מידרוג: רכישת אפריקה נכסים עלולה לפגוע בדירוג של אלון רבוע כחול

חברת הדירוג הודיעה כי היא הכניסה את דירוג אג"ח ד' של רבוע כחול לבחינה עם השלכות שליליות ■ בתגובה, בן משה הצהיר כי יגדיל את היקף הנכסים שתזרים אקסטרה לתמיכה בהון של אלון רבוע כחול וישתתף בהפקת האג"ח הצפויה למימון הרכישה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מאבק השליטה על אפריקה שהתחולל בחודשים האחרונים בין מוטי בן משה לאיש העסקים נתי סיידוף, שכיום מנסה להשתלט על חברת בזק, העלה סוגיה מטרידה. האם רבוע כחול - החברה הציבורית, ש-100% ממניותיה מוחזקות על ידי בן משה, עשויה לאבד את הדירוג שקיבלה ממידרוג, Baa1, בשל המינוף שהיא מעוניינת לקחת על כתפיה עבור הרכישה?

למרות האיתותים מצד מידרוג כי "מדובר בהשקעה בהיקף מהותי ביחס להיקף הנוכחי של נכסי החברה, שעשויה להיות מלווה בגידול משמעותי בהיקף החוב הפיננסי", ושאם ההצעה תתקבל על ידי הנושים היא "עשויה להוביל לבחינת הדירוג של אלון רבוע כחול מחדש" - בן משה היה בטוח כי "המינוף סביר והדירוג שלנו לא ייפגע" כך לפחות הסביר בשיחותיו עם TheMarker.

אתמול בערב התברר כי מידרוג יותר מודאגת ממה שבן משה חשב כשהציג את תוכנית התשלום לעסקה - שכן היא הכניסה את דירוג אג"ח ד' של אלון רבוע כחול לבחינה (Review Credit) עם השלכות שליליות.

על פי האנליסטים, "מתווה העסקה, כפי שדיווחה החברה עד כה מלווה בהזרמת מזומן של בעלת השליטה בסך 150 מיליון שקל והזרמה בדמות נכסים נוספים, שיועברו לחברה כנגד שטרי חוב נדחים. בהיקפים שבין 230 ל-150 מיליון שקל. יתר המימון צפוי לנבוע בעיקר מגיוס חוב על ידי החברה.

"הכנסת הדירוג לבחינה עם השלכות שליליות משקפת את הגידול המשמעותי הצפוי בחוב הפיננסי לצורך מימון העסקה, במידה המעלה להערכתנו את סיכון האשראי של החברה. עם זאת, עליית החוב ועמה גם עלייה במינוף ימותנו בחלקן בשל ההשפעה החיובית של הרחבת פורטפוליו הנכסים ופיזור עסקי גבוה יותר בין שלוש מוחזקות עיקריות: רבוע כחול נדל"ן, דור אלון ואפריקה נכסים, לעומת הריכוזיות הגבוה המאפיינת את תיק האחזקה ערב העסקה". לסיכום, כתבו האנליסטים כי "אסטרטגית החברה לגבי האחזקה באפריקה נכסים והתמורות שיחולו בה דורשת בחינה לאורך זמן".

מידרוג צידדה בדבריו של בן משה כי הדירוג לאחר רכישת אפריקה נכסים לא יחרוג מהטווח שאותו הציבה לדירוג הקיים - מינוף של 55%-65%, אך הזהירה כי הגידול החד בהיקף החוב מעלה את החשיפה לתנודות בשערי המניות - ומצר את גמישותה הפיננסית של החברה.

בשביל למנוע את הורדת הדירוג בעתיד, הבהיר היום בן משה למשקיעים כי בכוונת החברה הפרטית בבעלותו, אקסטרה, שדרכה הוא מחזיק במניות אלון רבוע כחול, ודרכה הוא עומד לרכוש את יתרת הנכסים באפריקה (שאינם כביש 6 או אפריקה נכסים) – להגדיל את הזרמת המזומן והנכסים המיועדת לחיזוק מאזנה של אלון רבוע כחול.

בן משה הבהיר כי בשביל לחזק את ההון של החברה הוא יעביר נכסים בהיקף שלא יפחת מ -300-200 מיליון שקל. עוד הבהיר כי אקסטרה תשתתף ב-200 מיליון שקל בהנפקת אגרות החוב ללא שיעבודים שאותה אלון תידרש לבצע בשוק, בהיקף של כ-700 מיליון שקל, בשביל לממן את הרכישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית