בן משה צפוי לזכות בשליטה באפריקה ישראל - באמצעות שלוש חברות שונות

אלון רבוע כחול תרכוש 56% ממניות אפריקה נכסים, דור אלון תרכוש את חלקה של אפריקה בחברת המפעיל ■ את יתרת הנכסים - ובהם אפריקה מגורים - אמורה לרכוש אקסטרה, החברה הפרטית שדרכה בן משה מבצע את מרבית הרכישות שלו בישראל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין
מוטי בן משה ואדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג
שלי אפלברג

שלשום התברר סופית כי מוטי בן משה הוא המתמודד שצפוי לזכות בשליטה באפריקה ישראל - שנקלעה למשבר עקב חובות של 3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה. בהצבעות האינדקטיביות, הסכימו בעלי האג"ח להעביר את השליטה בחברה מלב לבייב לבן משה. בעלי האג"ח יקבלו תמורה כוללת של 2.38 מיליארד שקל, ובן משה ישלם בסך הכל כ–2 מיליארד שקל. כעת תידרש נציגות בעלי האג"ח להגיע להסכמות מול בן משה על ההסדר המלא ולהגיש אותו לבית המשפט, במטרה שהשופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, יורה על כינוס אסיפות נושים. הנושים יידרשו לאשר את ההסדר ברוב של 75%.

בן משה מעוניין לרכוש את השליטה באפריקה באמצעות שלוש חברות שונות. אלון רבוע כחול תרכוש 56% ממניות אפריקה נכסים בתמורה ל-1.27 מיליארד שקל במזומן ושתי סדרות אופציות בשווי 127 מיליון שקל. אפריקה נכסים פעילה בשמונה מדינות באירופה ובישראל. לחברה נכסים בשווי 7.7 מיליארד שקל, ובהם משרדים ומגורים בצ'כיה, קניוני משרדים ומגורים ברומניה, סרביה, בולגריה ופולין, ובנייני מגורים בלטביה והונגריה. בישראל מחזיקה החברה בפארק המדע בנס ציונה, בבניין המשרדים קונקורד בבני ברק, בבניין המשרדים אוויה שביהוד ובפרויקט הדיור להשכרה גליל ים שליד הרצליה. כמו כן, לחברה יש פרויקט משרדים בהקמה בפארק ויצמן ופרויקט משרדים ומסחר בהקמה בשרונה תל אביב.

בחלק השני של הרכישה, דור אלון אמורה לשלם 165 מיליון שקל במזומן כדי לקבל את חלקה של אפריקה בחברת המפעיל, המחזיקה בכביש 6. כדי שרכישה זו תוכל להתבצע, שיכון ובינוי תידרש לוותר על זכות הראשונים שלה לרכוש זכויות בפרויקט.

את יתרת הנכסים, ובהם אפריקה מגורים - המחזיקה בחברת הקבלן דניה סיבוס ובקרקעות בישראל - ואפריקה תעשיות, אמורה לרכוש אקסטרה, החברה הפרטית שדרכה בן משה מבצע את מרבית הרכישות שלו בישראל. זו הציעה שתי חלופות: לשלם 450 מיליון שקל במזומן באופן מידי; או לשלם 125 מיליון שקל במזומן, ולהנפיק סדרת אג"ח בסך של 325 מיליון שקל שתישא ריבית של 5.5%.

שתי החלופות מאפשרות למחזיקים ליהנות מרווח עתידי (אפסייד) בגין דניה סיבוס, מהזרמת 250 מיליון שקל לקופת אפריקה ומהזכויות בקרקע שברוסיה ששייכת לאפריקה ישראל ששוויה כ–25 מיליון שקל. וסדרת אג"ח בהיקף של 40 מיליון שקל שלא תישא ריבית.

בניגוד להשקעות הקודמות שלו, את מרבית הסכום לרכישת אפריקה יממן בן משה באמצעות כיסם העמוק של המוסדיים, שמהם הוא מתכנן לגייס כ–700 מיליון שקל, ומהמזומנים והנכסים הצבורים בחברות הציבוריות תחת שליטתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"