כמה כסף עושים הבנקים מכל מה שלא קשור לבנקאות

לאומי פרטנרס ייצרה ללאומי רווח של יותר ממיליארד שקל בארבע שנים ■ דיסקונט קפיטל משקיעה בעיקר בקרנות ונהנתה מהאקזיטים של פימי ופורטיסימו ■ בהפועלים ההשקעות הריאליות מייצרות בינתיים רווח שנתי מזערי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כניסה לסניף סופר פארם
צילום: סופר פארם
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

כבר שנים שמעבר לעסקים המסורתיים של אשראי ורווחי ריבית, חלק מהבנקים משקיעים כסף ומאמצים בשוק ההון. 2017 היתה שנה חזקה בשוק, ולכן הבנקים שמושקעים הרוויחו יותר.

חלק מההשקעות הן בתחום בנקאות להשקעות וחיתום (הנפקת חברות והפצת ניירות ערך של אחרות) וחלק אחר בהשקעות ריאליות: רכישת נתחים בחברות, שחלקן נסחרות בבורסה. הבנק הבולט בפעילות הריאלית הוא לאומי, ואחריו דיסקונט והפועלים, בעוד מזרחי טפחות והבינלאומי — מלבד החזקה של 20% בחברות החיתום רוסאריו קפיטל ולידר הנפקות — מתרכזים בפעילות בנקאית. להלן תמונת המצב של ההשקעות הריאליות של הבנקים כיום.

1. לאומי: להתמודד עם דרמת העזיבות

לאומי פרטנרס פועלת במתכונת די דומה לפעילות בנקי השקעות בארה"ב, ואם בעבר היתה מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק עמינח, די סקפטית לגביה, בשנתיים האחרונות היא רואה את הדברים אחרת. במפגשים עם אנליסטים היא אומרת שתרומתה של לאומי פרטנרס לרווחי הבנק אינה חד־פעמית אלא עקבית, אם כי יש תנודתיות בעיתוי ההכרה ברווחים. ב–2013–2016 הניבה לאומי פרטנרס רווח מצטבר של יותר ממיליארד שקל בעקבות מימושים בחברות ופרויקטים כמו מובילאיי, כביש 6, דליה אנרגיות, אבגול, ביטוח ישיר, אלקטרה מוצרי צריכה, וצברה הון עצמי של כ–1.7 מיליארד שקל.

מנכ"ל לאומי פרטנרס, ירון בלוךצילום: עופר וקנין

את 2017 סיימה לאומי פרטנרס, המנוהלת על ידי ירון בלוך, עם רווח של יותר מ–200 מיליון שקל (בנק לאומי הרוויח יותר מ–3 מיליארד שקל). החברה הבת, לאומי פרטנרס חתמים, אחראית לכ–20% מהרווח ולהכנסות של כ–80 מיליון שקל. החברה התמקדה בהנפקות חוב של חברות נדל"ן אמריקאיות, כמו ווינזדור קפיטל, וורטון פרופרטיז (ביחד עם פועלים אי.בי.אי), הנפקת מניות בכורה של קרן ריט האמריקאית CMCT, הנפקות ראשוניות של מניות אירונאוטיקס, או.פי.סי אנרגיה, נאוויטס, ברנמילר, מור בית השקעות, וגיוס חוב פרטי לאליהו.

שוק ההנפקות ממשיך להפגין ביצועים חזקים, אך ספק אם פעילות החיתום של לאומי תצליח לשחזר ב–2018 את התוצאות של 2017. הסיבה: הגבלת חוק שכר בכירים בתאגידים פיננסיים ל–2.5 מיליון שקל בשנה, בתוספת השכר הנאה שמציעות חברות החיתום הפרטיות, גרמו ללאומי פרטנרס להפסיד את המנכ"ל של חברת החיתום עופר גרינבאום וסגנו שי נבו, אחרי יותר מתשע שנים. השניים עברו בתחילת השנה לתפקידים דומים במתחרה הגדולה פועלים אי.בי.אי בי חיתום — שם הם ייהנו מחבילות תגמול גבוהות יותר. עזיבתם של גרינבאום ונבו הביאה להתפרקות הצוות שנבנה ולערעור הסינרגיה ששררה שם לאורך שנים בין פעילות החיתום והקישורים לעסקות שפעילות זו הביאה לצוות השקעות ריאליות ולבנקאות להשקעות.

את גרינבאום ונבו החליף גלעד שמעוני, שהגיע מענבר הנפקות ומונה למנכ"ל. הוא צירף אליו שני סמנכ"לים, אורן לוי ויוסי וינקלר. למרות המיני־משבר, לאומי פרטנרס הינה חלק מבנק לאומי — כך שסביר כי באמצעות פעילות עצמאית ושיתופי פעולה נוספים, ימשיך להיות בולט גם בתחום החיתום. בנוסף, ללאומי פרטנרס יש מלאי גדול מספיק של השקעות ריאליות כמו מימון ישיר, סופר פארם, גדות מיכליות, שמימושן יכול לחפות על החולשה בחיתום.

2. דיסקונט: ממשיך לבנות על פימי ופורטיסימו

דיסקונט קפיטל, זרוע השקעות ריאליות, חיתום ובנקאות להשקעות של דיסקונט, המנוהלת בשלוש השנים האחרונות על ידי הילה חימי אלפרט, סיימה את 2017 עם תרומה של כ–150 מיליון שקל לרווח של דיסקונט.

מנכ"לית דיסקונט קפיטל, הילה חימי אלפרט

להבדיל מלאומי, שבו התרומה העיקרית לרווח מגיעה מהשקעות ריאליות ישירות שבוצעו בחברות ובזכות תרומה של פעילות החיתום, בדיסקונט הרווח הגבוה נובע בעיקר מהשקעות מוצלחות שביצע הבנק בשנים עברו בקרנות השקעה פרטיות (פריווט אקוויטי) — פימי ופורטיסימו. שתי הקרנות מימשו את אחזקותיהן בחברות כמו אורמת, דיפטק וקורנית דיגיטל, וזה תרם לשורה התחתונה של דיסקונט מבלי שמנהליו מעורבים בצורה כלשהי בקבלת החלטות. דיסקונט גם נהנה מדיווידנד שהתקבל מסופר פארם, שבה הוא מחזיק ב–10.5%.

החיתום נמצא בתקופת גאות, וזה בא לידי ביטוי גם בתוצאות של דיסקונט חיתום, בראשות צחי סולטן ולירן רזמוביץ'. דיסקונט קפיטל מחזיקה ב–55% מחברת החיתום, ורואה רווח של 10–15 מיליון שקל בשנה בגין פעילות זו.

דיסקונט חיתום מצויה בתנופת פעילות, כולל בהנפקת חברות נדל"ן אמריקאיות, וזוכה למעורבות של מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי. גם דיסקונט ניו יורק צפוי לסייע במשיכת עסקות. מי שנהנה מכך הוא סולטן עצמו, המחזיק באופציה למכור בעוד כמה שנים חזרה לדיסקונט את החזקתו (31%) לפי מחיר שייגזר מהתוצאות.

ההירתמות של הבנק לפעילות החיתום ובנקאות ההשקעות היא ההישג הגדול ביותר עד כה של חימי אלפרט, שכן המנכ"לים הקודמים לא הצליחו לעשות זאת.

ואולם מאז הגעתה של חימי אלפרט עדיין לא ביצעה דיסקונט קפיטל השקעה ריאלית מהותית בחברות. לעת עתה בוחרת דיסקונט קפיטל להמשיך ולפעול במודל של Fund of Funds — כלומר, לתפקד כמעין קרן השקעות שמשקיעה בקרנות אחרות, מבלי להיות מעורבת בקבלת ההחלטות שלהן.

3. הפועלים: תרומה נמוכה של פועלים שוקי הון

מנכ"ל הפועלים שוקי הון, עומר קרייזלצילום: עומר קופרמן

להבדיל מלאומי ודיסקונט, הבנק הגדול במערכת הפועלים נהנה מתרומה קטנה לרווח מהחברה הבת פועלים שוקי הון (פש"ה), המנוהלת בארבע שנים האחרונות על ידי עומר קרייזל. התרומה הנמוכה לרווח, בהיקף מוערך של כמה עשרות מיליוני שקלים, הביאה לכך שבשנה החולפת הפסיק הפועלים לפרסם את התוצאות של החברה בדו"חות.

פש"ה עשתה כמה מהלכים בשנים האחרונות. בין השאר היא רכשה נתחים בהולמס פלייס, רב בריח ופאגאיה; השקיעה בקרנות של פימי, איפקס, קרן פינטק של ויולה; הקימה קרן ריט מניבים עם שרון שוופי (לשעבר מנכ"לית גב ים); השקיעה בנדל"ן בארה"ב; והבנק אף הגדיל את תקציב ההשקעות שלה. ואולם מדובר בהשקעות שיתרמו לרווחיה רק בעתיד, ובינתיים החברה אינה מצליחה לחזק את מעמדה בתוך הבנק — דבר שבא לידי ביטוי בכך שלהבדיל מלאומי, שבו הבנק יחד עם הצוות של לאומי פרטנרס מטפל במכירה או הנפקה של חברת כרטיסי אשראי לאומי קארד, בהפועלים פש"ה אינה מעורבת בטיפול בישראכרט. בנוסף, מכיוון שפש"ה מחזיקה רק ב–20% מפועלים אי.בי.אי, גם בשנה חזקה כמו 2017 היא תיהנה מתרומה לרווח של כ–10 מיליון שקל בלבד.

באחרונה החליטו בהפועלים להגדיל את ההחזקה בפועלים אי.בי.אי חיתום לכ–30%. הפועלים אי.בי.אי חיתום נהנית מכך שתוכל להמשיך ולמנף את היותו של הפועלים בעל מניות גדול בה. בינתיים, גידול בהשקעות ריאליות אינו עומד בראש התוכניות האסטרגיות, ובהפועלים ממשיכים לתכנן רכישת בנק בארה"ב והרחבת פעילותה שם בתחום אשראי לחברות הבינוניות — זאת אף שהבנק לא נחל הצלחה כלשהי בפעילות הבינלאומית בעשור האחרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה