איפה להשקיע ב-2018? בית ההשקעות אלומות ינסה לענות לכם על השאלה

סקטור הבנקים בישראל: "השקעה אטרקטיבית" ■ סקטור הפארמה: "החברות ישפרו את רווחיותן והטכנולוגיה שלהן" ■ סקטור הנדל"ן: "הריבית האפסית תמשיך לתמוך" ■ סקטור הטכנולוגיה: "צפויה הזרמת הון שייתן רוח גבית למניות מדד התל טק המקומיות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסה
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: רויטרס
שלי אפלברג
שלי אפלברג

כבכל שנה, גם השנה ישאלו את עצמם המשקיעים האם צריך לבצע שינויים בתיק ההשקעות שלהם. המומחים הגדולים טוענים שאסור לבצע יותר מדי פעולות בתקופות קצרות, כשאחת לשנה יש לבצע התאמות בתיק בהתאם למגמות.

לקראת יום המסחר הראשון של 2018 שיחול בשני הקרוב, השאלות העיקריות שישאלו את עצמם המשקיעים יהיו האם סקטור הפארמה המקומי, שסבל ב-2017 מהפסדים והעיב על ביצועי המדד, עומד להציג ביצועים כושלים גם ב-2018? האם הריבית בישראל עומדת להיוותר אפסית או לעלות באופן חד? מה עשויה להיות השפעת הדולר על תיק המניות והאם כדאי לגדר את התיק?

לדברי הלית ימאל, מנהלת השקעות ואנליסטית בבית ההשקעות אלומות, "עזיבתה של מיילן את הבורסה המקומית, עשויה להוות בשורה חיובית למדד ת"א 35 שצפוי להיות יותר מאוזן ומושפע פחות מסקטור הפארמה. אמנם טרם הוחלט סופית איזה חברות יזכו לתפוס את מקומה של מיילן, אך מבט אל עבר עוגת הסקטורים ביום שלאר השינוי מראה בוודאות ירידה במשקל הסקטור".

עוד מציינת ימאל כי המדד מורכב כיום מ-46% חברות דואליות, שהתמחור של שווין נקבע ב דולר . היחלשות הדולר השנה בכמעט 9% מול השקל השפיעה לשלילה על אותן חברות, אך לימאל קשה להגיד מה צופן העתיד ב-2019 לצמד דולר - שקל. לדבריה, "אין ספק ששיעור החברות המושפעות מהדולר גבוה, ולכן יש לקחת אותו בחשבון בעת ההשקעה במדד".

תופעה נוספת שלדבריה לא צפויה להשתנות היא בעיית הסחירות בתל אביב. "בעיית הנזילות בשוק המניות המקומי גורמת לכך שפעמים רבות חברות קטנות אינן מתומחרות בהתאם לשווין האמיתי, כפי שהוא נגזר מהדוחות הכספיים. שוק ההון הישראלי והמדדים בפרט צפויים להמשיך ולסבול מתופעה זו".

בנוגע לריבית, צופה ימאל כי היא לא תעלה ב-2018. "סביבת הריבית הנמוכה בישראל שומרת על מצב של היעדר אלטרנטיבות השקעה, מהווה אתגר עבור משקיעים סולידיים והופכת את אפיקי המניות לאטרקטיביים במיוחד. תנאים אלה, שככל הנראה ילוו אותנו בשנה זו, יוצרים עלויות מימון נמוכות לפירמות בכלל ולאפיקים בסקטורים ספציפיים בפרט".

מי שפיזר את התיק שלו בין מדדי המניות בחו"ל ובפרט בשוק האמריקאי ראה שהביצועים של השוק הישראלי היו חלשים לאן שיעור מהתשואות שהניב בחמש השנים האחרונות מדד ה- 500 S&P . המדד עלה בשיעור גבוה מ-87%, יותר מפי ש ממדד ת"א 125 , שעלה בשיעור של כ-20%. האם המגמה צפויה להימשך? או שעדיף כעת לתת יותר משקל למדדים בישראל? לימאל לא עונה על כך, אבל כן מנסה להמליץ על כדאיות ההשקעה בארבעה סקטורים בבורסה המקומית: סקטור התרופות, סקטור הנדל"ן, סקטור הבנקאות וסקטור ההייטק.

סקטור התרופות, הקשור לפעילותן של טבע , פריגו ועוד חברות, העיב השנה על המדדים הישראלים. זאת בעיקר בשל החשש של המשקיעים מכל הקשור להגברת הרגולציה בתחום בארה"ב, שתפגע ברווחיות החברות. "התופעה העולמית של מיזוגים ורכישות בשוק התרופות נמשכת. בשנים האחרונות יותר ויותר חברות פארמה גדולות רוכשות שליטה בחברות קטנות יותר ומגבירות את הריכוזיות של הסקטור העולמי כולו. תופעה זו מביאה לשיפור ברווחיות החברות הנותרות בשל הקטנת צד ההוצאות במאזן.

"בנוסף, קצב ההתקדמות הטכנולוגית לצד עלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה בעולם מהווים בסיס להמשך צמיחת החברות, הן מצד הביקוש לאיכות חיים טובה יותר והן מצד ההיצע של פיתוחים טכנולוגיים בתחום הבריאות והתרופות. הנתונים הכלכליים של הענף, לצד התמחור האטרקטיבי של מניות החברות לאחר הירידות שספגו בשנים האחרונות, מציבים את סקטור הפארמה מתחת לזרקור ל-2018", מציינת לימאל.

סקטור הנדל"ן, בישראל המהווה כ-10% ממדד ת"א 35, תרם יותר מ-2% לתשואת המדד הכללי במשק. "הריבית הנמוכה משפיעה על שיעורי ההיוון שבהם מתומחרים נכסי הנדל"ן, וכן מקטינה את הוצאות המימון שאותן משלמות החברות באופן שמאפשר להן להגדיל את תזרים ה-FFO (מדד המייצג את תזרים המזומן מפעילות שוטפת של חברות נדל"ן)", מציינת לימאל.

עוד הוסיפה כי "מלבד סביבת הריבית הנמוכה שתומכת בין השאר בענף הנדל"ן בישראל, תנאי שוק הדיור הישראלי תורמים גם הם לסקטור. בעשור האחרון מחירי הדיור עלו ריאלית בכ-90%". לשיטתה, "סביבת הריבית האפסית תמשיך להוות גורם תומך לענף הנדל"ן גם בשנה זו, לצד היצע דליל וביקושים גוברים לדיור, ב-2018 נצפה לראות המשך מגמת עלייה במחירי הדיור - גם אם לא באותה עוצמה כפי שהיה עד כה".

בכל הנוגע לבנקים, לדבריה, "התמחור הנוכחי של הסקטור מהווה בעיני השקעה אטרקטיבית לשנה הבאה. בפרט, מניית בנק ה פועלים שהפגינה ביצועי חסר בהשוואה לבנקים המתחרים ב-2017, שלא בהכרח בצדק, יוצרת הזדמנות עבור המשקיע אולי ליהנות מסגירת הפער בשנה זו".

בנוגע לסקטור הטכנולוגיה, מזכירה לימאל כי בתחילת 2018 צפויות לקום ארבע קרנות טכנולוגיה עילית בעידוד המדינה שיהיו זכאיות לתמריצי המדינה ויפעלו במתכונת קרנות נאמנות סגורות. "קרנות אלה, שצפויות לגייס הון התחלתי של 400 מיליון שקל כל אחת ובסך הכל 1.6 מיליארד שקל שאמורים להיות מוזרמים להשקעה בהיי-טק. בעקבות כך, יזרום למניות מדד ה תל-טק המקומי סכום משמעותי של יותר מ-800 מיליון שקל שייתן רוח גבית למניות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"