פתאום הטייקונים מעדיפים בנקים

כבר שנים מפחידים אותנו שלא שווה להיות בעלים של בנקים בישראל, שהרגולציה חונקת, שהציבור שונא, שאף אחד לא רוצה לקנות - והנה כשההחלטה קרובה מתברר שבעלי ההון הישראלים מעדיפים למכור את החברות הריאליות ולהישאר עם הבעלות בבנקים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צדיק בינו
צדיק בינוצילום: מוטי קמחי
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

"אם הייתי צריך להמר לפני כשנתיים אם בעקבות החוק לצמצום הריכוזיות, צדיק בינו וליאורה עופר יישארו עם אחזקות פיננסיות מהותיות כמו בנקים, או עם החזקות ריאליות - הייתי אומר שהם ימכרו את הבנקים ויישארו עם החזקות ריאליות" - כך אומר אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים של לידר שוקי הון.

"בינתיים הדברים השתנו ונראה שהביטחון בהתנהלות של המפקחת על הבנקים ואחזקה בבנקים נהפכה עבורם למועדפת. זאת, לעומת הצורך להתמודד עם שינויים במרווח הזיקוק או עם איום של החלת חוק המרכולים בשבת, במקרה של פז, או עם האיומים של מעבר לקניות באינטרנט במקרה של מליסרון".

אלון גלזר, אנליסט הבנקים של לידר שוקי הוןצילום: עופר וקנין

בינו לא המתין לתאריך שהוקצב בחוק הריכוזיות, וכבר בשנה שעברה השלים את מכירת אחזקותיו בפז ברווח מצטבר של כ-3 מיליארד שקל. אחרי המכירה הוא נותר עם החזקה בבנק הבינלאומי.

ליאורה עופר, אחיה דורון עופר ובן דודם אייל עופר מעדיפים, ככל הנראה, להישאר עם החזקה בבנק מזרחי טפחות ומוחזק בכ-22% באמצעות אחים עופר השקעות. גם שותפיהם במזרחי טפחות האחים דודי ודרורית ורטהיים (ילדיו של מוזי ורטהיים), המחזיקים גם כן בכ-22% מהבנק, יעדיפו להישאר עם ההחזקה לממש בחברת הנדל"ן אלוני חץ (כ-20%).

אם אכן אלו יהיו פני הדברים בפועל, צעד שכזה יאלץ את אחים עופר השקעות למצוא קונה לענקית הקניונים והמשרדים מליסרון (61%), הנסחרת לפי שווי שוק של כ-7 מיליארד שקל - הגוזר לאחזקות של האחים עופר שווי של כ-4 מיליארד שקל. בהתחשב בהיקף העסקה הגבוה ובהיעדר מספיק גופים ישראליים שיכולים להשלים עסקה שכזו - מדובר במשימה מאתגרת למדי.

כך או אחרת אחים עופר השקעות נמצאת במצב של "צרות של עשירים". שכן היא מחזיקה בשני נכסים איכותיים שהניבו לה ב-20 שנים אחרונות רווחים מצטברים של מיליארדי שקלים. בשני הנכסים הללו מדובר בחשיפה מהותית לשוק הנדל"ן הישראלי – מליסרון עם חשיפה לשוק הקניונים ומשרדים, ומזרחי טפחות עם חשיפה גדולה לשוק הנדל"ן למגורים. מזרחי טפחות נחשב לשחקן הגדול במערכת הבנקאות בתחום המשכנתאות (עם נתח שוק של כ-40% ), כש-67% מתיק האשראי שלו הן משכנתאות בהיקף של כ-120 מיליארד שקל.

בשנה האחרונה ההשקעה במניות הבנקים הניבה למשקיעים תשואה נאה של כ-25% והאנליסטים המסקרים את ענף הבנקאות ממשיכים להמליץ למשקיעים לרכוש את מניותיהם.

ליאורה עופרצילום: תומר אפלבאום

ההמלצות הללו מתבססות על כך שהמאזנים של הבנקים התנקו כמעט לגמרי מחשיפה בעייתית ללווים גדולים כמו אליעזר פישמן, נוחי דנקנר, מוטי זיסר ואחרים. בנוסף, הבנקים ביצעו מהלכי התייעלות מקיפים שהקטינו את הוצאות השכר, והגדילו את היקף הדיווידנדים - כך שהשקעה בהם מגלמת תשואה של כ-9%-10% בשנה. מדובר בתשואה נאה לעומת חלופות אחרות בשווקים בתקופה של ריביות אפסיות.

כך, נראה כי ליאורה עופר ומשפחתה וכן משפחת ורטהיים סוברות כי השקעה בבנק כמו מזרחי טפחות, אטרקטיבית יותר מזו שבמליסרון.

מזרחי טפחות נסחר לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-1.15 ומגלם לו שווי שוק של כ-15.3 מיליארד שקל. הבנק מיצר תשואה להון של יותר מ-10% בשנה ומחלק מדי שנה 30% מהרווח שלו (כ-1.3 מיליארד שקל בשנה) כדיווידנד. גם אם תחול הידרדרות בשוק הנדל"ן למגורים צריך להתרחש תרחיש קיצוני כדי ששוויו של מזרחי יתרסק.

במצב דומה נמצא גם הבנק הבינלאומי, המוחזק בשרשור בכ-20% על-ידי בינו. הבנק נסחר לפי שווי שוק של כ-7.5 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של כ-0.98, מחלק מדי שנה עד 50% מהרווח כדיווידנד לבעלי המניות ומייצר תשואה להון של כ-8%.

שרי אריסוןצילום: מוטי קמחי

לעומת בינו שרי אריסון בעלת השליטה בבנק הפועלים ובחברת נדל"ן, תשתיות ואנרגיה שיכון ובינוי מנסה מזה תקופה ארוכה למכור לפחות נתח מהחזקות בהפועלים. כך, בסוף ספטמבר 2017 דיווח בנק הפועלים לבורסה כי בעלת השליטה אריסון מנהלת מגעים עם כמה משקיעים מצפון אמריקה למכירת 49% מהון המניות של אריסון החזקות. אם המהלך ייצא לפועל, אריסון תמכור כ–9.8% מבנק הפועלים לפי מחיר של 24.82 שקל למניה, והיקף העסקה יגיע ליותר מ–3 מיליארד שקל (כולל החוב של אריסון החזקות).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי