רכישה במיליארד שקל שולחת את משקיעי דלק רכב לחשב מסלול מחדש

גיל אגמון מתכנן שינוי דרמטי בחברה: יצירת חברת אחזקות שלא תעסוק רק בתחום הרכב ■ על הכוונת: רכישת 75% מחברת ורידיס - שעוסקת בתחומי האנרגיה, המחזור וההתפלה ■ קשה לדעת אם הרכישה תיטיב עם המשקיעים, במיוחד לאור העובדה שהחברה לא חשפה את תוצאות ורידיס

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב
גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכבצילום: עופר וקנין
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

מי שבחר להשקיע עד היום בפעילות דלק רכב קיבל את מבוקשו — חשיפה לשוק כלי הרכב. ואולם אופי הפעילות של החברה הולך להשתנות מן הקצה אל הקצה. דלק מוטורס, זרוע הפעילות של דלק רכב, עומדת אמנם להישאר בחברה — אך בעל השליטה והמנכ"ל, גיל אגמון, מתכנן לרכוש פעילות משמעותית נוספת. כך בכוונתו ליצור חברת אחזקות בעלת שתי זרועות שאין ביניהן סינרגיה, אחת בתחום כלי רכב, והשנייה בתחומים אנרגיה, מיחזור פסולת והתפלת מים.

בסוף השבוע הודיעה דלק רכב כי היא מנהלת משא ומתן לרכישת השליטה בחברת ורידיס מידי אוקטרי, קרן השקעות זרה. דלק רכב תשלם 1.05 מיליארד שקל עבור 75% מהמניות — סכום משמעותי עבור החברה, שנסחרת לפי שווי של 2.5 מיליארד שקל.

אגמון מחזיק 37% ממניות החברה, ומתוך זה 10%–15% נמצאים בבעלות אחיו, עו"ד צבי אגמון, שמייצג את קבוצת דלק ומעורב מאוד בתחום הגז. קבוצת דלק מחזיקה 22% נוספים מחברת דלק רכב. בשנה האחרונה הניבה המניה תשואה שלילית של 8%, ובחמש השנים האחרונות עלתה ב–85%.

ורידיס עוסקת בתחום הסביבה והתשתיות בישראל, ופועלת בין היתר בתחומי איסוף, טיפול ומיחזור של פסולת עירונית וטיפול בחומרים מסוכנים; התפלת מים; ייצור חשמל; ופתרונות אנרגיה. מי שמחזיקה בשאר מניות החברה (20%) מאז יולי 2017 היא קרן תש"י, שבבעלות חברת הביטוח הראל, עו"ד יהודה רווה ומנכ"ל הקרן ירון קסטנבאום. 5% נוספים מוורידיס נמצאים באחזקה ישירה של חברת הראל השקעות.

תש"י רכשה את המניות לפי שווי פעילות (שווי המניות בתוספת החוב הפיננסי נטו) של כ–500 מיליון דולר. השווי שלפיו דלק רכב מנהלת משא ומתן הוא 1.4 מיליארד שקל — כך שאם שווי הפעילות עלה מעט מאז יולי, ניתן להסיק כי לחברה יש חוב של כחצי מיליארד שקל. עוד פורסם כי מחזור הפעילות המוערך של ורידיס הוא 1.3 מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה מגיע לכ–135 מיליון שקל.

דלק רכב לא מסרה פרטים על ורידיס, דבר שמקשה על קבלת החלטות השקעה לגבי מניית החברה. זאת, שכן קשה להעריך איך תיראה החברה אם תושלם העסקה — מה תהיה הרווחיות, מה תהיה היכולת שלה לשמור על תשואת דיווידנד גבוהה ומה הסיכונים החדשים.

על הנייר, הפוטנציאל של ורידיס בישראל גבוה, שכן היא פועלת בשלושה תחומים צומחים, בעלי פוטנציאל התרחבות בישראל. למשל, תחום הטיפול באשפה בישראל נחשב מפגר אחרי מדינות מערביות אחרות. ורידיס מחזיקה, בין השאר, 25% ממניות חברה שמפעילה את מטמנת אפעה, מטמנת הפסולת הביתית הגדולה בישראל.

החברה מחזיקה גם ב–20% ממניות תחנת הכוח הפרטית OPC במישור רותם. OPC, תחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל, הוקמה בהשקעה של 460 מיליון דולר, אחראית על 3% מייצור החשמל בישראל ועל 19% מהפקת החשמל הפרטי. ורידיס גם מחזיקה 50% ממניות מתקן ההתפלה באשקלון. בנוסף, היא מנהלת את מכון טיהור השפכים איילון, ומטפלת בקרקעות מזוהמות דרך חברת ווינדקס.

"הזדמנות עסקית"

הרכישה של ורידיס תבוצע באמצעות קנייה של 75% ממניות חברה לוקסמבורגית המחזיקה בה. דלק רכב העבירה הצעת מחיר מחייבת למוכרת. בכוונת החברה לממן את העסקה ממקורותיה, וכן באמצעות מימון בנקאי או חוץ־בנקאי והלוואת מוכר, והיא בוחנת גם חלופות מימון נוספות. בדלק רכב ציינו כי העסקה היא הזדמנות עסקית המאפשרת לחדור לתחומי פעילות חדשים, שלהערכת החברה הם בעלי פוטנציאל צמיחה משמעותי — שפירותיה יבואו לידי ביטוי בעיקר בטווח הארוך.

כיום יש לחברה שני תחומי פעילות: יבוא כלי רכב, ויבוא חלקי חילוף ומתן שירותי מוסך. בנוסף, החברה מבצעת השקעות בסטארט־אפים בתחום הרכב. כך, למשל, השקעתה במובילאיי הניבה לה רווח של מאות מיליוני שקלים. לחברה יש גם נדל"ן, אך הוא נועד לתמוך בפעילות כלי הרכב, ומשמש למרכז לוגיסטי ואולמות תצוגה.

דלק רכב אמנם פועלת באמצעות חברות בנות, שמנוהלות בנפרד, אך היא לא היתה, לפחות עד כה, חברת אחזקות בעלת פעילויות מגוונות שאינן ביניהן קשר. המהלך של דלק רכב מנוגד למגמה בשוק בשנים האחרונות — של פיצול חברות אחזקה, שמטרתו הצפת ערך. כך עשתה, למשל, החברה לישראל, כשפיצלה חלק מהחברות שלה לקנון, חברה חדשה שיצרה.

בחברות עם פעילות אחת מפסידה יכול להיווצר מעין סבסוד צולב של הפעילות באמצעות הרווחים מהחברה המרוויחה. יכולות להיות גם עלויות מטה והנהלה גבוהות יותר בשל הצורך לשלם שכר למנהלים נוספים. בנוסף, בפעילויות החברות הבנות, אם הן אינן נסחרות בעצמן בבורסה, חבויות פעילויות שיכולות להתגלות כבעלות ערך. אלו חלק מהסיבות לכך שחברות אחזקה נסחרות פעמים רבות בדיסקאונט על שווי הנכסים שלהן.

הסיבה לכך שדלק רכב רוצה לרכוש פעילות לא סינרגטית לשוק כלי הרכב היא סימני שאלה רבים סביב הענף, ופוטנציאל צמיחה מוגבל בטווח הארוך. הענף בישראל נהנה מגאות בשנים האחרונות, אך יש חשש כי החגיגה מתחילה לדעוך, דבר שבא לידי ביטוי בירידה במכירות כלי הרכב ב–2017. אחת הסיבות לכך היא הקשחת תנאי האשראי בגלל חשש מהיווצרותה של בועת אשראי בשוק כלי הרכב. בשלב מסוים גם עומסי התנועה הגדלים עשויים להכריע את הנהגים, שיעברו לתחבורה ציבורית, במיוחד אם הממשלה תגדיל את השקעותיה בתחום. בנוסף, הענף סובל מאי ודאות שנובעת מאפשרות של מהפכת כלי רכב אוטונומיים בטווח של 10–15 השנים הקרובות — שאם אכן תשנה את עולם התחבורה, לא ברור כיצד יבואני כלי הרכב ישתלבו בו.

בשבוע שעבר פורסמו נתוני מכירות כלי הרכב של דצמבר, והשלימו את התמונה לגבי 2017 כולה. בישראל נמכרו 281 אלף מכוניות ב–2017, מספר שאמנם משקף ירידה של 2% בהשוואה ל–2016 שהיתה שנת שיא, אך גבוה בכמעט 40% ממספר כלי הרכב שנמכרו ב–2012. דווקא בשנים אלו לא הצליחה דלק רכב — יבואנית מאזדה, פורד וב.מ.וו — להדביק את השוק. נתח השוק שלה ירד מ–9% ב–2015 ו–8% ב–2016 ל–7% בלבד ב–2017. לא רק זאת, החברה לא הצליחה בשנתיים האחרונות להגדיל את היקף המכירות, וב–2017 מכרה 19.5 אלף כלי רכב — ירידה של 13% לעומת המכירות ב–2016. החולשה הזאת התבטאה בכל מותגי היבואנית.

למרות זאת, החברה הצליחה להציג בינואר־ספטמבר 2017 גידול של 13% ברווח הנקי, שהסתכם ב–275 מיליון שקל. שיעור הרווח הגולמי של החברה ירד מ–18.5% ל–16%, אך השורה התחתונה שלה השתפרה עקב ירידה בהוצאות המימון ל–22 מיליון שקל — לעומת 108 מיליון שקל בתקופה המקבילה — שנבעה בעיקר משינויים בשערי החליפין.

אחד היתרונות הגדולים בהשקעה בדלק רכב הוא היקף הדיווידנדים הגדול שהיא מחלקת (תשואת הדיווידנדים שלה היא 15%). מתחילת 2017 חילקה החברה דיווידנדים ב–320 מיליון שקל. בעשור האחרון היא חילקה 4 מיליארד שקל בדיווידנדים. עם זאת, הדבר לא מושך את הגופים המוסדיים להשקיע במניה, והם מחזיקים רק ב–4% מהחברה, בעוד 36% נמצאים אצל בעלי מניות מהציבור. הדיווידנדים הגבוהים הם לא רק תוצאה של פעילות היבוא, אלא גם של פעילויות אחרות — כמו השקעה במובילאיי ב–2002 וב–2003, שהניבה רווח של 100 מיליון דולר. החברה מנסה לשכפל את ההצלחה באמצעות השקעה בסטארט־אפים ישראליים נוספים בתחום הרכב — בהם Innoviz ו–Autotalks. החברה השקיעה גם במניות של חברות רכב ציבוריות, כמו פורד וב.מ.וו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים