האוזר על השקעה במטבעות דיגיטליים: "עיוורון קולקטיבי שמוביל לכאוס"

יו"ר רשות ניירות ערך חזר על אזהרתו מפני היעדר הרגולציה בתחום וציין כי "המשקיעים צריכים מבוגר אחראי" ■ על הבורסה בת"א אמר האוזר: "מבורסה מתייבשת עברנו למבול של הנפקות. אני צופה שב-2018 מספר ההנפקות יהיה גדול בהרבה"

גיא ארז
גיא ארז
שמואל האוזר
שמואל האוזרצילום: עופר וקנין
גיא ארז
גיא ארז

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, נשא דברים היום (ד') במהלך ועידת ההנפקות בתל-אביב - כשבועיים לפני סיום תפקידו כיו"ר, והחלפתו על-ידי ענת גואטה. במהלך דבריו מנה את הישגי הרשות בשש השנים האחרונות - וחזר שוב על אזהרותיו מפני השקעה במטבעות דיגיטליים. האוזר דיבר גם על מגמת הקיטון בחברות הציבוריות בעולם מאז שנת 2008 - מגמה שבאה לידי ביטוי גם בארץ - ועל היפוך המגמה שעברה הבורסה המקומית בשנה האחרונה, בתמיכת ההקלות הרגולטוריות של הרשות.

"הבעיה הכי גדולה שלנו הייתה ה'דיבור' לפיו הבורסה מתייבשת", אמר. "הצלחנו לשנות את הדיבור הזה מבורסה מתייבשת למבול של הנפקות בזכות הטבות מס והודנא רגולטורית. חשוב שהמגמה תימשך בשל התועלת משקיפות למשקיעים. כבר היום מונחות על שולחן הרשות כ-20 בקשות של חברות להנפקות חדשות. בקצב הזה, אני צופה שב-2018 מספר ההנפקות יהיה גדול בהרבה מזה של 2017, ולנו כרשות יש תפקיד חשוב לגרום לכך שזה ימשיך".

האוזר הדגיש בנאומו כי המחיר הנוכחי של הביטקוין, להערכתו, בועתי. "הסיכון הכי גדול היום הוא השקעה במטבעות דיגיטליים, אבל זהו אולי גם הפוטנציאל הכי גדול", ציין. "השקעה במטבעות דיגיטליים מזכירה את הספר 'על העיוורון' של סארמאגו - עיוורון קולקטיבי שמוביל לכאוס, תוהו ובוהו ואי-סדר רבתי. לכן צריך להסדיר את הרגולציה. המשקיעים צריכים מבוגר אחראי".

"אסור לנו להירתע מהתחום", הוסיף. "במוקדם או במאוחר, וצריך מוקדם, נצטרך להחליט אם וכיצד להתאים את המסגרת הרגולטורית הנוכחית, או לחילופין ליצור מסגרת שתאפשר לחברות כאלה להיסחר בבורסה, או בבורסה הייעודית שתוקם. הקמתי ועדה בעניין, שאמורה להגיש המלצות ביניים בקרוב. אנחנו שומרים על ראש פתוח ואיננו מציעים לנעול את הדלת. ואולם, ההגנה על המשקיעים מחייבת אותנו לנקוט מספר צעדים כדי לצנן חברות כאלה, שנכון להיום המסגרת הקיימת אינה בהכרח מתאימה להן. זאת מבלי להתנגד לבשורה הטכנולוגית שהן נושאות עמן".

במהלך נאומו אמר האוזר גם כי הבורסה צריכה לשאוף להביא חברות ציבוריות מהמגזר הערבי. "אין בבורסה חברות ציבוריות בבעלות אנשי עסקים מהמגזר הערבי. חברות אלה מתקשות בהשגת אשראי בנקאי, בנגישות למגזר היהודי ובגיוס עובדים. הפיכתן לציבוריות יכולה לפתור את הבעיות, או לפחות להקל עליהן". האוזר ציין כי הוא משוכנע שהעלאת רמת המודעות בקרב עסקים גדולים ובינוניים מהמגזר לתועלת הגלומה בבורסה טומנת בחובה יתרונות לכל הצדדים. "זה גם יתרום לגיוון אפשרויות ההשקעה הקיימות בפני ציבור המשקיעים הישראלי, ולכמות גדולה יותר של משקיעים מן המגזר הערבי".

האוזר ציין כי קיים פוטנציאל רב בצירוף חברות ממשלתיות לבורסה. "יש 62 חברות ממשלתיות עסקיות. מדובר בחברות משמעותיות שמשפיעות על כלל תחומי החיים והעשייה בסביבה העסקית והחברתית. זה פוטנציאל עצום. הדבר יהיה פנטסטי למדינה, לשוק ההון, לבורסה, לחברות עצמן וכמובן למשקיעים".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"