חובות וניהול גרוע - למה באמת נכחדו רוב הפירמידות בבורסה?

חמש קבוצות עסקיות נדרשות "לקפל" שכבה עד 2019 בגלל המבנה הפירמידאלי שלהן; ורטהיים, עופר, אלשטיין ותשובה נדרשים להפריד בין נכסים פיננסיים לריאליים ■ למרות איומים מצד בעלי שליטה, רק שתי חברות מניות ושלוש חברות אג"ח נמחקו מהבורסה עקב חוק הריכוזיות

ערן אזרן
ערן אזרן
פירמידה בעיר טאוטיהוקאן שבה היה לכל רובע נציג בממשל
פירמידה בעיר טאוטיהוקאן שבה היה לכל רובע נציג בממשלצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

למרות התחזיות האפוקליפטיות שהשמיעו כמה בעלי שליטה ובעלי אינטרסים לפני החקיקה, ארבע שנים מאז החלתו של חוק הריכוזיות — נבואות הזעם רחוקות מלהתממש. רק שתי חברות מניות, כלל תעשיות וכור, ושלוש חברות שהנפיקו אג"ח (ללא מניות) — דלק ישראל, דלק פטרוליום וגדות ביוכימיה — נמחקו מהבורסה כתוצאה ישירה של חוק הריכוזיות.

ב–2013–2017 נמחקו מהבורסה 46 חברות המשויכות לפירמידות, כאלה שנמצאות בשכבות השלישית, הרביעית או החמישית ("חברות שכבה"). ואולם, פרט לחמש החברות שצוינו, כל יתר חברות ה"שכבה" בפירמידות נמחקו מסיבות שאינן קשורות כלל לחוק הריכוזיות, אלא למהלך העסקים הרגיל של החברות, כמו מכירת נכסים, חובות, ניהול גרוע, סחירות דלה במניה, כינוס נכסים, הסדרי נושים או מיקוד עסקי וסיבות אחרות.

כיום, רק חמש קבוצות עסקיות (פירמידות) נדרשות להשלים מהלכים לצמצום הפירמידה למבנה של שתי שכבות — חברה אם וחברה בת עד לסוף 2019. הקבוצות הן דסק"ש־אי.די.בי , בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, אקויטל , בשליטתם של קובי מימון או חיים צוף, צור שמיר, בשליטת משפחת שניידמן, פירמידת בזק , שנמצאת בהליכי העברת שליטה, ו דולומיט אחזקות , בשליטתו של ניסים דג'לדטי, שנידון באחרונה למאסר על העלמת מס.

הצבעת ועדת הכספים בנושא חוק הריכוזיות, ב–2013צילום: אמיל סלמן

אי.די.בי, שהשלימה באחרונה מהלך להפחתת קומה באמצעות חברה ייעודית שהוקמה לרכישת השליטה בדסק"ש, נדרשת למצוא פתרון להפחתת שכבה. בקומה השלישית של הפירמידה נמצאות החברות גב ים, מהדרין וישפרו. ישפרו כבר עומדת על המדף ובאי.די.בי מנסים למצוא לה קונה. בפירמידת אקויטל עומלים בימים אלה למזג בין שתי הקומות העליונות בפירמידה (אקויטל ויואל), במטרה לצמצם את המבנה לשתי שכבות.

בעל השליטה הבא בפירמידת בזק — שכוללת את החברות אינטרנט זהב, בי־קום ובזק — יידרש לצמצם שכבה אחת. ב–2017 החל בעל השליטה היוצא, שאול אלוביץ', לקדם מהלך למחיקת אינטרנט זהב מתל אביב, והפיכת החוב הסחיר שלה (שתי סדרות האג"ח) לחוב פרטי. לאחר המחיקה מתל אביב, אינטרנט זהב צפויה להיסחר רק בניו יורק. בצורה זו התכוון אלוביץ' לבטל שכבה בפירמידה, ולעקוף את חוק הריכוזיות דרך ההחרגה של חברות הנסחרות בחו"ל.

גם בפירמידת צור שמיר נדרשים לבטל שכבה אחת. בקבוצה פועלים למחוק את החברה האמצעית בפירמידה — ביטוח ישיר, ששווייה כ–2 מיליארד שקל. לפי התוכנית, המחיקה תתבצע באמצעות גיוס של כחצי מיליארד שקל ממשקיעים פרטיים, שישמשו לרכישת חלקם של בעלי המניות מקרב הציבור (23.1%). הפירמידה האחרונה — דולומיט אחזקות — נדרשת להפחית שכבה אחת, וממילא מדובר בפירמידה של חברות מעטפת.

פרט לצמצום הפירמידות, מגבלה שנייה שהטיל חוק הריכוזיות נוגעת להפרדה בין נכסים פיננסיים (בנקים, בתי השקעות או חברות ביטוח) לבין נכסים ריאליים (כמו חברות טכנולוגיה, סלולר ונדל"ן). החוק קבע כי קבוצה עסקית המחזיקה בפעילות ריאלית "משמעותית" (כזו עם מחזור עסקי או היקף אשראי הגבוהים מ–6 מיליארד שקל) לא תחזיק בגוף פיננסי "משמעותי" (כזה המנהל יותר מ–40 מיליארד שקל).

הקבוצה העסקית הראשונה שהשלימה את ההפרדה היתה קבוצת צדיק בינו. בינו בחר למכור את השליטה בחברת האנרגיה פז לגופים מוסדיים, ולהמשיך להחזיק בשליטה בבנק הבינלאומי. בנוסף, קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, פועלת למכירת חברת הביטוח הפניקס וממתינה שהרוכשת הפוטנציאלית, קבוצת סיריוס, תקבל היתר שליטה מהפיקוח על שוק ההון. מכירת הפניקס נעשית כחלק מיישום האסטרטגיה של קבוצת דלק להתמקדות בתחום האנרגיה — ללא קשר ישיר למגבלת חוק הריכוזיות. במקביל, גם אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, נדרש למכור את יתרת אחזקות אי.די.בי בכלל ביטוח (39.8%).

דודי ודרורית ורטהיים נדרשים לבחור עד סוף 2019 בין שליטה בבנק מזרחי־טפחות לבעלות על החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה). במקביל, ליאורה ודורון עופר נדרשים לבחור בין שליטה בחברת הנדל"ן מליסרון לשליטה המשותפת עם משפחת ורטהיים בבנק מזרחי־טפחות .

באחרונה פורסם כי משפחת עופר בוחנת לוותר על מליסרון ולהמשיך ולהחזיק במזרחי, אך עדיין לא התקבלה החלטה סופית. העסקה המתבשלת לרכישת בנק אגוד על ידי מזרחי, עשויה לזרז את מכירת האחזקות הריאליות של משפחת ורטהיים ועופר, שכן החוק אינו מאפשר לקנות נכסים משמעותיים חדשים (בנק אגוד) לפני הסדרת ההפרדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?