג'יאן הודיעה באחרונה כי תצא להנפקה ראשונית (IPO) בלונדון, כדי לממן את פיתוח מאגרי תנין וכריש

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן
מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאןצילום: דניאל בר און
ערן אזרן
ערן אזרן

"להערכתנו, יש עוד גז רב בשטחי תנין וכריש. מסיבה זו החלטנו להגדיל את כושר התפוקה מהאסדה הצפה (FPSO) פי שניים ל-8 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה. עד עכשיו כבר מילאנו את מכסת החוזים הנדרשת - מכירה של מינימום 4 BCM גז בשנה. אנחנו ממשיכים במלוא הקצב בפיתוח המאגרים", כך אמר אתמול מתיוס ריגאס, חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן.

את הדברים אמר ריגאס בשיחה עם TheMarker זמן קצר לאחר שאנרג'יאן הודיעה כי תצא להנפקה ראשונית (IPO) בלונדון, כדי לממן את פיתוח מאגרי תנין וכריש. "פרט למאגרי תנין וכריש, זכינו באחרונה בחמישה רישיונות חיפוש בישראל. הרחבת כושר התפוקה באסדה עשויה לשמש לתגליות נוספות שלנו או של צדדים שלישיים", הדגיש ריגס.

אנרג'יאן נערכת להנפיק את מניותיה ברשימה הראשית בלונדון (Premium listening) כבר בחודש הבא. בכוונת החברה לגייס 500 מיליון דולר. מרבית הסכום, 400 מיליון דולר, תשמש כהון (אקוויטי) עצמי לפרויקט כריש־תנין. את ההנפקה של החברה מובילים סיטי ומורגן סטנלי. הגוף שיוביל את הנפקה בישראל הוא חברת החיתום פועלים אי.בי.אי.

אנרג'יאן מוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point בניהולו של דניאל לואב (45%). פרט למאגרי תנין וכריש, החברה מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, מצרים ומונטנגרו.

לפני כשנה רכשה אנרג'יאן את מאגרי תנין וכריש מקבוצת דלק תמורת מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר. לאחר שרכשה את הזכויות, אנרג'יאן הכניסה את קרוג'ן קפיטל (חברה לניהול קרנות השקעה פרטיות, שמתמחה במגזר הנפט והגז הבינלאומי) כשותפה.

עלות פיתוח מאגרי כריש ותנין נאמדת ב-1.6 מיליארד דולר. באחרונה סיכמה אנרג'יאן על מימון פרויקטאלי של עד 1.25 מיליארד דולר לפיתוח המאגרים באמצעות הלוואה שמארגן בנק הפועלים, שיעמיד 375 מיליון דולר, בהשתתפות בנקים נוספים, וייתכן שגם גופים מוסדיים.

לפי לוח הזמנים שהציגה אנרג'יאן, החברה מתכוונת לקבל כבר בחודשים הקרובים החלטת השקעה סופית (FID) לפיתוח כריש. זאת, מתוך כוונה להזרים גז טבעי לחופי ישראל ב-2021, לאחר קידוח של שלוש־ארבע בארות במרחק של 100 ק"מ מהחוף. החברה כבר חתמה על חוזה גדול לאספקת גז עם החברה לישראל .

אנרגי'אן מסרה כי היא שוקלת לרשום את מניותיה למסחר גם בתל אביב לאחר ההנפקה בלונדון. "זה תלוי בביקושים שנקבל ממשקיעים מוסדיים ישראליים, הרישום בישראל יקל על המשקיעים המוסדיים להשתתף בהנפה. עם זאת, אנרג'יאן היא חברה בינלאומית. יש לנו פעילות במדינות נוספות, ולכן בחרנו להנפיק בלונדון", ציין ריגס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה