הבורסה במילאנו קפצה ב-30% בתוך שנה - כך תוכלו גם אתם לעלות על הגל

כלכלת איטליה צמחה ב-1.5% ב-2017, השיעור הגבוה זה שש שנים, והמדדים בבורסה זינקו פי שלושה ביחס לאירופה בשנה האחרונה ■ ההתאוששות נובעת מרפורמות שנערכו במדינה, טיפול במאזני הבנקים והריבית הנמוכה ■ הסיכון: ההתאוששות השברירית ממשבר החוב והאבטלה הגבוהה

ערן אזרן
ערן אזרן
בורסת מילאנו
בורסת מילאנוצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

איטליה היתה אחת מהמדינות שעמדו במוקד משבר החוב ב–2012. ארץ המגף, בימיו של הנשיא סילביו ברלוסקוני, נאלצה להתמודד עם עלייה חדה בשיעור החוב במדינה, ועם חשש המשקיעים כי ביצועיה של הכלכלה המקומית עשויים שלא להספיק לפירעון החוב הגדוש — השני בגודלו מבין מדינות האיחוד האירופי. החשש בא לידי ביטוי בנפילה באג"ח של ממשלת איטליה, ועלייה חדה בעלויות המימון ביחס לשנים קודמות.

ב–2008–2013 חוותה איטליה תקופת מיתון ממושכת, ויותר מרבע מהתפוקה התעשייתית של המדינה נמחק. גם שיעור האבטלה עלה בתקופה זו, והגיע ב–2014 לשיא של 13%, לעומת 5.7% בלבד ב–2007. כיום, עשור מפרוץ המשבר העולמי, כלכלת איטליה היא היחידה בקבוצת המדינות 7G שעדיין לא שבה להיקפיה לפני המשבר, ואלה קטנים ב–6% בהשוואה לתחילת 2008.

לפתחה של איטליה עומדים לא מעט קשיים, אבל נראה כי הכלכלה עלתה על מסלול התאוששות. בשלוש השנים האחרונות צמחה הכלכלה עד 1% בשנה. הכלכלנים צופים כי ב–2017 תסתכם הצמיחה בכ–1.5% — שיא של שש שנים — לאחר שברבעון הרביעי של 2017 הואצה הצמיחה ל–1.8%. גם שיעור האבטלה במדינה ממשיך לרדת, אם כי הוא עדיין ברמה גבוהה של 11% (לעומת ממוצע של 9% במדינות האיחוד), וזאת כשהמדינה ממשיכה בניקוי מאזני הבנקים הגדושים בחובות "רעילים".

השיפור בכלכלה האיטלקית נובע מכמה גורמים — בהם הריבית האפסית והמדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק המרכזי באירופה, תוכנית תמריצים שיזמה הממשלה וכן רפורמות כלכליות שכללו הגמשה של חוקי התעסוקה ותמיכה במגזר הבנקאי. הכלכלה קיבלה זריקת עידוד גם מהצמיחה במדינות האיחוד, שהן שותפות הסחר המרכזיות של איטליה.

מספר ההנפקות מטפס

השיפור בנתוני המקרו באיטליה ניכר היטב בבורסה במילאנו, שהציגה בשנה החולפת ביצועים עודפים על פני כלכלות מובילות באירופה. מדד המניות המרכזי, FTSE MIB, הכולל את 40 המניות הגדולות והסחירות ביותר, זינק ב–12 החודשים האחרונים בכ–30%, בהשוואה לעלייה של 12.6% במדד הדאקס (DAX) הגרמני; עלייה של 13.6% במדד הקאק (CAC 40) הצרפתי; ועלייה של 10% ב–EURO STOXX 50. למרות העלייה, ביצועי הבורסה האיטלקית עדיין מדשדשים מאחור ביחס לבורסות מקבילות (ראו גרף), שזינקו בשנים האחרונות — כך שייתכן שיש "בשר" להמשך עליות.

גם שוק ההנפקות האיטלקי עשוי להעיד על הרוח החדשה. ב–2017 ביצעו כ–35 חברות הנפקות חדשות — מספר שלא נראה באיטליה זה שנים רבות. העלייה במספר ההנפקות הוסברה בחשבונות פנסיה חדשים בניהול אישי (PIR) שהשיקה הממשלה באיטליה בפברואר 2017. החשבונות, שמחויבים להשקיע 70% מהכספים בחברות באיטליה, זכו להצלחה גדולה מהמצופה, וצברו נכסים בשווי 7.5 מיליארד יורו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017.

תופעה נוספת שמעידה על השגשוג והיצע הכסף בשוק ההון האיטלקי היא פריחתן של חברות רכישה למטרה מיוחדת (SPAC). שבע חברות כאלה כבר הונפקו מתחילת 2017, לעומת עשר חברות בכל ארבע השנים הקודמות יחד. חברות כאלה מתחילות בגיוס מזומנים, ולאחר מכן מחפשות חברות פרטיות לרכישה. רובן בשווי של 100–150 מיליון יורו, אם כי החברה הקטנה ביותר שהונפקה השנה היתה בשווי של 65 מיליון יורו. רבות מהן מנוהלות על ידי מנהלים ותיקים מתחום בנקאות ההשקעות וההשקעה הפרטית.

בורסת מילאנוצילום: Bloomberg

איך משקיעים בשוק האיטלקי?

משקיע שמעוניין להיחשף לשוק האיטלקי יכול להיעזר בקרנות סל זרות (נקובות ביורו). שתי הקרנות המרכזיות הן אלה של iShares ו–Db x–trackers, שעוקבות אחד FTSE MIB. הקרנות הן בדמי ניהול נמוכים של 0.3% בשנה בלבד. הקרנות הניבו ב–12 החודשים האחרונים תשואה של 26%, ותשואה של 25% בשלוש השנים האחרונות (התשואות הן במונחי מטבע מקור, כלומר יורו). שתי קרנות קטנות יותר הן אלה של Amundi ו–ComStage, העוקבות אחר מדד MSCI Italy. הקרנות, בדמי ניהול של 0.25%, הניבו בשנה האחרונה תשואה של 25%.

מאחר שהקרנות נסחרות באירופה, המשקיע מקבל חשיפה מטבעית לשער החליפין יורו־שקל. ב–2017 היורו התחזק מול השקל ב–6% — כך שמי שהשקיע בקרנות הזרות עשה יותר מתשואות המדדים, שאחריהם עוקבות הקרנות. ואולם אם המגמה תתהפך, המשקיעים עשויים גם להפסיד לא מעט כתוצאה מהחשיפה המטבעית.

בישראל, חברת תעודות הסל תכלית מציעה תעודת סל העוקבת אחר FTSE MIB. זוהי תעודה מנוטרלת מטבע, כלומר מנהל התעודה מבצע גידור בפני שינויים בשער החליפין. הקרן גובה דמי ניהול גבוהים יחסית — 0.8% — לא כולל עלויות גידור מטבע, שעשויות להגדיל את עלות התעודה ל–1%. בקרן מנוהלים כ–5 מיליון שקל. הקרן עשויה להתאים למשקיע שצופה כי בתקופה הקרובה היורו ישוב להיחלש מול השקל.

נכסים מסוכנים בשווי 300 מיליארד יורו

למרות תהליך ההתאוששות שעוברת כלכלת איטליה והעליות החדות במדדים, יש עדיין סיכונים לא־מבוטלים עבור משקיעים במדינה, שמיוחסים בעיקר לשבריריות של השיפור במצב הכלכלי.

ראשית, שיעור האבטלה עדיין בשיעור גבוה, ובמדינה שיעור עוני גבוה לצד הגירה שלילית ("בריחת מוחות"). זהו מצב בעייתי, שעלול לגרום לתסיסה חברתית ופוליטית.

שנית, המאזנים של הבנקים עדיין כוללים נכסים מסוכנים, בהיקף העולה על 300 מיליארד יורו, כך שמרכיב הסיכון של המערכת הפיננסית הוא משמעותי. גם שיעור החוב הציבורי במדינה ממשיך להיות גבוה — כ–130% מהתוצר — ומהווה נטל על המדינה. בנוסף, באחרונה הוחלט להקדים את הבחירות במדינה, שממילא סובלת מאי־יציבות פוליטית מסורתית, למארס הקרוב. הבחירות עלולות להאט, או אפילו לבטל, את הרפורמות המשמעותיות שאושרו בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"