לאחר עלייה של 492% ב-3 שנים: איל נדל"ן ממונקו קנה מניות ישראל קנדה בכ-100 מיליון שקל

אברהם בן דוד אוחיון, יהודי שווייצי הפעיל בשוק הנדל"ן בז'נבה, רכש את המניות מבעלי השליטה - ברק רוזן ואסף טוכמאייר, והגיע לאחזקה של כ-20%; בן דוד אוחיון הוא תורם לאוניברסיטת בן גוריון, וקיבל לפני כשבע שנים תואר דוקטור של כבוד

ערן אזרן
ערן אזרן
אברהם בן דוד אוחיון
אברהם בן דוד אוחיון
ערן אזרן
ערן אזרן

מניית ישראל קנדה זינקה ב-3 השנים האחרונות ב-492% - ובאחרונה חצה שווי חברת הנדל"ן רף של מיליארד שקל. העליות החדות דוחפות את בעלי השליטה – ברק רוזן ואסף טוכמאייר – למכור מניות נוספות בכמות משמעותית.

אמש מכרו טוכמאייר ורוזן 9% (בחלקים שווים) ממניות ישראל קנדה למשקיע אברהם בן דוד אוחיון. העסקה נעשה לפי שער של 4.6 שקלים למניה – ובסך הכול בתמורה לכ-100 מיליון שקל. את המניות רכש אוחיון באמצעות חברה פרטית - ABDO International Holding - הרשומה במלטה.

בן דוד אוחיון (86) אינו נושא אזרחות ישראלית, ומתגורר בשדרות אלברט הראשון, 17, במונקו. "מדובר באיש נדל"ן ששווה כסף רב וחיפש השקעות בישראל", סיפר לפני מספר חודשים בכיר בשוק ההון ל–TheMarker. "הוא מחזיק בנדל"ן מניב ומעולם לא התגורר בישראל".

ככל הידוע, בן דוד אוחיון הוא אחד מאנשי הנדל"ן הפעילים בז'נבה, שמחזיק בעיר בבנייני משרדים, מגורים ונכסים מניבים אחרים. בנוסף, בן דוד אוחיון מחזיק בגוף הפילנטרופי ABD Ohayon. בין היתר, הוא תרם לאוניברסיטת בן גוריון, ואף קיבל לפני כשבע שנים תואר דוקטור של כבוד מהאוניברסיטה. אוחיון נמנה גם על חבר הנאמנים הבינלאומי של מוזיאון תל אביב.

ברק רוזן ואסף טוכמאיירצילום: אריק סולטן

ישראל קנדה עוסקת בהקמת פרויקטי נדל"ן, ניהול קבוצות רכישה ונדל"ן מניב. בין היתר, החברה אחראית על הפרויקטים מידטאון תל אביב, מגדל הגימנסיה בתל אביב ורוטשילד 17. בשנים האחרונות ביצעה החברה קפיצה בפעילותה העסקית, מה שבא לידי ביטוי בגידול בהכנסות וברווחים. כיום שווי החברה עומד על כ-1.1 מיליארד שקל.

לאחרונה השלימה ישראל קנדה גיוס הון של כ-100 מיליון שקל, מה שאיפשר לה להגדיל את אחזקות הציבור ולהיכנס למדד ת"א 125. המשקיעים בהנפקה כללו את קרן הגידור נוקד וקרן הגידור ספרה, שהשקיעו כל אחת 15-20 מיליון שקל; וכן את בית ההשקעות פסגות, חברות הביטוח מנורה והפניקס וחברת ביטוח שלישית (שמה לא פורסם).

לאחר רכישת המניות, בן דוד אוחיון מחזיק בכ-19.26%% ממניות ישראל קנדה, בעוד טוכמאייר ורוזן נותרו עם אחזקות של 20.18% כל אחד – מניות בשווי כשל 220 מיליון שקל (כל אחד). בנוסף, השניים מחזיקים בכ-5.4% ממניות ישראל קנדה דרך חברות פרטיות – ובסך הכול ב-45.7% מהחברה – מניות בשווי של כחצי מיליארד שקל.

בן דו אוחיון כבר רכש בדצמבר 2016 מטוכמאייר ורוזן מניות ישראל קנדה בשווי של כ-70 מיליון שקל (10%); אז בוצעה העסקה לפי מחיר של 3.5שקלים למניה, שגילם לישראל קנדה שווי של 700 מיליון שקל. מאוחר יותר הגדיל את אחזקותיו ל-13.77% בהשקעה של כ-20 מיליון שקל נוספים.

לאחר סבבי ההשקעה מכר אוחיון חלק ממניותיו ברווח. כך למשל, בדצמבר האחרון – המועד שבו ביצעה ישראל קנדה הנפקת אקוויטי, שכללה הצעת מכר – מימש אוחיון חלק ממניותיו לפי שער של כ-3.91 שקלים. כיום נסחרת מניית ישראל קנדה לפי מחיר של 4.6 שקלים – כך שאוחיון מורווח בכ-31% "על הנייר", המגלם לו רווח של כ-22 מיליון שקל בתוך כשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?