גואטה ורשות ני"ע נגד השקיפות: החברות שהיו"ר מנועה מעיסוק בהן לא יפורסמו

הסדר ניגוד העניינים של יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אינו נותן את התמונה המלאה על פונטציאל ניגוד העניינים שלה, שכן למרות בקשה מטעם עמותת הצלחה - רשימת החברות לא נחשפה לציבור ■ הרשות: "רשימת הלקוחות של אנטרופי, שבה עבדה גואטה - היא סוד מסחרי"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: דן קינן
אסא ששון
אסא ששון

הבריטים טבעו את המושג Civil Servant, שבתרגום לעברית (פקיד ממשלתי) מאבד מהמשמעות שלו. המושג המקורי התייחס למהות של פקיד ממשלתי — משרת ציבור — כלומר, אדם שמה שמנחה אותו בתפקידו הוא האינטרס הציבורי.

בישראל המציאות מעט שונה. במקרים רבים המעברים בין המגזר העסקי לציבורי מציבים את מי שרק נכנסו לתפקיד הציבורי בפני אפשרויות לניגודי עניינים — חברות שעבדו עמם בעבר, קשרים אישיים עם מנהלים — שעלולים להשפיע על שיקול דעתם ולפגוע באינטרס הציבורי.

לצורך כך הומצא "הסדר הימנעות מניגוד עניינים" — חוזה החושף את הקשרים העסקיים של בעל התפקיד הציבורי, וקובע הסדרים בדבר הטיפול בהם במהלך כהונתו.

לפני כחודש נכנסה לתפקידה יו"ר רשות ניירות ערך (ני"ע), ענת גואטה. עד לאחרונה שימשה גואטה מנכ"לית חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי שירותי מחקר כלכלי, והחזיקה במניות החברה. בנוסף, שימשה מרצה במכללה האקדמית נתניה, ודירקטורית בוועדת הכספים של קיבוץ שדה אליהו, חברה בהתנדבות בוועדת ההשקעות של תנועת הקיבוץ הדתי ודירקטורית במכון וינגייט.

אלא שלא גואטה ולא רשות ני"ע חושבים שההסדר מספיק חשוב כדי להצדיק את חשיפתו. הרשות, שידועה כלוחמת למען שקיפות, מסתירה מידע שהיה ראוי שהציבור יידע.

מסמך ניגוד העניינים שעליו חתמה גואטה עם היכנסה לתפקיד נחשף כאן לראשונה בעקבות בקשה של עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה. לפי מסמך זה, מתחייבת גואטה להתפטר מכל תפקידיה, ולדרוש את כל התשלומים המגיעים לה בגין התפקידים שמילאה לא יאוחר מ–60 יום מרגע שנכנסה לתפקיד, "כך שלאחר מועד זה היא לא תהיה זכאית עוד לכל תשלום או טובת הנאה אחרת".

בנוסף, מתחייבת גואטה כי ב–12 החודשים מיום סיום כהונתה בגופים המוזכרים היא לא תטפל בנושאים הקשורים אליהם, וכן מנועה מלטפל במשך 24 חודשים בנושאים הקשורים לחברת אנטרופי או לבעלי השליטה בה. עוד התחייבה גואטה כי לא תעסוק במשך שנתיים בנושאים הבאים: פיקוח ישיר או עקיף על חברות המספקות את השירותים שניתנו על ידי אנטרופי (ייעוץ למוסדיים או לגופים אחרים המשקיעים בחברות ציבוריות בעניין הצבעות באסיפות כלליות, אנליזת חוב ומניות, דירוג ממשל תאגידי); חובות הגופים המוסדיים בעת שהם מסתייעים בשירותי חברות יעוץ; וחובת השתתפות של גופים מוסדיים באספות כלליות של חברות.

במשך כל כהונתה כיו"ר הרשות גואטה לא תוכל לטפל בעניינים ספציפיים של חברות שבתפקידה הקודם גיבשה בעבורם עמדה או נתנה להם ייעוץ, גם אם לא היתה מעורבת ישירות בטיפול באותן חברות. עם זאת, המסמך מסייג כי "אין באמור למנוע את מעורבותה בעניינים אחרים של החברות, וכן בעניינים כלליים ונושאים עקרוניים שאנטרופי גיבשה לגביהם עמדות, המלצות או חוות דעת".

עוד עולה כי גואטה מתחייבת למכור את מניות אנטרופי שברשותה, וכי עד למכירה לא תוכל לטפל "בכל עניין הנוגע באופן ישיר למי שידוע לה כי הוא לקוח של אנטרופי או שהיה לקוח של אנטרופי בשנה האחרונה". משפט זה למעשה קובע כי גואטה לא תוכל לטפל בחלק לא מבוטל מהחברות הציבוריות כי הן היו לקוחות של אנטרופי. על אף שמנגנון המכירה מושחר בטופס ניגוד העניינים, ל–TheMarker נודע כי גואטה פעלה למכירת מניותיה וכי היא כבר לא מחזיקה במניות אנטרופי, כך שסעיף זה אינו חל עליה.

מי שאמורים להחליף את גואטה בנושאים שיש לה בהם ניגוד עניינים הוא היועץ המשפטי של רשות ני"ע, עו"ד אמיר וסרמן, ומנהל המחלקה הרלוונטי, בלי שגואטה תהיה מעורבת. וסרמן חתום על הסכם ניגוד עניינים משלו לאחר שהגיע באוגוסט 2011 לרשות ממשרד עוה"ד רוזנברג, הכהן, גודארד ואפרת. מההסכם שלו עולה כי הוא מנוע מלטפל בחברות אקויטל, יואל ירושלים אירפורט סיטי, נפטא, ישראמקו, חנ"ל ונפטא חיפושים, שכן גיסו ערן סער מכהן בחברות אלה בתפקיד דירקטור או סמנכ"ל כספים.

לדברי מן, "עיקרון הגילוי והדיווח הוא עיקרון מרכזי בפעולת רשות ני"ע ונכון גם לגביה. גילוי ומניעת מצבים רגישים מראש עשויה לשפר את תפקוד הרשות ואת אמון הציבור בה".

מרשות ני"ע נמסר: "הסדר ניגוד העניינים של יו"ר הרשות נמסר למעוניינים לעיין בו. לא ניתן למסור את רשימת הלקוחות של אנטרופי, מכיוון שמדובר במידע שהינו סוד מסחרי ובעל ערך כלכלי. זאת בהתאם להוראות חוק חופש המידע ולהנחיית היועמ"ש, הקובעת כי חרף החשיבות בפרסום הסדרי ניגוד עניינים, יינתן חיסיון לפרטים המוחרגים לפי חוק חופש המידע — ובהם פרטים שחשיפתם תפגע בסודות מסחריים או מקצועיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר