אנרג'יאן: "נשקיע 1.6 מיליארד דולר בפרויקטים במזרח הים התיכון – כולל במאגר כריש הישראלי"

אנרג'יאן לוותה 180 מיליון דולר מקונסורציום בנקים להרחבת פרויקטים של נפט באגן פרינוס הסמוך ליוון ■ במקביל האריכה החברה את הסכם רכש הנפט עם BP עד לנובמבר 2025

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן מצטיידת במזומנים. החברה, שמנוהלת על ידי מאתיוס ריגס, דיווחה בסוף השבוע כי חתמה על הסכם עם קונסורציום בנקים בארגונו של HSBC לנטילת הלוואה של 180 מיליון דולר. ההסכם הינו הארכה להלוואה שנטלה אנרג'יאן בסכום של 75 מיליון דולר ב-2016.

ההלוואות מיועדות לפיתוח שדות הנפט פרינוס, פרינוס צפון ואפסילון, שנמצאים במים הכלכליים של יוון (אגן פרינוס). עיקר המימון ישמש לפיתוח שדה אפסילון, ובכלל זאת, ביצוע יותר מ-25 קידוחי בארות, ובנייה של שתי פלטפורמות הפקה עד ל-2021, שצפויים להגביר באופן משמעותי את הייצור באתר. במקביל, אנרג'יאן דיווחה כי האריכה את הסכם רכש הנפט עם חברת האנרגיה BP, כך ש-BP תרכוש נפט מאגן Prinos עד לנובמבר 2025.

"אנחנו מחויבים להגדיל את ההשקעה שלנו באגן פרינוס, שבו מופק כבר היום נפט, כשאנחנו מתמקדים כעת בפיתוח שדה אפסילון. הפיתוח נעשה כחלק מתוכנית כוללת לפעילותנו באגן הים התיכון, שכוללת השקעה של 1.6 מיליארד דולר, בין היתר במאגר כריש הישראלי ובפרויקטים במערב יוון ובים האדריאטי. החברה מתקדמת בכל החזיתות על מנת להפוך לחברת האנרגיה העצמאית המובילה במזרח הים התיכון", מסר המנכ"ל ריגס.

אנרג'יאן היא חברה פרטית בעלת ותק של 35 שנה. החברה מוחזקת בידי שתי משפחות יווניות (55%), בשותפות קרן ההשקעות האמריקאית Third Point, בניהולו של דניאל לואב (45%). פרט למאגרי תנין וכריש, החברה - שהיא מפעילת הקידוחים (Operator) - מחזיקה בנכסי גז ונפט ביוון, במצרים ובמונטנגרו.

לפני כשנה רכשה אנרגי'אן את מאגרי תנין וכריש מקבוצת דלק תמורת תשלום מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר. לאחר שרכשה את הזכויות, אנרג'יאן הכניסה את קרוג'ן קפיטל - חברה לניהול קרנות השקעה פרטיות, שמתמחה במגזר הנפט והגז הבינלאומי - כשותפה. בתמורה לשותפות התחייבה קרוג'ן להזרים לאנרג'יאן ישראל סכום ראשוני של 50 מיליון דולר לצורך מימון ההכנות לפיתוח, וכן תשתתף עמה בהוצאות הפיתוח העתידיות.

עלות פיתוח מאגרי כריש ותנין נאמדת ב-1.3–1.5 מיליארד דולר. באחרונה סיכמה אנרגי'אן על מימון פרויקטאלי של עד 1.25 מיליארד שקל לפיתוח המאגרים באמצעות הלוואה שמארגנת החטיבה העסקית של בנק הפועלים, בהשתתפות גופים מוסדיים כמו מגדל, הראל, כלל, הפניקס ומנורה מבטחים. במקביל, אנרג'יאן נערכת לגיוס אקוויטי בסכום של 400-300 מיליון דולר לצורך פיתוח המאגרים, ובכלל זאת היא בוחנת אפשרות להנפיק את מניותיה בבורסת לונדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"