לשביט נגמר הקרדיט אצל המשקיעים: המשביר משלימה נפילה של 55% ב-3 שנים

שביט הציג היום תוכנית עסקית חדשה למשביר, אך המשקיעים בתגובה מכרו מניות - והפילו את מניית המשביר בכ-2.5% נוספים ■ שביט נערך להכניס בשנתיים הבאות "שותף אסטרטגי" לפעילות רשת בתי הכלבו, במטרה לאושש את הפעילות החלשה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי שביט, בעלי המשביר לצרכן
רמי שביט, בעלי המשביר לצרכןצילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

חודש לאחר השלמת מכירת רשת הדראגסטור ניו-פארם לשופרסל , שהטיבה עם מצבה הפיננסי הרעוע של המשביר 365 , בעל השליטה רמי שביט מציג תוכנית עסקית חדשה. במצגת שפירסם למשקיעים סיפר שביט כי הקבוצה מתכוונת להכניס בשנתיים הקרובות "שותף אסטרטגי" למשביר עצמה או לחברה הבת המשביר בתי כולבו, במטרה להביא "לשיפור מהותי בתוצאות".

במקביל, נכתב כי שביט בוחן אפשרות למיזוג כל הפעילויות בקבוצה לחברה אחת - שלא במבנה של חברת אחזקות - שתוביל להתייעלות והפחתת הוצאות. שביט הדגיש במצגת כי לאחר מכירת ניו פארם, למשביר 365 אחזקות חוב פיננסי אפס ברמת הסולו (החברה הבודדת). ברמת הקבוצה, למשביר חוב פיננסי נטו של כ-30 מיליון שקל, בהשוואה לחוב נטו של כ-181 מיליון שקל בסוף 2016 או ל-136 מיליון שקל ב-2015. הקבוצה צופה כי הכנסות בתי הכל בו יסתכמו ב-2017 בכמיליארד שקל, ירידה קלה לעומת 2016.

לאחר שרשרת הכישלונות העסקיים, נראה שלשביט נגמר הקרדיט גם אצל המשקיעים: לאחר פרסום התוכנית החדשה, מניית המשביר יורדת ב-2.5%. בכך משלימה המניה נפילה של כ-45% ב-12 החודשים האחרונים או ירידה של 55% ב-3 שנים. הירידות החדות הביאו את שווי המשביר לכ-220 מיליון שקל בלבד – הנמוך מזה יותר מ-5 שנים. פרט לשביט, בקבוצה שותף יעקב גיטרץ, לצד הכשרה ביטוח (11.6%) וחברת הביטוח הפניקס (7%), שהשקיעו בשנים אחרונות מכספי העמיתים.

שביט, יזם עם תיאבון להרפתקות, רכש את המשביר ב-2003 כשהקבוצה היתה בפשיטת רגל. הוא ביצע בשנים האחרונות לא מעט השקעות גרועות שהכבידו על הקבוצה - בהן השקעה ברשת המזון קוסט 365, השקעה ברשת אופיס דיפו והשקעה ברשת האופנה ג'אמפ. מול ההשקעות הגרועות עומד, לכאורה, אקזיט גדול של 85 מיליון שקל מחברת תשלומי ההסעדה סיבוס, שנמכרה ב-2012 לחברת סודסקו הצרפתית. ואולם, מיזם דומה שעליו שקד שביט בארבע השנים האחרונות - 365 טכנולוגיות - כבר צבר הפסדים של יותר מ-40 מיליון שקל, ועומד כעת למכירה.

על רקע הכישלונות העסקיים, קבוצת המשביר עברה בשנים האחרונות התפרקות שיטתית מנכסיה. כחלק ממהלך המימושים, ששולב בפירעון חובות ומיקוד בפעילות בתי הכל־בו, שביט מכר את פעילות המרכולים הכושלת קוסט 365 בהפסד של יותר מ-50 מיליון שקל; וכן 50% ממועדון הלקוחות של המשביר (מועדון 365) ליינות ביתן ב-12 מיליון שקל. ב-2016 הוא מכר את השליטה בחברת התיירות קשרי תעופה, מהאחזקות המרכזיות של הקבוצה, לאייל סגל ב-40 מיליון שקל.

במקביל, החל שביט לקדם מהלך מרכזי של מכירת רשת הדרגסטור החיוורת ניו־פארם. לאחר כמה משאים ומתנים שלא הבשילו לכדי הסכמים, באפריל חתם שביט על הסכם למכירת ניו־פארם לשופרסל ב-130 מיליון שקל - עסקה שהושלמה כאמור לפני חודש.

כיום, קבוצת המשביר מחזיקה בשלוש פעילויות: רשת בתי כלבו, שלה 37 סניפים ברחבי הארץ; 50% ממועדון 365 פיננסים, בשותפות עם רשת יינות ביתן של נחום ביתן; וכ-67% ממניות מיזם ההסעדה לארגונים 365 טכנולוגיות. באחרונה הודיעה רשת הספורט INTERSPORT על ביטול השת"פ המתוכנן עם המשביר - שאותו ראה שביט כמנוע צמיחה מרכזי בשנים הבאות.

ברבעון השלישי של 2017 עברה המשביר להפסד עמוק של 21.9 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), לעומת רווח של 200 אלף שקל ברבעון המקביל. המעבר להפסד נבע בעיקר מחולשה בעסקי בתי הכל־בו - הפעילות המרכזית של המשביר - שסובלת מקיטון במכירות ובפדיון החנויות. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הפסידה המשביר 32.2 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 21.6 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד שחק את הונה העצמי של המשביר ל-75.4 מיליון שקל בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות