לאחר האקזיט הגדול: קבוצת גאון תקים מפעל בנאות חובב בהשקעה של כ-200 מיליון שקל

עלות הקמת המפעל תמומן באמצעות הכנסת שותף לחברת נכסים ייעודית (חברת נדל"ן), מימון בנקאי או חוץ בנקאי וקבלת מענק מהמדינה, לצד מקורותיה העצמאיים של גאון

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל פלדה של חברת קובה סטיל ביפן
ייצור פלדהצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר שרשמה אקזיט של כ-386 מיליון שקל ממכירת שטח המפעל בצריפין ליבואן טויוטה ג'ורג' חורש, קבוצת גאון – בשליטתה העקיפה של קרן ויולה - מעתיקה את מפעל הפלדה לנאות חובב שבנגב. המפעל, שהקמתו צפויה להימשך עד לסוף 2019, יוקם בהשקעה כוללת של כ-200 מיליון שקל, שתמומן באמצעות הכנסת שותף לחברת נכסים ייעודית (חברת נדל"ן), מימון בנקאי או חוץ בנקאי ומשאבים קיימים של החברה.

לטובת הפרויקט קיבלה קבוצת גאון – לשעבר צינורות המזה"ת - אישור למענק בסכום של כ-21 מיליון שקל מהרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה של משרד הכלכלה והתעשייה. כמו כן, ייבחן מתן מענק נגב בגובה 10% מההיקף ההשקעה המאושר (כ-10 מיליון שקל), בכפוף לעמידה ביעדי תוכנית ההשקעה, ובהתאם לכללים המופיעים בנוהל משרד הכלכלה והתעשייה לעניין זה.

המפעל החדש, שישתרע על שטח של כ-180 דונם, ישמש לייצור, אחסון ושינוע של צינורות פלדה המיועדים לשוק התשתיות הזורמות, מים וגז, בארץ ובחו"ל. הפרויקט יכלול, בין היתר, הקמת מערך ייצור צינורות פלדה, מערך ציפויים בפוליאתילן, בטון וצבע, וכן שטחים אחרים הנוגעים להפעלתו ופעילותו של המפעל החדש. "המפעל מתוכנן להיות חדשני, ויאפשר שדרוג משמעותי של תהליכי הייצור והבקרה, ויוקם תוך הסתמכות על מודלים של מפעלים בעלי טכנולוגיות מתקדמות דומים בחו"ל", הסבירו בגאון.

להערכת גאון, בשנים הראשונות לפעילות המפעל החדש יחול גידול במחזור המכירות של החברה, בהיקף כולל של בין כ-35-25 מיליון שקל. עיקר הגידול הינו, בין היתר, כתוצאה מכניסה לתחומים חדשים ושיפור יכולת התחרות, וכן כתוצאה מקיטון בעלויות התפעול, כמו גם כתוצאה משדרוג במיכון ותהליכי הייצור ומשיפור התפוקות. החברה צופה שיפור ב-EBITDA (רווח תפעולי בנטרול פחת והפחתות) בהיקף של בין כ-20-15 מיליון שקל.

קבוצת גאון פועלת בתחום תשתיות המים והזורמים בישראל. הקבוצה, שנסחרת לפי שווי של כ-250 מיליון שקל, מתמחה בייצור צנרת פלדה; ייצור צנרת פלסטיק באמצעות חברת פלסים תשתיות ופלגל תעשיות פלסטיק; שירותי גילוון מוצרים באמצעות חברת צינורות המזרח התיכון-גילוון; ייצור מגופי מתכת באמצעות חברת הכוכב; פתרונות לבקרה ומדידת מים בטכנולוגיה המתקדמת WiFi, באמצעות חברת מדי ורד; ייצור ופיתוח פתרונות לאינסטלציה ביתית באמצעות שגיב. החברה הינה חברה-בת של גאון אחזקות הציבורית.

גיא רגב, מנכ"ל קבוצת גאון וגאון אחזקות, הסביר שהמפעל החדש יאיץ את מגמת הצמיחה והרווח בקבוצה. "כדי שנוכל לצאת לדרך וליישם את התוכנית, חשוב להשלים מספר תהליכים, בין היתר, להמשיך ולפעול לביסוס מערכת יחסים ארוכת טווח עם מקורות, מתוקף היותה לקוח מרכזי של מפעל הפלדה, וכן לנקוט בפעולות על מנת להבהיר למקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה הרלוונטיים את חשיבות תיקון תקנות העדפת תוצרת הארץ, המעניקות העדפה לתוצרת כחול-לבן, מתוך הכרה בחשיבות חיזוקה את התעשייה הישראלית המקומית.

"משיחות שקיימתי עם משרד הכלכלה ומשרדי ממשלה נוספים בעניין תיקון התקנות, הרי שהם נותנים רוח גבית חזקה למהלך, נחושים לפעול להשלמת התהליך בלוחות זמנים קצרים ומבינים את חשיבות הנושא לחברות יצרניות ישראליות כדוגמת חברתנו. בנוסף, בראייה רחבה ורצון לשיפור ההתייעלות התפעולית, נשקול בחיוב גם העתקת מפעלים נוספים של הקבוצה ו/או קווי הייצור מאזור הצפון והמרכז, כדוגמת מפעלים לייצור צנרת פלסטיק, למתחם בנאות חובב, כך שקבוצת גאון תהפוך לאחד המעסיקים הגדולים באזור הנגב. כמו-כן, אנו רואים חשיבות רבה בעובדי החברה, הידע והניסיון הרב ונפעל לשמרם במפעל החדש".

קרן ויולה רכשה את השליטה (58.8%, כיום) בגאון אחזקות ב-2013 תמורת 70 מיליון שקל. הרכישה בוצעה לאחר שגאון נקלעה לקשיים ולהפסדים משמעותיים, בעיקר על רקע הסתבכותה של רשת אייס־דיפו. מאז רכישת השליטה יישמה ויולה ארגון מחדש בגאון, שכלל בין היתר החלטה אסטרטגית למיקוד הפעילות בתחום התשתיות הזורמות; מימוש נכסים שאינם בליבת הפעילות; מיזוג המטות בין גאון לצינורות; חתימה על הסכם קיבוצי עם העובדים בתיווך ההסתדרות; וארגון מחדש של מבנה החוב.

גם לאחר הארגון מחדש – מניית גאון אחזקות, שסובלת מסחירות נמוכה, מתקשה להמריא בבורסה. גאון אחזקות נסחרת כיום במכפיל של 0.59 בלבד על ההון העצמי – 250 מיליון שקל נכון לסוף ספטמבר 2017. בינואר-ספטמבר 2017 הסתכמו הכנסות גאון אחזקות בכ-348 מיליון שקל, והרווח הנקי עמד על 140 מיליון שקל; בהשוואה למחזור הכנסות של כ-299 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2016, ולרווח נקי של כ-13.2 מיליון שקל. העלייה החדה ברווח מיוחסת למכירת הקרקע בצריפין. ויולה פועלת כיום לבצע מיזוג בין קבוצת גאון לגאון החזקות.

קרן הפרייווט אקוויטי ויולה נמנית על קבוצת ויולה, הקבוצה הגדולה בישראל להשקעות פרטיות ממוקדות טכנולוגיה. הקבוצה, שמנהלת כ-2.8 מיליארד דולר, הוקמה ב-1999 על ידי אהרן דוברת ז"ל, שלמה דוברת, הראל בית און, אבי זאבי ורותי שמחה. מאוחר יותר הצטרף גם יונתן קולבר כשותף בקבוצה. הקבוצה השקיעה עד היום ב-200 חברות, המעסיקות כיום עשרת אלפים עובדים ברחבי הגלובוס, 80 מהן עדיין פעילות בפורטפוליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים