בראש מממשי המניות ב-2017: צדיק בינו עם מכירת מניות פז ב-426 מיליון שקל

רפורמת המדדים, חוק הריכוזיות והעליות בבורסה - הביאו את בעלי העניין למכור מניות לציבור ■ בעלי העניין "נפגשו" עם 4.5 מיליארד שקל ■ פימי מימשה מניות אינרום ב-405 מיליון שקל ■ חיים דנון, יבואן של ציוד מכאני, מכר מניות קרסו מוטורס ב-320 מיליון שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צדיק בינו
צדיק בינוצילום: מוטי קמחי
גיא ארז
גיא ארז

ב–2017 מכרו בעלי עניין בחברות הציבוריות מניות ב–4.5 מיליארד שקל, בהמשך למכירת מניות לציבור בסכום שיא של 6 מיליארד שקל ב–2016. כך עולה מנתוני סקירת השנה של הבורסה.

עם הסיבות שהביאו אותם "לפגוש את הכסף" נמנית רפורמת המדדים שבוצעה בפברואר, שחייבה חברות רבות להגדיל את שיעור אחזקות הציבור, כדי שמניותיהן יישארו או ייכנסו למדד. עוד סיבות הן עליית מחירי המניות שלהם וחוק הריכוזיות, שחייב את חלקם לוותר על השליטה באחד מענפי פעילותם.

בראש המממשים ב–2017 נמצא צדיק בינו, שנפרד מהשליטה בחברת האנרגיה והקמעונות פז כבר ב–2016, והשנה חדל להיות בעל עניין בה. בינו מחזיק ב–38.5% מחברת פיבי אחזקות, המחזיקה בכמעט מחצית ממניות הבנק הבינלאומי. בשל החוק לצמצום הריכוזיות במשק, המחייב הפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות, הוא מכר השנה עוד 7.2% ממניות פז בתמורה ל–426 מיליון שקל. גם משפחות ליברמן ואבלס מימשו 1.5% מפז ב–144 מיליון שקל.

מימושים נבחרים של בעלי עניין ב-2017

אחרי בינו ברשימת המוכרים מתייצבת קרן פימי של ישי דוידי. פימי מכרה בתחילת דצמבר 23% מחברת מוצרי הבנייה אינרום תמורת 405 מיליון שקל. עד מכירה זו, של כשני שלישים מאחזקתה, השקיעה פימי באינרום כ–45 מיליון דולר והכניסה כ–360 מיליון דולר, כולל דיווידנדים.

את השלישייה הראשונה בטבלה נועל חיים דנון, שמכר לציבור את כל אחזקותיו, 12.3% מהמניות של חברת קרסו מוטורוס, תמורת 320 מיליון שקל במארס. דנון, הבעלים של יבואנית הציוד המכני קומסקו, השקיע בראשונה בקרסו עם הנפקתה בבורסה ביוני 2011, כשרכש 5% ממניותיה. במהלך השנים הוא הגדיל את אחזקתיו עד ל–12.3%. סך ההשקעה שלו בחברה הוערך ב–100 מיליון שקל, ובשקלול מכירת המניות והדיווידנדים שקיבל לאורך השנים, הכנסותיו מההשקעה מוערכות ב–400 מיליון שקל. עבור דנון המכירה התבצעה בתזמון כמעט אידיאלי. מניות החברה, שנסחרו ברמות שיא בעת המכירה אמנם המשיכו לטפס מעט עד מאי, אך מאז ועד היום צנחו ב–30%.

גם אלוביץ'

בצמרת רשימת המוכרים מצויים גם כמה בעלי עניין בחברות הביטוח, כשמניותיהן נהנו מעליות מחירים נאות מתחילת השנה. אי.די.בי מכרה 10% ממניות כלל ביטוח תמורת 318 מיליון שקל, עקב הוראת הממונה על שוק ההון. השותפים, יעקב שחר וישראל קז (דרך קבוצת מאיר), מכרו 6.9% ממניות הפניקס תמורת 274 מיליון שקל. גם דלק של יצחק תשובה מכרה 4.9% ממניות החברה בתמורה ל–208 מיליון שקל.

שני ברשימת המממשים. ישי דוידיצילום: יונתן בלום

גם שאול אלוביץ' נכנס לטבלת המממשים בזכות הקטנת אחיזתו בחלל תקשורת, דרך חברת יורוקום הפרטית. ביוני מכרה יורוקום 8% מחלל תמורת 45 מיליון שקל במקביל לחיסול האחזקה של קבוצת מר בחברה עבור 23 מיליון שקל. אלוביץ', המתמודד כיום עם דרישת הבנקים להחזרת חובותיו, מכר השנה, בכמה פעימות, מניות של אנלייט אנרגיה וחלל תקשורת בעשרות מיליוני שקלים בסך הכל. רק בשבוע שעבר הוא מכר מניות אנלייט ב–10 מיליון שקל. סביר כי מגמה זו תימשך גם בשנה הבאה — ואף תגיע למכירת החברות או חיסול אחזקותיו, כשכספי המכירה צפויים לשמש אותו ואת יורוקום לתשלום חלק מהחובות לבנקים.

חברת אחים נאוי, בעלי השליטה בחברת ניכיון הצ'קים הנושאת את שמם, מכרו 8.3% ממניות החברה תמורת 68 מיליון שקל ביוני. גם מבחינתם המכירה בוצעה בתזמון לא רע, מעט לאחר שהמניה נחלשה מהשיא שאליו הגיעה בסוף מאי, לאחר עלייה של 63% מתחילת 2016. מאז המכירה, אשר ייתכן שהשפיעה במעט על הסנטימנט השלילי, מניות החברה איבדו יותר מ–30%. מאז 2013 מימשו יחדיו שאול ודורי נאוי מניות של החברה בשווי של 220 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים