"עסקות הגז עם תמר ואנרג'יאן מיטיבות עם עופר על חשבון בזן"

חברת ק.ר.נ.א, בעלת מניות בבזן, מבקשת לאשר תביעה נגזרת נגד עידן עופר, אודי אנג'ל ונגד דירקטורים בבזן, כיל ו–OPC בגין הסכמי רכש הגז ■ "העסקות העבירו הון מכיסה של בזן לכיס אחר, שהוא נוח יותר לבעלי השליטה" ■ ק.ר.נ.א מבקשת להורות על ביטול העסקה עם תמר

ערן אזרן
ערן אזרן
עידן עופר
עידן עופרצילום: Chris Ratcliffe / Bloomberg
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת ק.ר.נ.א, בעלת מניות בבתי זיקוק לנפט (בזן) מקבוצת החברה לישראל , טוענת כי עסקות הרכש של גז ממאגר תמר ומאנרג'יאן מקפחות את בזן ומיטיבות עם בעל השליטה, עידן עופר. ק.ר.נ.א הגישה לבית המשפט בקשה לתביעה נגזרת, שבה נתבעים דירקטורים בבזן, בהם עקיבא מוזס ויוסי רוזן; כיל ו–OPC; וכן בעלי מניות בחברות האלו, עידן עופר ואודי אנג'ל.

הבקשה לתביעה עוסקת בשתי עסקות, שבהן בזן, כיל ו–OPC חברו יחד לחתימה על הסכמים משותפים לרכישת גז בחוזים במיליארדי דולרים. העסקה הראשונה נחתמה עם המחזיקות במאגר תמר ב–2012 (ובכללה "עסקת העודפים" — מכירת עודפי הגז שנרכש בין חברות החברה לישראל). העסקה השנייה, שנרקמת בימים אלה, היא עם חברת אנרג'יאן לאספקת גז ממאגרי כריש ותנין. בשתי העסקות ניהלו בזן, כיל ו–OPC מו"מ משותף, שנועד לנצל את כוח הקנייה לקבלת הטבה כלכלית ("הנחה").

הסכם הגז עם אנרג'יאן, שנחתם באוגוסט 2017, הוא בסך 6 מיליארד דולר. בהסכם נקבע כי OPC תרכוש כמות גז של 9 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 15 שנה; בזן תרכוש BCM 17 במשך 15 שנה, וכיל תרכוש 13 BCM לאותה התקופה. המחיר הממוצע של העסקות נע סביב 4.1 דולרים ליחידת חום — נמוך מהמחירים הנוכחיים של המחזיקות בתמר. ההסכם עם אנרג'יאן אמור לעלות להצבעה באסיפה הכללית של בזן היום.

בבקשה לאישור התביעה, שהוגשה באמצעות משרד עו"ד צמח־שאשא לבית המשפט הכלכלי בתל אביב, המבקשת קובלת על כך שתנאי רכש הגז של בזן זהים לאלה של כיל ושל OPC ללא הצדקה. "עסקת אנרג'יאן מקפחת את בזן, מאחר שהיא אינה זוכה לחלקה ההולם בהטבות הכלכליות, לנוכח כוח הקנייה הגדול שלה ותרומתה העודפת למו"מ", נכתב בבקשה לתביעה.

המבקשת טוענת בשם ק.ר.נ.א, כי בעל השליטה (עופר) נגוע בעניין אישי ומוטה מבחינת אחוזי השליטה לרעת בזן. ההטיה נובעת מהשוני באחזקה ההונית. בעוד האחזקה של החברה לישראל בבזן הסתכמה ב–2012 וגם עתה ב–33%–37%, אחזקתה בכיל גבוהה יותר ומסתכמת ב–46%–52%, והאחזקה ב–OPC הסתכמה ב–100% ב–2012 וב–75% ב–2018.

המבקשת טוענת כי ההטיה גורמת להעברת הון "מכיס אחד (כיסה של בזן) לכיס אחר, שהוא נוח יותר לבעלי השליטה (לכיס של כיל ולכיס של OPC)"; ומחייבת ביצוע עסקת נוספת בין החברות בקבוצת החברה לישראל לבין עצמן ("עסקה בין־חברתית"). ק.ר.נ.א מבקשת שבית המשפט "יקבע את אופן חלוקת ההטבות הכלכליות שהושגו במו"מ המשותף, בדרך שתהלום מבחינה כלכלית את כוח הקנייה והמיקוח של כל אחת מהחברות בנפרד".

התובעת מבקשת כמה סעדים, הנסמכים על חוק החברות, שקובע כי דינן של עסקות בעלי עניין שלא אושרו כחוק — להתבטל. בנוגע לעסקת תמר, הבקשה היא כי בית המשפט יורה שהעסקה בטלה, ושייקבע פיצוי לטובת בזן על הנזק שנגרם לחברה. התובעת גם מבקשת לצרף לפיצוי הנזק שיינתן מקדם של עד 30% ("מקדם השחיתות התאגידית"), או לחילופין את סך הרווח שהפיקו בעלי השליטה מהעסקה.

בנוסף, התובעת מעוניינת כי בית המשפט כי ייתן סעד הצהרתי, ויקבע שאין אישור לכל החלטה שתתקבל באסיפה הכללית בעניין אנרג'יאן, וכן שיורה על הליך מו"מ בין־חברתי כדי לקבוע את גובה הרכש בתוך הקבוצה. המבקשת דורשת בעניין זה פיצוי בגובה של 50% לסכומי הנזק או לסכומי ההשבה שייקבעו בשל "מקדם השחיתות התאגידית".

מבזן נמסר: "בזן נוהגת בשקיפות והגינות כלפי בעלי מניותיה, סיפקה גילוי מלא של התביעה, ואף דחתה את ההצבעה כדי לאפשר לכל בעלי המניות (שחלקם הספיק להצביע לפני פרסום התביעה) שהות לעיין בה.

"המחיר הנמוך שנקבע בחוזה לעומת המחיר כיום וההצמדה לרכיב ייצור החשמל צפויים לגרום להפחתה ניכרת בעלויות הייצור של בזן. תמוה רצונם של התובעים לעצור עסקה שבעצמם טוענים שמחירה 'משקף הטבה משמעותית' עבור בזן — הן ביחס למחיר שמשלמת בזן לשותפות תמר, והן ביחס למחירי השוק הנוכחיים.

"בזן נהגה בניהול המו"מ בקפדנות, תוך מינוי ועדה בלתי תלויה בהרכב שני הדח"צים, שקיבלה גם חוות דעת מומחים, קבלת אישור הדירקטוריון והעמדת העסקה להכרעת רוב מיוחד של בעלי המניות שאינם בעלי שליטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"