יאיר נתניהו והקלטת: כמה באמת ירוויחו בעלי תמר בעזרת אביו?

נתניהו הבן התרברב בפני בנו של טייקון הגז קובי מימון, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סידר למימון 20 מיליארד דולר. כמה ירוויחו שותפויות הגז עד שנת 2055, כולל המתנה שקיבלו במתווה הגז?

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו ובנו יאיר
ראש הממשלה בנימין נתניהו ובנו יאירצילום: קובי גדעון / לע"מ
ערן אזרן
ערן אזרן

"אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד דולר, ואתה לא יכול לפרגן לי ב-400 שקל?" – כך התרברב יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין בנתניהו, בפני ניר מימון, בנו של קובי מימון, שאליו מיוחסת השליטה בפירמידת אקויטל , השותפה במאגר תמר. נתניהו הבן התייחס בדבריו למתווה הגז, הנוסח הרגולטורי השנוי במחלוקת שגיבשה המדינה עם חברות הגז הגדולות ב-2015.

אז כמה ירוויחו בעלי מאגר תמר בסה"כ, בשקלול המתנה שקיבלו מנתניהו במתווה הגז? בעלי המאגר – שכוללים בנוסף למימון את קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, נובל אנרג'י האמריקאית ו אלון גז – ייהנו מרווח כולל של 35 מיליארד דולר (כ-120 מיליארד שקל) עד 2055. תחזית הרווח מבוססת על דו"ח תזרימי המוזמנים שפירסמו השותפות בתמר לאורך כל חיי המאגר. מדובר ברווחים בשורה התחתונה - כלומר, לאחר הוצאות תפעוליות, תשלום היטל ששינסקי ותשלום מסים.

>> האזינו: גיא רולניק על הקלטות יאיר נתניהו, עסקת הגז ויחסי ראש הממשלה עם אלוביץ'

קשה לכמת בדיוק את התרומה של מתווה הגז לרווחים של תמר – אך ניתן להעריך אותה בשליש – כלומר, כ-10 מיליארד דולר לפחות. אלמלא המתווה, ניתן להעריך שבתנאי תחרות בעלי המאגרים היו נאלצים למכור את הגז במחיר נמוך יותר (במקום 5.9 דולרים ליחידת חום בממוצע, לכ-3.5-4 דולרים, ואפילו פחות) - ואז התמורה שהיו מקבלים לאורך השנים היתה קטנה משמעותית.

לצד הרווחים העצומים מתמר, קבוצת דלק ונובל אנרג'י צפויות לקבל עוד עשרות מיליארדי דולרים מהמאגר השכן, לווייתן – שמכיל כמות גז כפולה ביחס לתמר. בחישוב גס, מכירת מלוא הגז ממאגר לווייתן בעשורים הבאים עשויה לסדר לבעליו עוד כ-70-50 מיליארד דולר (על הרווחים בלווייתן משלמים יותר מסים) – ובסך הכל, סך הרווחים משני מאגרי הגז בעשורים הבאים עשויים להצבר לסכומי עתק של כ-100-80 מיליארד דולר.

כמה יקבל מימון?

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

מימון לבדו עשוי לקבל מהשותפות שלו במאגר תמר רווחים בסכום מצטבר של כ-400 מיליון דולר (1.4 מיליארד שקל) עד ל-2055. כך, מימון עשוי ליהנות מחלוקת רווחים שיבוצעו חברות הפירמידה המחזיקה בתמר. במידה וכלל הרווחים יחולקו – הוא צפוי לקבל כ-300 מיליון דולר, בהתבסס על ההחזקה ההונית המשורשרת בתמר, באמצעות שותפות ישראמקו.

מימון נהנה גם מ"מסלול" שני של מזומנים – תמלוגים ("תמלוגי על"). ישראמקו מחויבת לחלק לבעלת השליטה - ישראמקו אינק, חברה ציבורית הנסחרת בוול סטריט, תמלוגים בשיעור אפקטיבי של עד 9.5% מההכנסות של שותפות ישראמקו. המזומנים, ככל שיחולקו כדיווידנדים בפירמידה, עשויים להניב למימון כ-100 מיליון דולר נוספים. המספרים הנ"ל מבוססים על דו"חות התזרים שפירסמו השותפות עצמן במאגר תמר.

באופן רשמי מימון אינו בעל השליטה בפירמידת המחזיקה בתמר (פירמידת אקויטל), ובכל הדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות השליטה מיוחסת לחיים צוף, מקורבו של קובי מימון שמכהן כיו"ר אקויטל. בעבר פתחה רשות המסים בבדיקה על מנת לבחון מי האיש שעומד מאחורי אקויטל, כחלק מהצורך לחשב את שומת המס הנדרשת. ככל הנראה, ברשות המסים חשדו כי צוף אינו בעל השליטה האמיתי.

הבדיקה קירה של רשות המסים קיבלה חיזוק מכיוון לא צפוי - שר האוצר, משה כחלון. ב-2015 הודיע כחלון כי יימנע מעיסוק בסוגיות הקשורות למשק הגז עקב קרבתו האישית לנושא - "יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום".

גם נתניהו התייחס היום לשליטתו של מימון בפירמידת אקויטל כעובדה מוגמרת, כשאמר: "אני לא פעלתי נגד קובי מימון, זו לא הייתה המטרה שלי אבל זו הייתה התוצאה של פעולותיי. קודם כל מסקנות ועדת ששינסקי לא היטיבו עם קובי מימון בלשון המעטה. הבעלים של שדות הנפט, מימון ביניהם, הם היו צריכים לשלם 35% מס לפני שאימצנו את מסקנות ועדת ששינסקי ולאחר מכן מס של כ-55% משוכלל".

מטעם חיים צוף נמסר: "מר חיים צוף היה והינו בעל השליטה באקויטל מזה כ- 20 שנה, כפי שמדווח על ידו מזה שנים רבות לכל הרשויות בארץ ובחו"ל. נראה, שאם מתקיימת בדיקה בעניין, היא אמורה הייתה להסתיים זה מכבר.

מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

"למיטב ידיעת מר צוף, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, אינו מכיר את אקויטל או את מר צוף, ועל פי הדברים שנאמרו על ידו הוא פגש את מר מימון פעם אחת בלבד לפני כ- 10 שנים. ברור שראש הממשלה אינו מצוי בעניין זה, ונראה שהוא שואב את הדברים מהתקשורת. למיטב ידיעת מר צוף, גם מר כחלון לא אמר שמר מימון הוא בעל השליטה באקויטל. ניתן גם כמובן לברר עניינים אלו עם ראש הממשלה ושר האוצר ישירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי