טבע צופה ירידה של 2 מיליארד דולר בהכנסות מקופקסון ב-2018

בסך הכל מעריכים בטבע כי הכנסות החברה השנה יהיו נמוכות ב-17% מההכנסות ב-2017 ■ השקת התרופה למיגרנה עלולה להתעכב ב-18-6 חודשים בשל מכתב אזהרה שקיבל קבלן הייצור הדרום קוריאני ■ מכירות התרופה אוסטדו הגיעו ל-17 מיליון דולר ברבעון הרביעי

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קופקסון
קופקסוןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

שיחת הוועידה שקיימה טבע עם האנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הרביעי של 2017 הוקדשה בין השאר לתחזית שסיפקה לתוצאותיה ב-2018. , טבע מכריזה כי היא צופה ירידה של 17% בהכנסות שלה ב-2017 - כ-4 מיליארד דולר - בהשוואה ל-2017, לרמה של 18.8-18.3 מיליארד דולר.קור שולץ מנכ"ל טבע הסביר שהתחזית מתבססת בין היתר על ההנחה שעד אפריל 2018 תושק גרסה גנרית נוספת לקופקסון. טבע מעריכה כי ההכנסות שלה מקופקסון יצנחו מ-3.8 מיליארד דולר ב-2017 ל-1.8 מיליארד דולר ב-2018.

חברת טבע אף צופה שההכנסות שלה מהשוק הגנרי בארה"ב יירדו ב-20% ב-2018, כתוצאה מהמשך שחיקת המחירים של מוצריה הוותיקים ואובדן בלעדיות על שיווק מוצרים מסוימים, כמו הגרסה הגנרית לתרופה קונצרטה (Concerta) לטיפול בהפרעת קשב ומשאף ProAir לטיפול באסתמה.הנחה נוספת של טבע היא שהוצאות המימון של החברה יגיעו ב-2018 ל-900 מיליון דולר, כולל הוצאות נוספות בגין מיחזור חוב.

מנכ"ל טבע, קאר שולץ, הסביר כי הירידה הצפויה של כ-4 מיליארד דולר בהכנסות החברה ב-2018 תיגרם כתוצאה ממכירת עסקי ההפצה והפסקת איחוד עסקי החברה בוונצואלה (25%), ירידת מחירים בשוק הגנרי בארה"ב (25%) והתחרות הגנרית לקופקסון (50%).

האנליסטים שאלו שוב ושוב על התקלה שחשפה טבע במסגרת פרסום התוצאות הכספיות ל-2017: מכתב האזהרה שקיבלה חברת Celltrion – קבלן הייצור של התרופה לטיפול במיגרנה – בעקבות ביקורת שערך מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) במפעל של החברה. הוא העריך כי הסדרת הנושא תארך 18-6 חודשים מיום קבלת המכתב והדגיש כי המכתב עצמו מתייחס לחלקו של המפעל שעוסק במילוי תרופות גמורות, בעוד שהחלק שרלוונטי לטבע הוא ייצור החומר הפעיל של התרופה. החלק הזה, לדברי שולץ, כלל לא נבחן על-ידי ה-FDA. שולץ הדגיש שהתקלה לא משפיעה על תחזית החברה ל-2018 משום שהחברה הניחה השקה במחצית 2018 ומשום שהניחה שמכירות התרופה למיגרנה ב-2018 יהיו זניחות.

"טבע שוקלת למכור נכסים נוספים ב-2018", אמר בשיחת ועידה עם אנליסטים סמנכ"ל הכספים של החברה, מייקל מקללן. המטרה, לדבריו, היא להבטיח כי טבע תעמוד באמת המידה הפיננסית, שמחייבת את החברה לשמור על יחס מקסימלי של 5.9 בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) עד סוף 2018. מקללן אף ציין כי טבע מצפה לפרוע 3.5 מיליארד דולר מהחוב הפיננסי נטו של החברה ב-2018.

מכירות אוסטדו – התרופה המקורית לטיפול במחלת הנטינגטון – הסתכמו ב-17 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2017, לעומת 6 מיליון דולר ברבעון השלישי. שולץ ציין כי השקת התרופה מתקדמת כמתוכנן והחברה מגדילה את מספר החולים המטופלים בתרופה על פי המתוכנן.

מקללן גילה שהחברה ביצעה הפרשות של 623 מיליון דולר לירידת ערכו של המיזם המשותף של החברה עם טקדה היפנית בשיווק תרופות גנריות ו-400 מיליון דולר בגין הפסקת האיחוד של החברה הבת בוונצואלה, בשל ההיפראינפלציה במדינה זו. שולץ גילה שהחברה מצפה לסיים עד לסוף הרבעון השני של 2018 את מחצית מהפיטורים המתוכננים של 14 אלף מעובדי החברה. לדבריו החברה החלה בהליכי הסגירה של שישה מפעלים מאז דצמבר 2017 כאשר פרסמה את תוכנית ההתייעלות שלה וצפויה לסגור עוד שישה מפעלים עד לסוף 2018

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים