הבינלאומי רוכש עוד 22% מבנק אוצר החייל ב-340 מיליון שקל

המניות נרכשו מארגון חבר בכך מגיע הבינלאומי לאחזקה של 100% בבנק ■ הרכישה מתבצעת לפי מחיר הגבוה ב-21% מהונו העצמי של אוצר החייל, שייצר בינואר־ספטמבר 2017 תשואה להון נמוכה יחסית של 5.7% ■ מתחילת 2017 טיפסה מניית הבינלאומי ב-40%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר צדיק
מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר צדיקצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

11 שנים וחצי לאחר שרכש מבנק הפועלים את השליטה בבנק אוצר החייל (66%) תמורת 703 מיליון שקל ובמחיר שגילם אז פרמיה של 185% על ההון העצמי, הודיע בסוף שבוע האחרון הבנק הבינלאומי על מימוש האופציה שניתנה לו בעסקה המקורית לרכישה של יתרת האחזקות של ארגון חבר באוצר החייל.

הבינלאומי, המנוהל בידי סמדר ברבר צדיק ונמצא בשליטת צדיק בינו, ישלם עבור האחזקות של חבר באוצר החייל (22%) 339 מיליון שקל. סכום זה מגלם לאוצר החייל שווי של 1.55 מיליארד שקל — 21% יותר מהונו העצמי נכון לסוף ספטמבר 2017, שהסתכם ב–1.271 מיליארד שקל. בהמשך ייתכן שהבינלאומי ימזג את אוצר החייל לתוכו.

אוצר החייל, המנוהל בידי קובי מלכין, משרת בעיקר את אנשי צבא הקבע, נרכש בידי הבינלאומי במסגרת שינוי אסטרטגי שהובילו בינו וברבר צדיק בבנק בעשור האחרון. השניים הסיטו את הפעילות מתחום האשראי העסקי לתחום הקמעוני. המחיר הגבוה שמשלם כיום הבינלאומי נובע ממנגנון האופציה שנחתם בין הצדדים עוד ב–2006.

הבינלאומי הגדיל את אחזקותיו באוצר החייל באופן הדרגתי. ב–2010 הבנק רכש את מרבית האחזקות (6%) של קופת התגמולים של עובדי התעשייה האווירית באוצר החייל. ב–2011–2014 הוא רכש 4% נוספים מחבר, שהחזיק באופציה מסוג פוט למכור בפברואר 2018 להבינלאומי את יתרת אחזקותיו.

ב–2017 סיים הבינלאומי לבצע את ההפחתות החשבונאיות שהיו קשורות להפחתת מוניטין, בגין עודף עלות שנוצרה בעת רכישת אוצר החייל. המהלך הגדיל את התשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של הבינלאומי בכ–0.5%.

בהבינלאומי ציינו בדיווח לבורסה כי לעסקה לא צפויות להיות השלכות חשבונאיות מהותיות על תוצאות הבנק ברבעון הראשון של 2018, אף שהרכישה מתבצעת במחיר הגבוה ב–21% מהונו העצמי של אוצר החייל.

אוצר החייל פועל באמצעות 47 סניפים ושלוחות, ומחזיק גם בסניפים בבסיסי צה"ל. את ינואר־ספטמבר 2017 סיים אוצר החייל עם רווח נקי של 52.3 מיליון שקל — ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה ב–2016. הרווח הנקי של אוצר החייל גילם תשואה להון של 5.7%, לעומת 8.4% בתקופה המקבילה. הירידה ברווחיות נבעה מירידה בהכנסות מימון ומעלייה בהוצאות להפסדי אשראי.

ברבר צדיק אמרה בעקבות העסקה: "אוצר החייל משרת וימשיך לשרת נאמנה את כלל לקוחותיו, כולל עמיתי חבר, כשהוא הבנק היחיד שפועל מתוך בסיסי הצבא ובסניפים במרכזי הערים. אוצר החייל ימשיך את שיתופי הפעולה האסטרטגיים ארוכי הטווח הקיימים כיום".

בהתאם לחוק לצמצום הריכוזיות, בינו היה צריך לבחור אם להמשיך ולהישאר עם השליטה באחזקה הפיננסית המהותית שלו בבנק הבינלאומי (שבו הוא מחזיק בשרשור בכ–20%) או להישאר עם חברת האנרגיה והקמעונות פז. בסופו של דבר בינו החליט לממש את מלוא אחזקותיו בפז, תוך שהוא מסיים את ההשקעה בחברה עם רווח מצטבר של כ–3 מיליארד שקל, ונשאר לפחות בשלב זה עם השליטה בהבינלאומי.

לפי שעה נראה שהחלטתו של בינו השתלמה. מניית הבינלאומי, הנחשב לבנק השמרני במערכת, טיפסה ב–40% מתחילת 2017, ורשמה בכך את העלייה החדה ביותר במערכת הבנקאות בתקופה זו.

הבינלאומי נסחר לפי שווי שוק של 7.58 מיליארד שקל, המשקף לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 1. לפי שווי זה, חלקו של בינו בבנק הוא יותר מ–1.5 מיליארד שקל.

השיפור בתוצאות של הבינלאומי, המייצר תשואה להון של 8%, נובע מגידול בתיק האשראי (בעיקר בתחום הקמעוני ובאשראי לעסקים בינוניים); ממהלכי התייעלות מקיפים, שכללו צמצום כוח אדם במאות עובדים, ומיזוגם של בנקי פועלי אגודת ישראל (פאג"י) ויובנק לתוך הבינלאומי; ממכירת נדל"ן; וכן מחלוקת דיווידנדים של עד 50% מהרווח הנקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"