האם ענקית חומרי ההדברה בדרך לבורסה בתל אביב?

מניותיה של אדמה - היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים - נמחקו מהמסחר בתל אביב לפני שבע שנים, וכיום הן רשומות למסחר בבורסת שנזן בסין

אסא ששון
אסא ששון
מתקני ייצור של חברת אדמה
חברת אדמהצילום: נטלי קדוש
אסא ששון
אסא ששון

אחת החברות שעשויות ליהנות מההרחבה המתוכננת של הסדר הרישום הכפול בבורסה בתל אביב, שאושר היום (א') על ידי מליאת רשות ניירות ערך, היא חברת אדמה. החברה - היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים - נמחקה מהמסחר בתל אביב לפני שבע שנים, וכיום מניותיה רשומות למסחר בבורסת שנזן בסין.

לאדמה שני סוגי מניות: סוג A (90% מכלל המניות), מניות הנקובות ביואן ומיועדות למשקיעים סינים; וסוג B (10% ממניות החברה) המיועדות למשקיעים זרים. דווקא המניות מסוג B הן המעניינות יותר, שכן אף כי הן רשומות למסחר בבורסת שנזן הן נקובות בדולר הונג קונגי, מה שמאפשר למשקיעים זרים לסחור בהן. אולם למרות הכוונה להציע מוצר אטרקטיבי, קהילת המשקיעים הבינלאומיים לא ממש נהרה לסחור במניה.

אף כי החברה רשומה בשנזן, ניתן לסחור בה גם בבורסת הונג קונג. כך נוצרה לחברה היכולת להמיר את מניותיה גם במניות מסוג H - מניות הניסחרות בהונג קונג. על פי ההסדר החדש שאישרה רשות ניירות ערך, מניות אלו יוכלו להיות מומרות למניות הנסחרות בישראל.

היום אישרה מליאת רשות ניירות ערך את הצעת יו"ר הרשות, שמואל האוזר, להרחיב את הסדר הרישום הכפול, כך שיכלול שלוש בורסות נוספות: סינגפור, הונג קונג וטורונטו. ההסדר, הכפוף לאישור שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת, יאפשר לחברות שניירות הערך שלהן רשומים למסחר בבורסות סינגפור, הונג קונג וטורונטו לרשום אותן למסחר בישראל, ולדווח למשקיעים המקומיים על פי הדין הזר החל עליהן - ולא על פי הדין הישראלי.

הצעד מגיע לאחר שרשות ניירות ערך והבורסה המקומית נוכחו כי עליהן לאפשר לחברות המעוניינות להנפיק בחו"ל גישה נוחה לבורסה הישראלית, כזו שלא תכפה עליהן רגולציה נוספת מעבר לזו שבה הן נדרשות לעמוד בבורסה הזרה - החושפת אותן ליותר משקיעים. התעניינות גוברת של חברות ישראליות התעוררה באחרונה בכל הנוגע להנפקות בשוקי המזרח הרחוק, מתוך הנחה שצעד כזה יפתח להן דלתות לשוק הסיני.

שדה מודבר בטכנולוגיה של חברת אדמה

דיווח כפול

אף כי היא נסחרת בשנזן אדמה היא חברה ישראלית, הפועלת ומנהלת את עסקיה בישראל, ומרכזת עניין רב בקרב המשקיעים המקומיים. לחברה יש גם אג"ח צמוד מדד בהיקף של 6.6 מיליארד שקל הנסחר בתשואה של 2% בפדיון לעוד כעשר שנים. פער התשואה מזו של האג"ח הממשלתי הוא 1.8%. מאחר שלחברה יש קהל מתעניינים במסגרת השוק המקומי, זהו אחד השיקולים המנחים את רצון החברה לחזור ולהיסחר כאן - במקום שבו יש לה קהילת משקיעים פוטנציאליים משמעותית.

בנוסף, מאחר שהאג"ח שלה נסחר בישראל, אדמה נידרשת לדווח למשקיעים בדו"חותיה הכספיים לפי ה-IFRS, ואילו משום שהיא נסחרת בשנזן היא נידרשת לדווח לפי מערכת החשבונאות הסינית (Chines Gap). כלומר, אם החברה אכן תשוב להסחר בישראל, היא תוכל, להערכתה, לאחד את הדיווח החשבונאי שלה - מה שיקל עליה מאוד מבחינה תפעולית ופיננסית. חשוב לציין כי ההערכות על החזרה של אדמה למסחר בישראל מצויות בשלב הראשוני של בחינה בחברה.

נכון להיום נסחרות במסגרת הסדר הרישום הכפול כ-60 חברות דואליות, אשר לצד המסחר בבורסה בתל אביב נסחרות גם בבורסות בניו יורק או לונדון. החברות הללו מהוות בשנים האחרונות בין 40% ל-60% משווי השוק של הבורסה בתל אביב, ולמעלה מ-50% משוויו של מדד ת"א 35 . הן גם אחראיות לשיעורים ניכרים מהיקפי המסחר בבורסה. רוב החברות הדואליות לא נסחרו בבורסה בתל אביב קודם להסדר הרישום הכפול, והגיעו להיסחר כאן בעקבותיו.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"