כמה הצליחו ההנפקות ב–2017: עידן עופר בראש, תשובה ותדמור מהאחרונים

2017 היתה שנה חזקה בבורסה, שבה הונפקו 17 חברות חדשות ■ בינתיים, המניה שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר היא של או.פי.סי אנרגיה שבשליטת קנון של עידן עופר, שקפצה ב–55% ■ המניה הגרועה ביותר — יצרנית המל"טים אירונאוטיקס שצנחה ב–40%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן עופר. חברת או.פי.סי נמצאת בשליטתו
עידן עופרצילום: Bloomberg
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

2017 התאפיינה בפעילות ערה בבורסה של תל אביב; במהלכה בוצעו 17 הנפקות ראשוניות של המניות, שבהן גייסו החברות 3 מיליארד שקל. ב–2018, לפי הערכות של הבורסה, צפויות להתבצע לא פחות הנפקות ראשוניות; כבר בימים אלה קבוצת פתאל נערכת להנפקת ענק לפי שווי של 3.5–4.5 מיליארד שקל.

אמנם הזמן שעבר קצר יחסית — השקעות במניות נעשות לטווח הארוך — אך כבר בשלב זה ניתן לראות כי ההנפקה המוצלחת ביותר ב–2017 היתה זו של יצרנית החשמל הפרטי או.פי.סי אנרגיה שבשליטת עידן עופר. בתוך פחות מחמישה חודשים זינקה או.פי.סי ב–55% והיא נסחרת עתה לפי שווי שוק של 2.6 מיליארד שקל.

במקום השני צועדת ההנפקה של רשת מכוני הכושר הולמס פלייס שמנייתה עלתה ב–25%, ושלישית ההנפקה של מור בית השקעות שמנייתו רשמה תשואה חיובית של 20%. חברת הנדל"ן מדיפאואר עלתה ב–17% מאז ההנפקה.

אחת הסיבות העיקריות לזינוק החד באו.פי.סי היא העלייה הצפויה ב–2018 של 6.6% בתעריף ייצור החשמל — עלייה שתתרום לגידול בהכנסות וברווחיות של החברה. גורם נוסף שתרם לעלייה במניית החברה הוא ההחלטה של הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק בראשות הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לא להעניק לאו.פי.סי אנרגיה רישיון להקמת תחנת כוח בצומת פלוגות ליד קרית גת — תחנה שהיתה אמורה להצטרף לשתי התחנות הקיימות של החברה, במישור רותם ובחדרה. ביטול הקמת התחנה השלישית באמצע ההנפקה חייב את החברה להוריד את המחיר למניה, והפך אותה לזולה יחסית.

עידן עופר חתום בשנים האחרונות על לא מעט מהלכים שהסבו למשקיעים בחברות הקבוצה שלו הפסדים כבדים, אבל בעסקי האנרגיה הוא רשם הצלחה. כך, לפני כחודש וחצי השלימה קנון עסקת ענק של מכירת פעילותה של אינקיה באמריקה הלטינית ובים הקריבי לקרן השקעות בינלאומית פרטית Squared Capital. אינקיה מוחזקת במלואה על ידי איי.סי. פאואר, הנמצאת בבעלות קנון הבורסאית שבשליטת עידן עופר.

ההשקעה הכוללת של קנון בעסקי האנרגיה באמריקה הלטינית ובישראל הסתכמה עד כה ב–650 מיליון דולר, והדיווידנדים שנמשכו ב–450 מיליון דולר. ההשקעה המתואמת הנמשכת כעשר שנים בנכסי האנרגיה, ששוויים הנוכחי 1.93 מיליארד דולר, הסתכמה ב–200 מיליון דולר. כלומר, היא הניבה רווח של כמיליארד דולר.

נאוויטס של תדמור ירדה ב–7.5%

בין ההנפקות הפחות מוצלחות ב–2017 אפשר למצוא את מניית חברת תשתיות תקשורת שצנחה מאז ההנפקה ב–12%, את מנרב פרויקטים שאיבדה 8% ואת נאוויטס פטרוליום שבשליטת גדעון תדמור, לשעבר שותפו של יצחק תשובה, שירדה ב–7.5%.

כמו כן הניבו תשואות גרועות מניות מגזר הגז שהנפיקו. ב–2017 מניות חברות העוסקות בגז ובנפט כמו רציו פטרוליום, תמר פטרוליום רשמו ירידות של יותר מ–10%. לקראת סוף השנה ובתחילת 2018 נרשם תיקון במניות הללו.

במקרה של רציו פטרוליום, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי, הדבר נובע מכך שבמאגר הסמוך למאגר שלה במדינת גיאנה התגלתה שכבת נפט בפרויקט של אקסון מובייל, שותפתה של רציו. במקרה של תמר פטרוליום — שבה קבוצת דלק של יצחק תשובה, לשעבר בעלת השליטה, עדיין מחזיקה ב–22% — המשקיעים חששו שירידת מחירי הגז תוביל לפגיעה ברווחיות. בינתיים, הכמויות הנמכרות לא ירדו, ואולי אף יעלו.

חקירה על המל"ט של אירונאוטיקס

ואולם ההנפקה הגרועה ביותר של 2017 היא זו של יצרנית המל"טים ומערכות המודיעין אירונאוטיקס. ביוני 2017 השלימה אירונאוטיקס הנפקה ראשונית של מניותיה ובמסגרתה מכרו בעלי השליטה בחברה — הקרנות בראשית, ויולה ו–KCPS והאחים שקד — נתח ניכר מאחזקותיהם בה תמורת 406 מיליון שקל.

אלא שלדאבונם של המשקיעים, ובהם הגופים המוסדיים הגדולים בשוק, בנובמבר האחרון התברר להם כי המשטרה מנהלת חקירה פלילית נגד החברה. מאוחר יותר הותר לפרסום כי הלקוח שלגבי העסקה עמו נערכה החקירה הוא מדינת אזרבייג'ן.

במקביל משרד הביטחון הקפיא את הרישיון שהעניק לאירונאוטיקס לייצא מל"ט מסוג Orbiter 1K ללקוח מהותי של החברה בחו"ל, כלומר לאזרבייג'ן. הממונה על הביטחון במשרד פתח אז בחקירה בעקבות תלונה שהוגשה נגד החברה, שלפיה במהלך הדגמה של "מל"ט מתאבד" באזרבייג'ן התבקש הצוות הישראלי להפעיל את הכלי החמוש נגד עמדה מאוישת של הצבא הארמני. לפי התלונה, שני מפעילי המל"ט סירבו — נציגים בכירים יותר בחברה הטיסו את הכלי, והוא החטיא את המטרה.

כשנודע על החקירה, באמצע נובמבר האחרון, מניית אירונאוטיקס צללה ביותר מ-20% ולאחר מכן לא התאוששה. בסך הכל, מאז ההנפקה מנייתה ירדה ב–37%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב