שינוי כיוון בנאוויטס: הפסד של 30% למשקיעים נמחק; החל הקידוח בפרויקט בקסקין

שותפות החיפושים, שבשליטת גדעון תדמור, הנפיקה בבורסה לפני כארבעה חודשים, ומחיר יחידת ההשתתפות כבר ירד מאז לכ-6 שקלים ■ ואולם שורה של חדשות טובות בפרויקט בקסקין במפרץ מקסיקו והזינוק במחיר הנפט הביאו להתאוששות

ערן אזרן
ערן אזרן
אסדת קידוח של חברת LLOG
אסדת קידוח של חברת LLOGצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של החברה
ערן אזרן
ערן אזרן

ארבעה חודשים מאז ההנפקה הראשונית בבורסה, משקיעי נאוויטס פטרוליום, שבשליטת גדעון תדמור, יכולים לנשום מעט לרווחה. שרשרת חדשות טובות שהגיעו בשבועות האחרונים ממפרץ מקסיקו , לצד העלייה החדה במחיר הנפט בעולם, מחקו למשקיעים את כל ההפסד בהנפקה הראשונית, שהגיע בשיאו קרוב לכ-30%.

היום דיווחה נאוויטס כי LLOG, מפעילת הקידוחים בפרויקט בקסקין (Buckskin) שבמפרץ מקסיקו, החלה כמתוכנן בקידוח הפיתוח הראשון. זהו הראשון מבין שני קידוחי הפיתוח המתוכננים בפרויקט, שצפוי להתחיל להפיק נפט ביולי 2019.

בנאוויטס סירבו למסור פרטים בנוגע לקידוח — בין היתר, עלותו הכוללת, העומק המדויק שאליו יגיע וזמן הקידוח המשוער. יצוין כי הקידוחים בפרויקט בקסקין הינם עמוקים מאוד — כ–8.25 ק"מ מתחת לפני הים, כך שהסיכון והסיכוי לסיבוכים תפעוליים הינו גבוה ביחס לקידוחים רדודים. פרט לעומק הקידוח, איכות סלע המאגר בבקסקין הינה מתחת לממוצע ביחס לתגליות נפט אחרות במפרץ מקסיקו — כפי שהסבירה נאוויטס בהערת שוליים בתשקיף ההנפקה.

פרויקט בקסקין - הנכס המשמעותי של נאוויטס - הוא אחת מתגליות הנפט הגדולות בשנים האחרונות במפרץ מקסיקו, והוא מכיל, לפי הערכות, כ-515 מיליון חביות נפט (BOE). לצד נאוויטס ו-LLOG, שותפות נוספות בפרויקט הן חברת הנפט Repsol וחברות פורטפוליו של 3 קרנות הפרייבט אקוויטי Ridgewood, Riverstone ו-Blackstone.

באחרונה דיווחה נאוויטס על הגדלת האחזקות שלה בפרויקט בקסקין. נאוויטס קיבלה מידי חברת LLOG, שותפתה האסטרטגית, 2.5% נוספים מהזכויות בפרויקט, ולאחר הגדלת אחזקותיה, מחזיקה נאוויטס ב-7.5% מהזכויות בפרויקט.

הגדלת הזכויות בוצעה בהמשך להשגת מימון בסך של כ-240 מיליון שקל, אותו השלימה נאוויטס פטרוליום באמצעות הנפקה פרטית של איגרות חוב לגופים מוסדיים מובילים. בסך הכול גייסה נאוויטס מהמשקיעים בישראל כ-720 מיליון שקל באג"ח, ועוד כ-60 מיליון שקל באקוויטי. הגיוס בישראל משמש כחוב פרויקטאלי למימון הקידוחים בבקסקין.

נאוויטס, בניהולו של חנן רייכמן, פועלת בתחום החיפושים, הפיתוח וההפקה של נפט וגז טבעי. לצד פרויקט בקסקין, השותפות מחזיקה ב–11 נכסי נפט וגז הנמצאים במפרץ מקסיקו, דרומית לחופי מדינות טקסס ולואיזיאנה, וכן בלואיזיאנה עצמה.

גדעון תדמור, יו"ר נאוויטסצילום: תומר אפלבאום

"תחילת קידוחי הפיתוח של מאגר בקסקין הם אבן דרך בפיתוח הפרויקט, מתגליות הנפט הגדולות במפרץ מקסיקו, שצפוי להתחיל להפיק נפט כבר בחודש יולי 2019, ובעלות תקציבית נמוכה משמעותית מהתקציב המקורי. לצד פיתוח פרויקט בקסקין, נאוויטס תמשיך לפעול לאיתור הזדמנויות תוך מימוש אסטרטגיית ההתרחבות בצפון אמריקה", מסר תדמור, שמכהן כיו"ר נאוויטס.

מחיקת ההפסד בהנפקה

נאוויטס השלימה לפני כשלושה חודשים גיוס הון ראשוני (IPO) של 60 מיליון שקל - 45 מיליון שקל מהציבור, ועוד 15 מיליון שקל מהשותף הכללי - לפי שווי שותפות של 194 מיליון שקל "לפני הכסף". ההנפקה הושלמה בקושי רב, עם ביקושים נמוכים. בעקבות חוסר ההתלהבות של המשקיעים, נאוויטס תיקנה את התשקיף והפחיתה את מחיר המינימום בהנפקה רטרואקטיבית, ותדמור הצליח בקושי להשלים את הגיוס.

ביום הראשון למסחר, יחידות ההשתתפות של השותפות נחתכו ב–17%. בשיא הנפילה, יחידות ההשתתפות כבר ירדו ב–27%, והסבו למשקיעים הפסדים כואבים "על הנייר". ואולם מאז נאוויטס כבר מחקה את כלל הירידות, בין היתר בעקבות ההתאוששות במחיר הנפט. כיום, השותפות נסחרת במחיר של 8.2 שקלים ליחידה - בדומה למחיר בהנפקה. המשקיעים בהנפקת נאוויטס כללו, בין היתר, את מיטב דש , אי.בי.אי, מנורה מבטחים , קרן הגידור ספרה ואלטשולר שחם.

בדומה למניה, גם האג"ח של נאוויטס רשמו בשבועות אחרונים עליות חדות. התשואה על האג"ח מסדרות א' ו-ב' של נאוויטס עומדת כעת על כ–6.8% ו-7% בהתאמה - וזאת לאחר שלפני מספר חודשים הן נסחרו בתשואות גבוהוהת של מעל 9%. מדובר עדיין בתשואות גבוהות, על רקע השפל שנרשם במרווחים בשוק הקונצרני, שקשורות לסיכון המיוחס לפעילות השותפות.

ההתאוששת של נאוויטס מוסברת על ידי כמה גורמים: בחצי השנה האחרונה עלה מחיר הנפט (WTI) בכ–40%, כך שחבית נפט נסחרת כעת במחיר של 64 דולרים. בדומה, גם מחיר נפט מסוג ברנט עלה למחיר של כ-70 דולר לחבית – ונמצא כעת בשיא של כ-4 שנים. העלייה במחירי הנפט מיטיבה עם עסקיה של נאוויטס, ובעיקר עם פרויקט בקסקין — מתגליות הנפט הגדולות במפרץ מקסיקו — שצפוי להתחיל בהפקה בעוד כשנה וחצי.

פרט לעלייה במחיר הנפט, גם נתונים וההערכות חדשות שפירסמה LLOG לגבי בקסקין הטיבו עם נאוויטס. באמצע נובמבר דיווחה LLOG כי עלות תוכנית הפיתוח של בקסקין — שכוללת, בין היתר, ביצוע קידוחי ההפקה והתשתיות ההנדסיות — קטנה מ–697 מיליון דולר (עלות לכלל השותפות) ל–541 מיליון דולר. במקביל, התחזית למועד הפקת הגז הוקדם ליולי 2019, במקום דצמבר 2019.

נתון נוסף שנחשף באותו מועד נגע להיקף רזרבות הנפט והגז במאגר. בהערכה עדכנית שפירסמה LLOG לגבי היקף המשאבים בחלקו הצפוני של בקסקין (בקסקין צפון), הוגדלו עתודות הגז המוכחות והסבירות (2P) ב–29% ביחס להערכה הקודמת. זאת לאחר ש–56% מהעתודות המותנות, שהסבירות להפקתן נמוכה יותר, סווגו מחדש כעתודות מוכחות וסבירות.

על רקע השינויים החיוביים, ברוסאריו ייעוץ ומחקר קבעו שלשום מחיר יעד של 12.7 שקל למניית נאוויטס (רוסאריו היא חלק מקונסורציום החתמים שליווה את נאוויטס בהנפקה בבורסה). האנליסט אלון סלע נימק זאת המלצתו בהתקדמו בפרויקט בקסקין, שהעלתה את שווי אחזקת נאוויטס לשיטתו לכ-101.7 מיליון דולר - גבוה בכ-53% ביחס לשוויה השותפות בבורסה.

קודם לכן, האנליסט אוהד גוטליב מאנטרופי שירותי מחקר העלה בשבוע שעבר את מחיר היעד לנאוויטס ל–11.8 שקל ליחידה השתתפות, המגלם לנאוויטס שווי של כ-400 מיליון שקל. גוטלי תימחר את חלקה של נאוויטס בבקסקין בשווי של 84 מיליון דולר - נמוך ביחס להערכה שפירסמה נאוויטס לשווי של 405 מיליון שקל (תזרים מהוון מהפרויקט). הפער בין שני השוויים קשור למודל התמחור השונה בין זה של גוטליב לזה של השותפות, שעשוי להישען על הערכות ופרמטרים שונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"