קובי מימון או חיים צוף? המוסדיים הלוו 400 מיליון שקל לאיש השולט בישראמקו

יחק השקעות, השולטת בשרשור בישראמקו, השלימה גיוס אג"ח פרטי, עם ביקושים של כ-650 מיליון שקל ■ הריבית נקבעה על 2.57% - ביחס לריבית מקסימום של 3.17% ■ לפי מקורב להנפקה, בגיוס השתתפו גופים מוסדיים מרכזיים וגופי גמל

ערן אזרן
ערן אזרן
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן
ערן אזרן

יחק השקעות, השולטת בפירמידת הגז והנדל"ן אקויטל, השלימה היום (ה') גיוס אג"ח פרטי בהיקף של 400 מיליון שקל. במהלך הגיוס נרשמו ביקושים של כ-650 מיליון שקל, והריבית במכרז נקבעה על 2.57% - ביחס לריבית מקסימום של 3.17% שבה הוצעו האג"ח למוסדיים.

ההנפקה הושלמה על רקע שאלת השליטה באקויטל: האם בעל השליטה הוא חיים צוף, חברו ומקורבו של קובי מימון, שמחזיק בשליטה לפי המסמכים הרשמיים; או קובי מימון - שבשוק ההון וגם בפוליטיקה הגבוהה מייחסים לו את השליטה.

השבוע, בעת סערת הקלטת של יאיר נתניהו, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לשליטתו של מימון באקויטל כעובדה מוגמרת: "אני לא פעלתי נגד קובי מימון, זו לא הייתה המטרה שלי אבל זו הייתה התוצאה של פעולותיי. קודם כל מסקנות ועדת ששינסקי לא היטיבו עם קובי מימון בלשון המעטה. הבעלים של שדות הנפט, מימון ביניהם, היו צריכים לשלם 35% מס לפני שאימצנו את מסקנות ועדת ששינסקי ולאחר מכן מס של כ-55% משוכלל".

באקויטל דחו את דבריו של נתניהו, ובתגובה לפניית TheMarker ציינו כי צוף הוא בעל השליטה בפירמידה - וכי ראש הממשלה טועה. "מר חיים צוף היה והנו בעל השליטה באקויטל מזה כ-20 שנה, כפי שמדווח על ידו מזה שנים רבות לכל הרשויות בארץ ובחו"ל. למיטב ידיעת מר צוף, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו אינו מכיר את אקויטל או את מר צוף, ועל פי הדברים שנאמרו על ידו הוא פגש את מר מימון פעם אחת בלבד לפני כ-10 שנים. ברור שראש הממשלה אינו מצוי בעניין זה, ונראה שהוא שואב את הדברים מהתקשורת", נמסר.

הפירמידה השולטת בישראמקו

פירמידת אקויטל היא אשכול מסועף שכולל 7 שכבות של חברות - חלקן פרטיות וחלקן ציבוריות. בראש הפירמידה עומדת יונייטד קינגסוויי (United Kingsway), חברה פרטית המאוגדת באיי הבתולה. כבעליה של יונייטד קינגסוויי רשום צוף. יונייטד קינגסוויי מחזיקה ב-74% ממניות יחק השקעות, ובה שותפים (26%) גם משפחת לבנת ויורשי בני גאון.

יחק שולטת (44.5%) בחברה הציבורית אקויטל - שמחזיקה בשרשור במאגר הגז תמר באמצעות ישראמקו , וכן בחברת הנדל"ן איירפורט-נצבא. חוק הריכוזיות מחייב את אקויטל "לקפל" את הפירמידה למבנה של שתי שכבות ציבוריות (חברה אם וחברה בת) עד לסוף 2019. על רקע זה, באקויטל החליטו לקדם מיזוג עם החברה הבת יואל. הגיוס מהמוסדיים נועד לממן את המהלכים לצמצום הפירמידה בהתאם לחוק הריכוזיות.

הריבית שנקבעה בהנפקה למוסדיים מגלמת מרווח של 2.2% מעל אג"ח ממשלתיות בעלות תנאים דומים, וזאת למח"מ (משך חיים ממוצע) קצר יחסית של 2.6 שנים. האג"ח של יחק דורגו ברמה של A מינוס על ידי S&P מעלות - רמה בינונית גבוהה, שהנה בדירוג השקעה. האג"ח ייסחרו לאחר ההנפקה בין הגופים המוסדיים בלבד, ולא על ידי הציבור (רצף מוסדי).

מאחר שמדובר בהנפקה פרטית, אין גילוי לגבי הגופים המוסדיים שלקחו חלק בהנפקה. מקורב להנפקה ציין כי בגיוס השתתפו מרבית חברות הביטוח וגופי הגמל הגדולים.

לשם השוואה, גיוס פרטי שביצעה מימון ישיר לפני כמה שבועות (סדרה 4), בדירוג של AA ובתנאים דומים, ננעל בריבית דומה - על אף הדירוג הגבוה יותר. הנפקה פרטית נוספת שביצע שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל, לפני כמה חודשים בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, ננעלה בריבית של 3.85% ובתשואה אפקטיבית של 4.2% בשקלול האופציות – במרווח של 3.2% מעל אג"ח ממשלתיות.

יחק השקעות הנפיקה את סדרת האג"ח עם שעבוד ראשון על 24.5% ממניות אקויטל. בנוסף, בעל השליטה הרשמי בפרימידה, צוף, לקח על עצמו התחייבויות שונות, כחלק מההתניות הפיננסיות שנקבעו - בין היתר, אי חלוקת דיווידנדים עד לפירעון מלוא החוב לגופים המוסדיים; וכן התחייבות לא לבצע פירעון של הלוואות בעלים.

את ההנפקה של יחק הובילה חברת החיתום אינפין, בניהולו של יונתן כהן, המלווה את הנפקות קבוצת אקויטל בשוק ההון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"