כלל ביטוח רכשה משכנתאות של בנק ירושלים ב-320 מיליון שקל

שווי תיק המשכנתאות של בנק ירושלים הוא כ-7.2 מיליארד שקל ■ העסקה תייצר לבנק רווח הון של כמה מיליוני שקלים ■ עבור כלל - המחזיקה בתיק משכנתאות של 2.5 מיליארד שקל - העסקה מגלמת מרווח גבוה של יותר מ-2.5%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת לוין
מנהלת זרוע ההשקעות והמימון של כלל ביטוח, ענת לויןצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת הביטוח כלל סיכמה עם בנק ירושלים על רכישת נתח של 50% מאחד מתיקי המשכנתאות של הבנק, ששוויו 640 מיליון שקל. כלומר, עבור כלל זוהי רכישה של כ–320 מיליון שקל של תיק בעל מח"מ (משך חיים ממוצע) של כשבע שנים ובעל רמת LTV (יחס בין גובה המשכנתא לשווי הנכס) של פחות מ–50%. שוויו של תיק המשכנתאות של בנק ירושלים היה בסוף ספטמבר 2017 כ–7.2 מיליארד שקל והעסקה תייצר לבנק ירושלים רווח הון של כמה מיליוני שקלים.

בשנים האחרונות בוצעו לא מעט עסקות בין הבנקים לגופים מוסדיים, שבמסגרתן מכרו הבנקים נתחים בהיקף מצטבר של יותר מ–10 מיליארד שקל מתיקי המשכנתאות שלהם, שהיקפם מוערך ביותר מ–320 מיליארד שקל. כלומר, שיעור נמוך יחסית של כ–3% מתוך התיקים המצטברים.

העסקות האלה היו כדאיות הן לבנקים והן לגופים מוסדיים מכיוון שהן איפשרו לבנקים לשחרר נכסי סיכון, ובכך לעמוד בדרישות ההון שנקבעו להם על ידי בנק ישראל, ועבור גופים מוסדיים זוהי רכישת תיקים בטוחים יחסית שמייצרים תזרים קבוע ותשואות גבוהות יותר. זאת לעומת חלופות השקעה סולידיות, שבהן ניתן לקבל ריביות אפסיות בלבד.

חברות ביטוח כמו מגדל , הראל , מנורה מבטחים והפניקס ביצעו עסקות מסוג זה בעיקר עם בנקי מזרחי טפחות, לאומי והפועלים. כלל ביטוח עד כה לא השתתפה בעסקות מסוג זה, מכיוון שבכנ"ף, זרוע ההשקעות והמימון של כלל ביטוח, המנוהלת על ידי ענת לוין, פיתחו פעילות עצמאית בתחום המשכנתאות עם תיק שהיקפו הגיע לכ–2.5 מיליארד שקל. בכלל ביטוח סברו שהעסקות הקודמות, שבהן מרבית הסיכון (80%) היה עובר לבנקים, בוצעו במרווחים על המשכנתאות שהיו נמוכים מדי עבור גופים מוסדיים, ברמה של 1.5%–1.8% בלבד. לעומת זאת, העסקה עם בנק ירושלים מגלמת עבור כלל ביטוח מרווח של יותר מ–2.5%, לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים. את העסקה מטעם כלל ביטוח הוביל קובי שלום, סמנכ"ל בכיר בכנ"ף ומנהל תחום השקעות ואשראי לא סחיר.

המרווח הגבוה נובע מכך שכלל ביטוח רכשה נתח מתיק משכנתאות, שכולל בתוכו גם הלוואות לכל מטרה בעלות פרופיל סיכון גבוה יותר ובהתאם לכך גם מניבות תשואה גבוהה יותר.

גיל טופזצילום: 'סיוון פרג

הלוואות לכל מטרה הן הלוואות שניטלות במסגרת מחזור של משכנתאות ומיועדות גם למטרות אחרות כמו רכישת רכב. הן מגובות, בדומה לנטילת משכנתה ראשונה, בשעבוד ראשון על הדירה.

אין זאת פעם ראשונה שכלל ביטוח מבצעת עסקות עם הבנקים. לפני כחצי שנה היא רכשה מידי בנק דקסיה ישראל תיק אשראי בהיקף של כ–630 מיליון שקל, כשהראל רכשה נתח של כ–900 מיליון שקל מהתיק. פרופיל הסיכון של דקסיה נחשב נמוך, מכיוון שהאשראי ניתן לגופים בעלי רמת יציבות גבוהה, והשעבודים כוללים תשלומי ארנונה. בהתאם לכך, הראל וכלל רכשו תיק מפוזר של 38 רשויות ותאגידים, שמורכב מ–172 תתי־רשויות. זהו הפלח האיכותי יותר בתיק של דקסיה.

מניית הבנק סובלת מהיעדר סחירות

בנק ירושלים , הנמצא בשליטת משפחת שובל, הוא הבנק השביעי בגודלו במערכת. הוא מחזיק בתיק אשראי של 9.8 מיליארד שקל ופיקדונות בסך 10.5 מיליארד שקל, נכון לסוף ספטמבר 2017. למרות המהלכים שבוצעו בבנק בשנים האחרונות, הוא לא הצליח להגדיל את נתח השוק, והוא מייצר תשואה להון רב־שנתית ממוצעת נמוכה של 5%.

הבנק נסחר לפי שווי שוק של 516 מיליון שקל, המגלם עבורו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.63 בלבד. עם זאת, בשל החזקות נמוכות של הציבור (פחות מ–10%) מניית הבנק סובלת מהיעדר סחירות.

הדירקטוריון, בראשות זאב נהרי, והנהלת הבנק, בראשות גיל טופז — שהגיע לבנק ירושלים לפני כשלוש שנים לאחר שכיהן כראש אגף לקוחות פרטיים בחברת כאל — מנסים כעת להוביל מהלכים שיביאו לשיפור הרווחיות. במקביל, בנק ירושלים מנסה להגדיל את נתח השוק שלו בתחום המשכנתאות, באמצעות שיתופי פעולה עם יועצי משכנתאות חיצוניים — בניגוד לאסטרטגיה שנוקטים בנקים אחרים, הנוהגים להשתמש רק ביועצים פנימיים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט