מסע שהתחיל ברגל שמאל הוביל את בן משה לעסקה הכי גדולה שלו בישראל

מוטי בן משה, שביסס את הונו על עסקים באירופה, התגבר על ההפסד הצורב שהסבה לו השותפות עם אדוארדו אלשטיין בקבוצת אי.די.בי ■ לאחר שרכש ב-2016 את אלון רבוע כחול, הוא עומד כעת על סף רכישת אפריקה ישראל, חברת האחזקות של לב לבייב, תמורת כ-2 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

באוקטובר 2013 נשלחה הודעה תמוהה לעיתונות, שבה נכתב כי חברה הפועלת בגרמניה, בלגיה, הולנד ובריטניה, עם מחזור הכנסות שנתי של כמיליארד יורו, תגיש בקרוב הצעה רשמית לרכישת קונצרן אי.די.בי.

בהודעה הובהר כי יו"ר הקבוצה הוא מוטי בן משה — שם שלא היה מוכר לקהילה העסקית בישראל. מעטים האמינו כי מדובר בהודעה רצינית של חברה שיכולה להתמודד מול מציעים אחרים, וביניהם בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר, שניסה לשמר בידיו את הקבוצה הקורסת. למרות הספקות אז, כיום ברור כי בן משה — שנולד לפני 42 שנה בבאר שבע כמרדכי (מוריס) מושיאשווילי — הצליח להוכיח לכל הספקנים כי הוא בהחלט רציני.

בארבע שנים שחלפו מאז אותה הודעה, השקיע בן משה יותר מ–1.3 מיליארד שקל בנכסים בישראל (ראו תרשים), ונראה כי ידו עוד נטויה; ביום שבת התברר כי זכה גם בהתמודדות על רכישת אפריקה ישראל — כך שבפועל שווי ההשקעות שלו בישראל יטפס לכ–2 מיליארד שקל.

העסקים הישראל הם רק זרוע אחת בקבוצה של בן משה. בשנת 2000 הוא זיהה הזדמנות להיכנס לעסקי התקשורת והבילינג (חיוב) באירופה על בסיס תשתיות שהוקמו על ידי בלעים ממונפים שהגיעו לפשיטת רגל. בן משה החליט להמר. הוא הגיע לגרמניה ללא דרכון זר וללא ידיעת השפה, ובעזרת עורך דין מקומי בהמבורג הקים חברה שסיפקה שירותי בילינג למפעילי רשתות תקשורת.

בראיון ל–TheMarker ב–2013 סיפר בן משה: "סיפקנו אפליקציות לניהול מאגרי נתונים ולקוחות לחברות גרמניות. נכנסנו במהירות לתחום אספקת השירותים בתחום הטלקומוניקציה. בהתחלה היינו ספקי שירות אינטרנט והשתמשנו בתשתיות של חברות גדולות ומוכרות, כמו טלפוניקה ודויטשה טלקום.

"באתי אליהם עם רעיון לספק שירותי תקשורת דרך פלטפורמה קמעונית. רשתות של סופרמרקטים, למשל. היו לי עשרה עובדים. הצעתי שנעשה עבורם את כל עבודת השיווק הניהול, והם הסכימו. העסק צמח מהר. הפעילות שלי עם טלפוניקה הגיעה תוך כמה חודשים לנתח שוק משמעותי — 4.5% מדקות השיחה בכל גרמניה. כך הכל התחיל".

בשנים שחלפו התפתחו עסקי התקשורת של בן משה, ובהמשך הוא הרחיב אותם גם לעסקי אנרגיה. כיום קבוצת אקסטרה שלו כוללת עסקי אנרגיה, מסחר, מרכזי שירות לקוחות (קול סנטרס), חבילות ביטוח ותיירות. המטה המרכזי של אקסטרה ממוקם בעיר נויס, הסמוכה לדיסלדורף. לחברה יש תשעה מטות, ששישה מהם בגרמניה, והיתר בהודו, באוסטריה ובלונדון. למרות האימפריה שבנה בישראל, את מרבית זמנו מעביר בן משה עדיין באירופה.

כמה שווים העסקים שלו? על כך מסרב בן משה להגיב. ב–2013 העריך את שווי נכסי קבוצת אקסטרה ב–1.1 מיליארד יורו. מרבית המוסדיים שמעניקים לו הלוואות מתוך כספי העמיתים מאמינים כי הקבוצה מהווה את פרת המזומנים הבלתי־פוסקת של בן משה. אותה פרה שאיפשרה לו להציג גם הפעם לבנקים ולנושי אפריקה הוכחות יכולת של יותר מ–500 מיליון שקל — מזומנים הממתינים בבנקים שונים בישראל ובאירופה.

700 מיליון שקל בקבוצת אי.די.בי

מסע הרכישות של בן משה בישראל התחיל ב–2014, כשהשקיע 700 מיליון שקל בקבוצת אי.די.בי, בעלת השליטה בסלקום, כלל ביטוח, שופרסל ונכסים ובניין. יחד עם שותף שאותו לא הכיר קודם לכן, אדוארדו אלשטיין, רכש בן משה את השליטה בקבוצה לאחר נפילתו של בעל השליטה הקודם, נוחי דנקנר.

הרצון לשלוט בקונצרן ענקי המחזיק בחברות כמו סלקום, כלל ביטוח, שופרסל ונכסים ובניין, ולהפוך לאחד האנשים הכי משפיעים בישראל, סינוור את בן משה מלראות את הסכנה הקיימת בשותפות. בשעתו הוא צוטט באומרו: "איש מהמתחרים על אי.די.בי לא ניתח את החברה הזאת כמו שאני ניתחתי אותה". בלהיטותם להשתלט על אי.די.בי, בן משה ואלשטיין שילמו יותר מדי כסף, והיחסים ביניהם עלו על שרטון זמן קצר לאחר הרכישה. את ההשקעה של 700 מיליון שקל באי.די.בי סיים בן משה בהפסד צורב של 550 מיליון שקל, לאחר התמחרות מול אלשטיין — שעדיין מופסד על הנייר בכ–1.5 מיליארד שקל.

50 מיליון דולר בקרן AMI מבית איפקס

באמצע 2015 החליט בן משה להשקיע 50 מיליון דולר בקרן AMI — קרן להשקעה בחברות ישראליות מבית איפקס.

הקרן, המנוהלת על ידי זהבית כהן, מתמקדת בהשקעות בחברות בסדר גודל בינוני, וגייסה יותר מ–500 מיליון דולר בשביל לבצע השקעות חדשות.

כבר באותה תקופה הבהיר בן משה כי חלק מההשקעות שהוא מבצע בישראל מתבצעות מתחת לרדאר של התקשורת.

20 מיליון שקל ברשת מועדוני הכושר הולמס פלייס

בספטמבר 2016, רגע לפני שהשלים את רכישת אלון רבוע כחול החליט בן משה להשקיע 20 מיליון שקל ברשת מועדוני הכושר הולמס פלייס. ההשקעה בוצעה דרך קרן גרין לנטרן — ששנתיים קודם כן רכשה 44% ממניות הרשת, יחד עם קבוצה של משקיעים, והפכה לשותפה של הולמס פלייס העולמית, המחזיקה ב–55% מהמניות.

הולמס פלייס היא הרשת הגדולה ביותר בישראל למועדוני כושר בישראל, ומפעילה 34 מועדונים בפריסה ארצית, 113 אלף מנויים ו–20 מתקני כושר נוספים במוסדות ותאגידים חיצונים שונים. באחרונה השלימה הרשת גיוס של 100 מיליון שקל בהנפקה ראשונה בבורסה. ההנפקה בוצעה לפי שווי חברה של 236 מיליון שקל.

415 מיליון שקל בחברת אלון רבוע כחול

ב–2016 הגדיל בן משה את התיק הישראלי שלו, כשהשלים השקעה של 415 מיליון שקל שהקנתה לו את מלוא הבעלות בחברת אלון רבוע כחול.

ההשקעה באלון רבוע כחול היתה הצעד הראשון של בן משה לבניית קונצרן חליפי לקונצרן אי.די.בי, שממנו יצא בהפסד. בן משה קיבל לידיו שליטה בחברת מוצרי הדלק והקמעונות דור אלון (כ–70%), המחזיקה ב–211 תחנות תדלוק ציבוריות ו–140 חנויות נוחות. דור אלון גם שולטת ברשת של 44 חנויות רשת AM:PM ו–30 סניפי אלונית. שוויה של החברה כיום בבורסה הוא 795 מיליון שקל, ושווי האחזקה של אלון רבוע כחול בחברה מסתכם ב–556.5 מיליון שקל.

כמו כן, קיבל בן משה את השליטה בחברת הנדל"ן רבוע כחול נדל"ן (כ–57%), הנסחרת בבורסה לפי שווי של 1.6 מיליארד שקל. החברה מחזיקה במבני הסופרמרקטים המושכרים למגה קמעונאות שבשליטת יינות ביתן, בקניון האופנה TLV בתל אביב (50%) ובפרויקט נדל"ן ברחוב תוצרת הארץ בתל אביב. במארס השנה הגישה החברה בקשה לרכישת מתחמי קניון ארנה באשדוד ובנהריה.

נכון לרבעון השלישי של 2017, החזיקה רבוע נדל"ן נכסים בשווי כולל של 4.3 מיליארד שקל, והתחייבויותיה הסתכמו ב–2.5 מיליארד שקל.

לאחר שבן משה השתלט על אלון רבוע כחול רכשה החברה ב–21 מיליון שקל את כלל מניות רשת הטקסטיל נעמן.

בן משה, שהתכוון להשקיע באלון רבוע כחול כ–600 מיליון שקל, הצליח לגייס מהמוסדיים באג"ח פרטי 760 מיליון שקל ולפרוע חובות קודמים של 400 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח מסדרה ג' — וכך הקטין את ההזרמות האישיות שהתכוון לבצע עבור רכישת רבוע כחול.

עוד לפני שהשלים את רכישת השליטה באלון רבוע כחול, מניותיהן של החברות הבנות טיפסו בעשרות אחוזים. שווי השוק של אחזקות אלון רבוע כחול מוערך כיום בכ–1.5 מיליארד שקל. מנגד, לחברה הפרטית יש חוב נטו למחזיקי אג"ח של 940 מיליון שקל — כך שהשווי הנכסי הנקי (NAV, לא כולל פרמיית שליטה והיוון עלויות מטה) של אלון רבוע כחול מוערך ב–530 מיליון שקל. משמעות הדבר היא שכשנה לאחר שהשתלט על אלון רבוע כחול הרוויח בן משה על הנייר כ–100 מיליון שקל על ההשקעה.

52 מיליון דולר במיזם האנרגיה IPM

במארס החליט בן משה להמשיך ולפתח בישראל את עסקי האנרגיה שלו. הוא השקיע 52 מיליון דולר במיזם תחנת הכוח הפרטית IPM שבבאר טוביה. שבוע בלבד לאחר שדור אלון תחת שליטתו חתמה על הסכם למימון תחנת כוח בקוגנרציה בשטח מפעל סוגת בקרית גת, בהשקעה של 530 מיליון שקל.

למרות ניסיונו הרע בשותפות בישראל, נכנס בן משה לשותפות במיזם עם 12 משקיעים, ששמו להם למטרה לבנות תחנת כוח בהשקעה של 2 מיליארד שקל במסגרת האסדרה של שוק החשמל הפרטי בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?