אחרי הזינוק במניות - מה באמת הסיכויים לייצא גז למצרים?

לפי הדיווח, מדובר בהסכמים בהיקף כולל של עד כ-64 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 10 שנים, בהיקף כספי מוערך של עד 15 מיליארד דולר ■ מניות הגז מזנקות בבורסה ■ נתניהו: "הסכם היסטורי שיכניס מיליארדים לקופת המדינה"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת קידוח במאגר תמר
אסדת קידוח במאגר תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

מניות הגז והנפט המדוכאות בבורסת תל אביב התעוררו היום לחיים לאחר שהשותפות במאגר לווייתן ותמר דיווחו על שני הסכמים למכירת גז לחברת דולפינוס המצרית. דלק קידוחים , שבשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, זינקה ב-28%, רציו קפצה ב-25%, ו קבוצת דלק עלתה ב-18%. מדד הגז והנפט – שצנח בשנה האחרונה ב-25% - זינק בכ-17%.

לאחר שנים ארוכות של מו"מ, השותפות בלווייתן ותמר חתמו על שני הסכם מכירה של גז טבעי למצרים – ההסכם הראשון (לווייתן) הינו הסכם מחייב, בעוד שההסכם השני (תמר) הוא מזדמן – ומבוסס על עודפים של גז טבעי. מדובר בהסכמים בהיקפים של עד 64 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לתקופה של 10 שנים. הדיווח על ההסכם פורסם שעות אחדות לאחר שחברת אנרג'יאן היוונית, המתחרה של השותפות בתמר ולווייתן, דיווחה על הנפקה בלונדון למימון פיתוח מאגרי תנין וכריש.

הרוכשת בעסקה היא חברת דולפינוס (Dolphinus Holdings) בראשות ד"ר עלא ערפא. דולפינוס מייצגת קונסורציום של צרכנים לא ממשלתיים, תעשייתיים ומסחריים מצריים גדולים, מפיצי גז, ויזמים במצרים. חלק מהלקוחות שלה מחזיקים במפעלים שהושבתו בצורה מלאה או חלקית או שמפועלים על ידי אלטרנטיבות לגז (סולר, פחם או גז טבעי משונע) מאז המהפכה במצרים ב-2012, שקטעה את אספקת הגז הטבעי במדינה.

בחוזה בין לווייתן לדולפינוס, שהוא החוזה העיקרי, השותפות התחייבו לספק למצרים כמות שנתית של 3.5 BCM של גז טבעי, בעוד דולפינוס התחייבה לרכוש או לשלם (Take or Pay) עבור כמות מינימלית "בהתאם למנגנון שנקבע בהסכם". השותפות בלווייתן לא מסרו מהי כמות רכש המינימלית. בסך הכול, השותפות בלווייתן עשויות למכור עד 32 BCM – גז בשווי של עד 7.5 מיליארד דולר.

בשונה מהחוזה בלווייתן, ההסכם בין דולפינוס לתמר הינו סוג של אופציה – ויתממש על בסיס מזדמן (Interruptible). בהסכם נקבע כי השותפות בתמר יוכלו לממש אופציה להפעלת חוזה המכר על בסיס מקום פנוי בתשתית ההולכה. זאת, ככל שאחד הלקוחות של תמר יבטל הסכם רכש קיים (למשל: כתוצאה ממעבר לרכש ממאגרי כריש ותנין) או במידה ותתבצע הרחבה של תשתית ההולכה. כיום תמר מוכר גז בהיקף של 11 BCM – תוך ניצול מלוא קיבולת התשתית.

בהסכם עם תמר נקבע חלון זמנים, כך שמימוש האופציה יכול להיעשות על ידי השותפות בתמר, בחלקה או במלואה, החל מיולי 2020 ועד דצמבר 2021. גם הפעם, השותפות בתמר התחייבו לספק כמות שנתית של עד 3.5 BCM בשנה, ודולפינוס תהיה מחויבת לרכוש או לשלם עבור כמות שנתית מינימלית של גז טבעי "בהתאם למנגנון שנקבע בהסכם". בסך הכול, השותפות בתמר עשויות למכור עד 32 BCM – גז בשווי של עד 7.5 מיליארד דולר.

"באופן לא מפתיע האופציה 'נתפרה' בדיוק לתקופה שבה תמר צפויה לאבד נתח שוק מקומי לאנרג'יאן כאשר האחרונה תסיים את פיתוח כריש ותנין. בכך למעשה ההסכם מפיג חלק ניכר מהחששות אודות ירידה מהותית בהכנסות המאגר ביום שבו תיכנס תחרות ומודל ההכנסות מתיישר שוב לכיוון הפקה מלאה" אמר לירן לובלין, אנליסט אנרגיה, אי.בי.אי. בית השקעות.

"אפשר לומר שהקפיץ השתחרר במניות הגז לאחר תקופה ארוכה בה התיזה השלטת היתה שהסכם יצוא לא יצא לפועל בזמן הקרוב, וכי האופציות הסבירות (מצרים וטורקיה) הולכות והופכות ללא רלוונטיות ההודעה תפסה אותנו, כמו גם את השוק בהפתעה, והעליות החדות בכל הסקטור בהחלט מוצדקות", הוסיף לובלין. לפי הערכות, העליות החדות שנרשמו במניות הגז נבעו בין היתר ממנגנון "שורט סקוויז", כלומר - משקיעים שהימרו על ירידה במחיר המניות ("שורט") שינו את הפוזיציה ל"לונג", פעולה שתורמת לתדלוק העליות בשוק.

בעבר כבר חתמה דולפינוס על שני הסכמים לא מחייבים לרכש גז מישראל. במארס 2015 נחתם מזכר הבנות לרכישת עודפי גז מתמר, לתקופה של 7 שנים וכמות מינימלית של 5 BCM ב-3 השנים הראשונות. הסכם שני, מנובמבר 2015, נחתם בין דולפינוס ללווייתן מזכר הבנות לרכישה של כ-4 BCM של גז למצרים בשנה, למשך כ-15 שנה.

"עיתוי ההודעה - כדי להאפיל על כריש"

מעניין לציין כי נובל אנרג'י פעלה בעסקה בשני כובעים: הן כבעלת זכויות בלווייתן, והן כבעלת זכויות בתמר. על רקע זאת, קצת קשה להבין כיצד הצליחה נובל לייצג בעסקה את בעלי זכויות המיעוט בלווייתן ותמר – רציו וישראמקו בהתאמה – שהאינטרסים שלהם עשויים להיות שונים מאלו של המתחרה.

גם אופן הדיווח על העסקה היה יוצא דופן ביחס לעסקות קודמות. מי שהובילו את החתימה על העסקה היו דלק קידוחים ונובל אנרג'י, בשעה שישראמקו ורציו לא לקחו חלק פעיל במו"מ. ואכן, בדיווח לבורסה נכתב כי "בכוונת המוכרות (דלק ונובל) להמחות את הסכמי הייצוא ליתר שותפי תמר ושותפי לווייתן או להתקשר עמם בהסכמים לרכישת הגז הטבעי מפרויקט תמר ומפרויקט לוויתן לצורך מכירתו לרוכשת (דולפינוס)" – ניסוח שממחיש את אופן גיבוש העסקה.

גורם בשוק ההון התייחס לעסקת דולפינוס ונשמע ספקני בדבר יישומה: "כמו כל ההסכמים של לווייתן, אין לדעת מה היקף הכמות שעליה התחייבו הרוכשים (כמות רכש מינימלית, ע"א). כמות זאת לא מפורטת בדיווחים. לכן זו אופציה שנראית חסרת משמעות. כך גם ההסכם עם ירדן. הכמות לא פורטה, ולכאורה גם לא קיימת. לא פלא שהירדנים לא ממהרים לבנות צינור בצד שלהם. עיתוי ההודעה הזאת בא בכדי להאפיל על היציאה של כריש לדרך ובכדי לאפשר את גיוס החוב של תמר, ומכירת תמר על ידי נובל במחירים הזויים", אמר אותו גורם.

העסקה עם דולפינוס נעשית בימים שבהם נובל אנרג'י – שצפויה מחר (ג') לפרסם את הדו"ח הכספי לשנת 2017 - פועלת למכירת 7.5% מהזכויות במאגר תמר לתמר פטרוליום בעסקה בשווי של 850 מיליון דולר.

גורם בשוק ההון רמז שאם העסקה במצרים היתה אבן דרך כה חיובית עבור השותפות בתמר – אז נובל אנרג'י היתה ממתינה לאחריה כדי שתבצע את מכירת הזכויות בתמר: "איך נובל מוכרת אחזקות לתמר פטרוליום בהנחה שהיא יודעת שמתבשלת עסקה חיובית כזאת במצרים בעוד כמה ימים? זה לא הגיוני. יותר הגיוני היה שנובל תחתום על העסקה – ורק לאחר מכן מוכרת את חלקה בתמר. גם לא ברור מדוע רק לפני כמה ימים פירסמו השותפות בתמר תחזיות מכירות למאגר (דוח תזרים מהוון, ע"א), שבהן לא נכללה העסקה במצרים? האם העסקה היא משהו שהתבשל רק בימים האחרונים?", תהה אותו גורם.

תנאי מתלה: למצוא צינור הולכה

ההחלטה של דלק קידוחים ונובל לדווח על העסקה עם דולפינוס נראית בעייתית לנוכח העובדה שטרם נפתרה סוגיית אופן הזרמת הגז – לכאורה סוגיה בסיסית ביותר. כלומר, השותפות דיווחו על ההסכם, מבלי שהן יודעות אם ניתן יהיה להעביר בכלל את הגז. בדיווח צוין כי אחד התנאים המתלים להתממשות החוזה הוא חתימה על הסכמים שיאפשרו שימוש בתשתית הולכה לגז, וכן קבלת ערבויות מדולפינוס.

השותפות בתמר ולווייתן הזכירו שלוש דרכים להזרמת הגז מהמאגרים בישראל למצרים: הראשונה – שימוש בצינור הגז בסיני של חברת EMG; השנייה – שימוש בתשתית ההולכה בירדן (הצינור הפן-ערבי); והשלישית – בנייה של צינור חדש בין ישראל (בסמוך לניצנה) ועד לנקודת החיבור במצרים.

שלוש הדרכים נראות כמאתגרות. צינור EMG במצרים סבל מפיצוצים חוזרים על ידי גורמי טרור בחצי האי סיני, שעדיין מאופיין בתסיסה וחוסר יציבות. יתרה מזו, השותפות בתמר ובלווייתן טרם חתמו על הסכם מחייב עם EMG, שבעבר הופתעה משרבוב שמה למגעים בין השותפות בלווייתן לדולפינוס. השותפות בלווייתן ותמר מסרו כי הן "בוחנות אפשרות להיכנס למשא ומתן עם EMG ובעלי מניותיה".

האופציה השנייה – שימוש בתשתית ההולכה בירדן לצורך העברת הגז – נראית כאופציה המועדפת על ידי השותפות בלווייתן. לפי תרחיש זה, העברת הגז מבוססת על הצינור שדרכו אמור לזרום הגז מלווייתן לחברת החשמל הירדנית – ומשם, דרך דרום ירדן עד למצרים. הבעיה המרכזית היא שהירדנים טרם הניחו את הצינור שאמור לחבר בין נקודת היציאה של נתג"ז בצפון ישראל לבין נקודת הקליטה של חברת החשמל הירדנית.

האופציה השלישית היא בניית צינור גז חדש, בתוך סיני, שיוקם על ידי נתג"ז ויחבר בין מערכת ההולכה הישראלית למקבילתה המצרית. הנחה של צינור כזו היא לא יקרה, ועלותה מוערכת בכ-100 מיליון דולר. אלא שכמו בתרחיש הראשון, הנחה של צינור גז בסיני נראית בעייתית ומסוכנת.

יהונתן שוחט, אנליסט האנרגיה של לידר שוקי הון התייחס לנקודה זו: "לא כל הפרטים בהסכם ברורים לחלוטין וסוגיית אופן הזרמת הגז למצרים נותרה פתוחה, כאשר שותפי תמר ולוויתן דיווחו על מספר חלופות, לרבות השימוש בצינור EMG – חלופה שלהערכתנו היא הריאלית ביותר בשלב זה".

שוחט הוסיף: "אין ספק כי הודעות שותפי תמר ולוויתן היא בגדר Game Changer לדינמיקה בשוק המקומי. אם עד כה היו חששות מעודף היצע של גז טבעי במשק המקומי, הרי שההודעה על החוזים למכירת גז טבעי למצריים בהיקף כולל של עד 7 BCM בשנה, מסירה לחלוטין את החשש מעודף ההיצע".

תשובה: "מימוש החזון והחלום"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק: "אנחנו נמצאים בנקודת ציון חשובה בדרך למימוש החזון והחלום של כולנו שבמסגרתו מדינת ישראל הופכת ליצואנית גז משמעותית למדינות האזור. ההסכם יחזק את הקשרים בין ישראל ושכנותיה ויגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהם".

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים: "זהו יום היסטורי. עסקות היצוא מבססות את מעמדה של מצרים כמרכז אנרגטי אזורי המאפשר אספקת גז הן למשק המקומי המצרי והן למתקני היצוא, ומאפשרות פיתוח כלכלי של המשק המצרי והישראלי".

מאיגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל נמסר כי "ייצוא הגז למצרים הוא בשורה מדינית וכלכלית אדירה למדינת ישראל ולאזור כולו. יחד עם היצוא לירדן, שיתחיל כבר ב-2019, ישראל נכנסת לעידן חדש והופכת לעוגן אנרגטי אזורי - תוך ביסוס וחיזוק מערכות היחסים עם המדינות השכנות המתונות".

שר האנרגיה, יובל שטיניץ אמר, כי חוזה יצוא הגז המתווסף לחוזה ליצוא גז לירדן ממצב את ישראל כשחקן מרכזי בשוק האנרגיה האיזורי וצפוי לחזק את היחסים בין המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"